Pogrzeb Ernesta Brylla. „Wzniósł sobie pomnik trwalszy niż ze spiżu”

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
od 16 lat
W poniedziałek w kościele OO Dominikanów w Warszawie odbyła się ceremonia pogrzebowa zmarłego poety, pisarza, dziennikarza i dyplomaty Ernesta Brylla. Pogrzeb rozpoczęto wierszem artysty „Bądźmy dla siebie bliscy, bo nas rozdzielają”. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, artyści, czy sympatycy twórczości Brylla.

Spis treści

Ernest Bryll zmarł 16 marca. Wybitny polski pisarz, dziennikarz i dyplomata
Ernest Bryll zmarł 16 marca. Wybitny polski pisarz, dziennikarz i dyplomata PAP/Piotr Nowak

Pogrzeb Ernesta Brylla. Kim był w młodości?

Ernest Bryll w czasie II wojny światowej należał do Zawiszaków, czyli do najmłodszej drużyny Szarych Szeregów. Po wojnie konspirował w podziemnym skautingu. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Został dziennikarzem, szefem zespołów filmowych, kierownikiem literackim teatrów, tłumaczem, autorem musicali, dramaturgiem i dyplomatą. W latach 1991-1995 był ambasadorem RP w Irlandii.

W 1958 roku zadebiutował jako poeta. Napisał wówczas „Wigilie wariata". W swoim życiu opublikował prawie 40 tomów wierszy, z czego najbardziej znane to "Autoportret z bykiem", "Sztuka stosowana", "Mazowsze", "Czasem spotykam siebie", "Adwent". Bryll był także autorem wystawianych sztuk dramatycznych, takich jak "Rzecz listopadowa", "Kurdesz" i "Wieczernik".

Ernest Bryll nie żyje. Pisał dla największych artystów w Polsce

Był autorem tekstów piosenek takich artystów jak: Krystyna Prońko, Maryla Rodowicz, Halina Frąckowiak, Stan Borys, Jerzy Połomski, Skaldowie, 2 plus 1 czy Myslovitz. Ernest Bryll został odznaczony Orderem Kawalera Irlandzkiego Rodu Królewskiego O'Conor (1995) oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006). Był laureatem szeregu nagród literackich, m.in.: Nagrody Czerwonej Róży (1961), Nagrody im. W. Broniewskiego w dziedzinie poezji (1964), Nagrody im. Stanisława Piętaka za tom poezji "Mazowsze" (1968) oraz Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy (2009). W 2010 roku został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2023 r. - Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Prezydent Duda w liście o Erneście Bryllu

Ernest Bryll zmarł 16 marca 2024 roku w wieku 89 lat. Podczas pogrzebu odczytano list od Andrzeja Dudy. Prezydent napisał:

Ernest Bryll swoimi utworami towarzyszył Polakom na ścieżkach codziennego życia i w marszu do upragnionej wolności. Był wrażliwym badaczem duszy polskiej. Serdecznym wspomnieniem i modlitwą żegnamy dzisiaj artystę, który swoimi utworami towarzyszył Polakom na ścieżkach codziennego życia i w marszu do upragnionej wolności. Był wybitnym poetą, tłumaczem, krytykiem, dziennikarzem, wrażliwym badaczem duszy polskiej. Wzniósł sobie pomnik trwalszy niż ze spiżu. Są nim strofy, które zapadły w pamięć czytelników — wiersze, teksty piosenek, libretta widowisk muzycznych, oratoria, dramaty i publikacje prozatorskie, a także wspaniałe przekłady z języka angielskiego, irlandzkiego, jidysz i czeskiego. Wśród moralnych i intelektualnych meandrów naszej historii i kultury powojennej Ernest Bryll niósł przekaz na wskroś polski – tak brzmi fragment listu od prezydenta, który został przeczytany przez sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Wojciecha Kolarskiego.

Ernest Bryll spocznie w rodzinnym grobie na cmentarzu przy ulicy Wałbrzyskiej.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl