Prezydent Iranu grozi Izraelowi „ostrą i surową odpowiedzią”. Defilada wojskowa w Teheranie

Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Iran świętował "sukces" swojego weekendowego ataku dronów i pocisków rakietowych na Izrael
Iran świętował "sukces" swojego weekendowego ataku dronów i pocisków rakietowych na Izrael ATTA KENARE/AFP/East News
Iran świętował "sukces" swojego weekendowego ataku dronów i pocisków rakietowych na Izrael podczas dorocznej parady wojskowej w bazie wojskowej na obrzeżach Teheranu. W swoim przemówieniu prezydent Ebrahim Raisi groził nie tylko Izraelowi, ale też skrytykował władze krajów arabskich, które w ostatnich latach nawiązały oficjalne stosunki z Państwem Żydowskim.

Islamska republika przeprowadziła w weekend swój pierwszy w historii bezpośredni atak na Izrael w odpowiedzi na atak lotniczy na konsulat Iranu w Damaszku z 1 kwietnia. Operacja "obaliła chwałę syjonistycznego reżimu", powiedział prezydent Ebrahim Raisi w bazie wojskowej na obrzeżach Teheranu. - Ta operacja pokazała, że nasze siły zbrojne są gotowe - powiedział w przemówieniu skierowanym do regularnej armii i Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC).

Podczas środowej defilady irańskie siły zbrojne zaprezentowały szereg różnych rodzajów broni i sprzętu wojskowego, w tym drony i pociski balistyczne dalekiego zasięgu.

Groźby Raisiego

Raisi powtórzył ostrzeżenia przed "najmniejszym aktem agresji" ze strony Izraela, mówiąc, że doprowadzi to do "ostrej i surowej odpowiedzi". W swoim przemówieniu Raisi uderzył również w kraje, które "dążyły do normalizacji stosunków" z Izraelem. - Kraje te są teraz upokarzane przed własnymi obywatelami, co stanowi strategiczną porażkę reżimu Izraela - dodał.

W 2020 r. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Maroko znormalizowały stosunki z Izraelem w ramach wynegocjowanych przez USA tzw. Porozumień Abrahama, które zostały ostro skrytykowane przez Palestyńczyków. Egipt i Jordania podpisały porozumienia pokojowe z Izraelem odpowiednio w 1979 i 1994 roku.

źr. AFP, Al-Monitor

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl