OPRAC.:
Jakub Maj
Jakub Maj
Sylwia DąBrowa
Zrinjski Mostar w czwartek o godzinie 21.00 podejmie Legię Warszawa w trzeciej kolejce fazy grupowej piłkarskiej Ligi Konferencji. Będzie to trzecie starcie tych drużyn w historii. W 2016 roku legioniści pokonali bośniacki klub w eliminacjach Ligi Mistrzów.

Zrinjski Mostar - Legia Warszawa. Walka o fotel lidera

HSK Zrinjski Mostar to aktualny mistrz Bośni i Hercegowiny. W poprzednim sezonie tamtejszej ekstraklasy zespół ten w 33 kolejkach zgromadził 78 punktów (25 zwycięstw, trzy remisy, pięć porażek). Rywal wicemistrza Polski wygrał również rozgrywki Pucharu Bośni i Hercegowiny, pokonując w finale 1:0 FK Velez. Po rozegraniu 10 spotkań w nowym sezonie ligowym Zrinjski ma na koncie 22 punkty i zajmuje trzecią lokatę. Prowadzi FK Borac Banja Luka z dorobkiem 26 pkt. W niedzielę Zrinjski zremisował bezbramkowo z liderem bośniackiej ekstraklasy.

Klub założony w 1905 roku dopiero w tym sezonie pierwszy raz awansował do fazy grupowej europejskich pucharów. Zrinjski Mostar jako mistrz kraju grę w europejskich pucharach rozpoczął od 1. rundy eliminacji Ligi Mistrzów, w której wygrał z armeńskim Urartu Erywań (1:0, 2:3 pd. k. 4-3). W 2. rundzie drużyna ta przegrała ze słowackim Slovanem Bratysława (0:1, 2:2). W 3. rundzie eliminacji Ligi Europy Bośniacy wyeliminowali islandzki Breioablik (6:2, 0:1). Grę w fazie grupowej Ligi Konferencji rywalowi Legii zapewniła porażka w 4. rundzie eliminacji Ligi Europy z austriackim Linzer ASK (1:2, 1:1).

Klub z Mostaru od sezonu 2004/05 osiem razy wygrał ligę bośniacką. Ma też w dorobku dwa puchary kraju. Zawodnikami tego klubu są m.in. Ivan Jukic (w przeszłości Korona Kielce), Zvonimir Kozulj (wcześniej Pogoń Szczecin, Bruk-Bet Termalica Nieciecza, Sandecja Nowy Sącz) i Marko Maric (kiedyś Lechia Gdańsk).

W pierwszej kolejce fazy grupowej Ligi Konferencji mistrzowie Bośni sprawili sensację, gdyż do przerwy przegrywali 0:3 z AZ Alkmaar, a mimo to wygrali 4:3. W drugiej połowie dwie bramki zdobył Kozulj, którego z okresu pracy w Pogoni pamięta trener Legii Kosta Runjaić.

W drugiej kolejce Zrinjski przez długi czas remisował z Aston Villą w Birmingham, ale w czwartej minucie doliczonego czasu gola na 1:0 strzelił Szkot John McGinn, któremu asystował reprezentant Polski Matty Cash. Po dwóch kolejkach każda z czterech drużyn w grupie E ma trzy punkty.

Bośniackie kluby trzykrotnie trafiły na polskie drużyny w europejskich pucharach. W sezonie 2000/2001 Wisła Kraków w dwumeczu pokonała 3:1 NK Zeljeznicar w eliminacjach pucharu UEFA. W 2015 roku FK Sarajevo przegrało 0:1 i 0:2 z Lechem Poznań w drugiej rundzie eliminacji Ligi Mistrzów.

Rok później na tym samym etapie tych rozgrywek Zrinjski zremisował 1:1 z Legią, a w rewanżu uległ 0:2. Trzy bramki w tym dwumeczu dla ówczesnych mistrzów Polski zdobył węgierski król strzelców ekstraklasy - Nemanja Nikolic. Legioniści po 20 latach przerwy awansowali wówczas do fazy grupowej Champions League. W kolejnych rundach wyeliminowali słowacki AS Trenczyn i irlandzki Dundalk FC.

Według portalu Transfermarkt najwyżej wycenianym piłkarzem Zrinskiego jest Chorwat Mario Cuze (1 mln euro), który latem przeszedł z Dinama Zagrzeb. W tym sezonie we wszystkich rozgrywkach skrzydłowy strzelił dwa gole i zanotował cztery asysty w 17 meczach. Najbardziej bramkostrzelnym napastnikiem jest natomiast Bośniak Nemanja Bilbija - autor 10 goli i czterech asyst w 20 występach. Ważnym punktem obrony Zrinjskiego jest serbski stoper Slobodan Jakovljević, który w tym sezonie trzy razy wpisał się na listę strzelców.

W sezonie 2003/04 w Zrinjskim grał Luka Modrić, który został wypożyczony z Dinama Zagrzeb. Obecny piłkarz reprezentacji Chorwacji i Realu Madryt miał wówczas 18 lat. (PAP)

LIGA KONFERENCJI w GOL24

Budowę zespołu trzeba zacząć od... porządnego szkoleniowca. Jesteśmy w połowie rundy jesiennej, więc sprawdźmy, którzy trenerzy są do wzięcia. W kilku klubach z pewnością mogą pojawić się zmiany, więc warto sprawdzić który trener może liczyć na angaż. Oto lista!Oto lista trenerów, którzy są bez kontraktów! Sprawdź kolejnych szkoleniowców, klikając w prawo!

Trenerzy bez kontraktów. Oni są do wzięcia. Marek Papszun, C...