Literacki Nobel 2020 dla Louise Glück za "niepowtarzalny poetycki głos, który z surowym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną"

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Literacki Nobel 2020 dla Louise Glück za "niepowtarzalny poetycki głos, który z surowym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną"
Literacki Nobel 2020 dla Louise Glück za "niepowtarzalny poetycki głos, który z surowym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną" SAUL LOEB/AFP/East News
Literacka Nagroda Nobla w 2020 roku została przyznana amerykańskiej poetce Louise Glück „za jej niepowtarzalny poetycki głos, który z surowym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną”.

Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie literatury to osoby wyróżnione przez Akademię Szwedzką. Nagroda została ustanowiona testamentem Alfreda Nobla z 1895 roku jest przyznawana od 1901. W latach 1901–2019 wyróżnionych zostało 116 osób.

Glück urodziła się w Nowym Jorku, na Long Island, w rodzinie żydowskich emigrantów z Austro-Węgier. Uczęszczała na zajęcia w Sarah Lawrence College i Columbia University, ale nie uzyskała tam dyplomu. Oprócz kariery pisarskiej miała za sobą karierę naukową jako nauczycielka poezji w kilku instytucjach. Jej kariera literacka nie była łatwa - w 1968 r. opublikowała swój pierwszy zbiór wierszy Firstborn, który spotkał się z pozytywną oceną, jednak potem przeżyła przedłużający się przypadek blokady pisarskiej. Przezwyciężyła ją - jak twierdzi - dopiero po 1971 r., kiedy zaczęła uczyć poezji w Goddard College w Vermont.

Najwięcej satysfakcji pisarskiej dały jej lata 90. W 1994 r. opublikowała zbiór esejów pod tytułem „Dowody i teorie: eseje o poezji”, następnie „Meadowlands” (1996), zbiór poezji o naturze miłości i rozpadzie małżeństwa. Następnie wydała dwie kolejne zbiory: „Vita Nova” (1999) i „The Seven Ages” (2001). W 2004 r., w odpowiedzi na zamachy terrorystyczne z 11 września 2001 r., Gluck opublikowała obszerny wiersz zatytułowany „Październik”. Podzielony na sześć części wiersz nawiązuje do starożytnego greckiego mitu o traumie cierpienia.

Jak twierdzą krytycy, jej prace są znane „ze swojej emocjonalnej intensywności i częstego czerpania z mitów, historii lub natury w celu medytacji na temat osobistych doświadczeń i współczesnego życia”. Inspirację poetka czerpie m.in. z psychoanalizy, natury i greckiej mitologii. W branżowym serwisie Poetry Foundation można przeczytać, że szczególnie wczesne książki Glück prezentują „postacie borykające się z następstwami nieudanych romansów, katastrofalnych spotkań rodzinnych i egzystencjalnej rozpaczy”. Recenzenci często określają pisarkę jako „mroczną i posępną”.

Ona sama klasyfikuje się w nurcie umiarkowanej „literatury feministycznej i progresywnej, rewidującej zastane stereotypy kulturowe”.

Obecnie Glück jest adiunktem na Uniwersytecie Yale. Mieszka w Cambridge w stanie Massachusetts w USA.

Za 2019 r. uhonorowano Petera Handke z Austrii „za wpływową pracę, która z językową pomysłowością badała peryferie i specyfikę ludzkiego doświadczenia”.

Za 2018 r. nagroda trafiła do Olgi Tokarczuk "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.

Polscy laureaci Literackiej Nagrody Nobla

  • Henryk Sienkiewicz w 1905 r.
  • Władysław Reymont w 1924 r.
  • Czesław Miłosz w 1980 r.
  • Wisława Szymborska w 1996 r.
  • Olga Tokarczuk (nagroda za 2018 przyznana w 2019 r.)

Współpraca Mariusz Grabowski

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl