Polacy za granicą. Piękny gol Krzysztofa Piątka w Turcji, ale i złe wieści z Włoch: kontuzje Walukiewicza i Zielińskiego

Radość Krzysztofa Piątka z gola w Turcji
Radość Krzysztofa Piątka z gola w Turcji beIN SPORTS Türkiye
Ledwie czterdzieści osiem dni pozostało do meczu Polska - Holandia na Euro 2024. Selekcjoner Michał Probierz w weekend zbyt wielu pokrzepiających informacji. Dwóch reprezentantów złapało we Włoszech urazy, niektórzy w ogóle nie wyszli na murawę albo tak jak Paweł Bochniewicz doznali sromotnej porażki. Spośród napastników błysnął gola strzelił jedynie Krzysztof Piątek - za to jakiego!

Polacy za granicą. Gol Piątka, asysta Szymańskiego

Krzysztof Piątek strzelił swojego czternastego gola w lidze tureckiej. Snajper Basaksehiru trafił jak jeszcze nigdy dotąd. Po zgraniu głową poprawił piłkę na nodze, po czym huknął z powietrza z okolicy dwudziestego metra. Futbolówka odbiła się od poprzeczki, po czym wpadła do siatki - zaskoczony bramkarz tylko odprowadził ją wzrokiem.

W Turcji popisał się również Sebastian Szymański. W prestiżowych derbach z Besiktasem zanotował jedenastą asystę w sezonie przy golu dającym Fenerbahce zwycięstwo. Co więcej, Polak uratował też zespół przed utratą bramki, gdy przyjął na własne ciało mocny strzał z bliska.

Tymczasem za naszą zachodnią granicą magazyn Kicker wybrał Tymoteusza Puchacza do jedenastki kolejki zaplecza Bundesligi. Wahadłowy 1.FC Kaiserslautern dorzucił bowiem ósmą asystę. Również dzięki niemu zespół opuścił strefę spadkową, a pod koniec maja rzuci rękawice niepokonanemu mistrzowi, Bayerowi Leverkusen w finale Pucharu Niemiec.

Polacy za granicą. Kiwior chwalony przez Artetę

W angielskiej Premier League liderujący Arsenal wygrał hit z Tottenhamem przy bardzo skromnym udziale Jakuba Kiwiora. Polak wszedł bowiem na boisko tuż przed doliczonym czasem. W pomeczowej rozmowie z reporterem Viaplay jego przełożony prawił mu komplementy: - Uważam, że spisuje się naprawdę dobrze. To szczęście mieć go w zespole. Jest tak profesjonalny, skupiony i dostarcza topowy poziom - stwierdził trener Mikel Arteta.

Na zapleczu udział w barażach o awans wywalczyło sobie Southampton Jana Bednarka. Znacznie gorszy weekend miał natomiast w Holandii Paweł Bochniewicz. Jako przywódca defensywy został zmieniony już w przerwie, bo PSV Eindhoven na półmetku prowadziło 5:0 (skończyło się 8:0).

Niepokojące wieści napłynęły do nas z Włoch. Po ledwie 25 minutach gry uraz zgłosił Sebastian Walukiewicz. Stoper Empoli poprosił o zmianę z powodu problemów z udem. O tym jak długa okaże się przerwa przesądzą badania zaplanowane na ten tydzień.

W ogóle poza kadrą meczową Napoli na hitowy mecz z Romą znalazł się za to Piotr Zieliński. Z komunikatu podanego przez klub wynikało, że uszkodził lewą łydkę. Z tego powodu nie będzie trenować jeszcze przez kilka dni. Prawdopodobnie przepadnie mu Udinese.

Selekcjonera Probierza szczególnie powinna martwić sytuacja Nicoli Zalewskiego w Romie. Nasz podstawowy piłkarz na lewe wahadło piąty raz od baraży (na sześć meczów) nie podniósł się z ławki rezerwowych. Odnotujmy, że z Serie A już po debiutanckim sezonie pożegna się Mateusz Łęgowski. Jego Salernitana w piątek uległa Frosinone i tym samym straciła matematyczne szanse na utrzymanie.