Nie żyje Sławomir Krawczyński. Reżyser miał 59 lat

OPRAC.:
Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nie żyje Sławomir Krawczyński. Reżyser teatralny, dramaturg, scenarzysta i autor filmów krótkometrażowych zmarł w wieku 59 lat. Był współzałożycielem Stowarzyszenia Scena 96 i jego wieloletnim prezesem.

Nie żyje Sławomir Krawczyński

Nie żyje Sławomir Krawczyński. Reżyser teatralny, dramaturg, scenarzysta i autor filmów krótkometrażowych; współzałożyciel Stowarzyszenia Scena 96 i jego wieloletni prezes zmarł 12 kwietnia w wieku 59 lat - poinformował w poniedziałek PAP prezes Stowarzyszenia Scena 96 Dariusz Jarosiński.

"Wraz z Anną Godowską był w 2001 r. współzałożycielem Teatru Bretoncaffe i jego kierownikiem artystycznym. Był autorem i realizatorem projektu badawczego grupy pt. +Taniec śniącego ciała+ (od 2004 r.), inspirowanego metodologią psychologii zorientowanej na proces Arnolda Mindella" - czytamy w przesłanej informacji.

Zmarł nagradzany reżyser

Był laureatem nagród na festiwalach teatralnych w Polsce oraz filmowych w Polsce i zagranicą. Inscenizacja debiutanckiej sztuki pt. "Lustro. Byliśmy tam któregoś dnia, lecz zdążyliśmy zapomnieć" otrzymała jedną z głównych nagród VIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2002). W 2014 r. otrzymał Nagrodę MKiDN za najlepszy spektakl podczas Platformy Tańca w Lublinie za przedstawienie "Niżyński. Święto snów".

W 2022 r. Krawczyński zdobył Główną Nagrodę w nurcie SzekspirOFF podczas XXVI Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku za spektakl "How Beauteous Mankind Is!" (zrealizowany wspólnie z Anną Godowską). Był czterokrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2003, 2006, 2009), a także stypendystą Komitetu Kinematografii. W 2015 r. otrzymał nagrodę MKiDN za wkład w rozwój tańca współczesnego w Polsce. Za swoje spektakle dla dzieci dwukrotnie otrzymał Atest Wysokiej Jakości Artystycznej Międzynarodowej Federacji ASSITEJ.

Wraz z Anną Godowską był rezydentem w Centre national de la danse w Paryżu (2005) oraz w centrum Maison Folie w Mons (2010).

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Krawczyński od lat prezentował swoje projekty w ramach programów fundacji Ciało/Umysł (C/U). Wcześniej jako Teatr Brettoncaffe pokazywał swoje prace na festiwalach C/U w latach 2003, 2008, 2009 i 2013. W 2016 r. zaprezentował na festiwalu spektakl "Bataille i świt nowych dni".

"Znaczną część jego dorobku i pracy teatralnej stanowiła działalność Teatru Bretoncaffe – był reżyserem wszystkich spektakli grupy, odpowiadał także za pokazy jego pracy. Ponadto był współautorem, obok Anny Godowskiej, takich projektów edukacyjnych, jak: +Ja twórca – mówiące ciało+ (2004), +Taniec i peryferia+ (Teatr Wytwórnia w Warszawie, 2008)" - przypomniano na portalu Taniec.pl.

Wyjaśniono, że jako pedagog i współautor wziął również udział w projekcie artystyczno-edukacyjnym "Urban Body" i przygotował pokaz powarsztatowy podczas Międzynarodowego Festiwalu "Sztuka Ulicy" w Warszawie (2008).

Sławomir Krawczyński zdobył także szereg nagród za etiudy filmowe, m.in na festiwalach w Brnie, Toronto, Koninie i Oświęcimiu.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl