„Moje wiersze nie są do grania ani śpiewania”. 12 lat temu zmarła polska noblistka Wisława Szymborska

Aleksandra Jaros
Aleksandra Jaros
Wideo
od 16 lat
12 lat temu zmarła polska poetka Wisława Szymborska. Autorka blisko 350 wierszy w 1996 roku odebrała literacką Nagrodę Nobla. „Moje wiersze nie są do grania, śpiewania, ani tańczenia. Moje wiersze są do czytania i do myślenia!” - mówiła o swojej twórczości.

Spis treści

Poetka z poczuciem humoru

Wisława Szymborska przyszła na świat 2 lipca 1923 roku w Bininie pod Poznaniem. Kiedy miała pięć lat, jej rodzice zdecydowali o przeprowadzce do Krakowa i to właśnie w tym mieście spędziła większość swojego życia. Na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończyła filologię polską i socjologię.

Swój pierwszy tom wierszy „Dlatego żyjemy” wydała w 1952 roku, czyli w szczytowym okresie stalinizmu. Twórczość z tego czasu, która ukazywała jej sympatię do ustroju komunistycznego, wracała do niej po latach, z czego nieraz musiała się tłumaczyć.

W jej kolejnych wierszach coraz widoczniej kształtował się ironiczny, pełen poczucia humoru styl, z którego dziś jest znana Szymborska, i za który tak bardzo cenili ją zarówno krytycy, jak i zwykli odbiorcy.

Wiersze przetłumaczone na ponad czterdzieści języków

Poetka napisała blisko 350 wierszy, fragmenty których do dziś są powszechnie cytowane i wykorzystywane w popkulturze.

Jednymi z najbardziej znanych utworów Szymborskiej są „Miłość szczęśliwa”, „Kot w pustym mieszkaniu”, czy „Nic dwa razy”. Ten ostatni muzycznie postanowiła zinterpretować artystka młodego pokolenia „Sanah” i szybko stał się on ogromnym hitem.

Sama poetka miała sceptyczne nastawienie do tego typu projektów.

W 2000 roku w Wilnie przygotowano monodram według wierszy Szymborskiej, a jej reakcję na ten pomysł wspominał później przyjaciel poetki Jerzy Illg w swojej książce.

"Moje wiersze nie są do grania, do śpiewania ani do tańczenia. Moje wiersze są do czytania i do myślenia!" - miała powiedzieć.

Laureatka literackiej Nagrody Nobla

Szymborska unikała rozgłosu i nie lubiła publicznych wystąpień. Bliscy wspominają ją jako skromną osobę, która przede wszystkim ceni spokój. Ten został jednak przerwany w 1996 roku, kiedy została ogłoszona laureatką literackiej Nagrody Nobla.

Chcąc nie chcąc, poetka znalazła się w okresie rozkwitu swojej popularności, czego ponoć nie znosiła najlepiej. Przyjaciele wspominali w żartobliwy sposób, że mimo trudności, przetrwała wzmożone zainteresowanie swoją osobą „z godnością”.

Szymborska prywatnie

Szymborska była związana z pisarzem Kornelem Filipowiczem. Nie tworzyli jednak typowej pary. Mimo, że byli ze sobą 23 lata, nigdy nie zdecydowali się na ślub, a nawet mieszkali osobno.

"Cudowny człowiek, świetny pisarz. Nie mieszkaliśmy razem, nie przeszkadzaliśmy sobie. Byliśmy końmi, które cwałują obok siebie" - wspominała ukochanego poetka.

Literaturoznawca i tłumacz Michał Rusinek określił ją jako żeńskiego Piotrusia Pana, który nie lubi dostosowywać się do sytuacji i spełniać oczekiwań innych.

Była miłośniczką kotów i fanką poczucia humoru Woody'ego Allena.

Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012 roku, w swoim domu w Krakowie w wieku 89 lat.

Umrzeć - tego się nie robi kotu.
Bo co ma począć kot
w pustym mieszkaniu.
- fragment wiersza „Kot w pustym mieszkaniu”

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Źródło cytatów: Culture.pl, Instytut Książki, Fundacja Wisławy Szymborskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl