ZMIANA CZASU NA ZIMOWY 2017: W nocy przestawiliśmy zegarki o godzinę. Która jest godzina

Barbara Bujar
ZMIANA CZASU NA ZIMOWY 2017 już 28.10.2017
ZMIANA CZASU NA ZIMOWY 2017 już 28.10.2017
To już ostatnia zmiana czasy na zimowy? W nocy z soboty na niedzielę (28/29 października 2017) przestawiliśmy zegarki. Przyjęło się, że wskazówki przestawia się z godziny 3 na 2, ale oczywiście ma to znaczenie właściwie tylko w komunikacji. W domu zegarki możemy zmienić o dowolnej porze

ZMIANA CZASU NA ZIMOWY 2017: KIEDY PRZESTAWIAMY ZEGARKI? W NOCY Z 28 NA 29 PAŹDZIERNIKA

Warto na początek przypomnieć, że zmiana czasu na zimowy w Polsce została wprowadzona tak naprawdę dopiero w 1977 roku i wynikała z oszczędności. Chodziło o jak największe wykorzystanie światła dziennego. Tym bardziej, że 40 lat emu, zdecydowanie więcej zakładów pracy pracowało już od godziny 6 rano. Dzięki zmianie czasu na zimowy, w fabrykach wcześniej robiło się jasno, i można było wyłączyć lampy.

CZYTAJ KONIECZNIE
ZMIANY CZASU NIE BĘDZIE: POSŁOWIE ZDECYDOWALI

Obecnie jednak zmiana czasu na zimowy traci sens, ponieważ coraz więcej firm zaczyna pracę o godz. 9-10 a kończy po godz. 17. oznacza to, że światło dzienne bardziej potrzebne jest po południu niż rano. Zatem czy jest sens zmieniać czas na zimowy? Warto podkreślić, że jeśli tego nie zrobimy, to jasno rano zrobi się dopiero w okolicach godziny 8.

ZOBACZ TEŻ:
Zmiana czasu na zimowy: a co z pociągami?

ZMIANA CZASU Z LETNIEGO NA ZIMOWY 2017: 28.10.2017

W 2017 roku zegarki z czasu letniego na zimowy przestawiamy prawdopodobnie po raz ostatni w nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października. Do czasu letniego wrócimy w nocy z soboty 24 marca na niedzielę 25 marca 2018 roku i to będzie ostatnia zmiana czasu.

Oczywiście o ile zmiany zostaną poparte w Sejmie. Jak na razie jednak propozycja PSL-u zyskała poparcie sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych. Zgodzili się na nią członkowie wszystkich klubów. A to oznacza, że głosowanie w Sejmie może być formalnością

Wcześniej pisaliśmy
Jest projekt, aby nie zmieniać czasu z letniego na zimowy
Ludowcy wnieśli do Sejmu wniosek o ustalenie czasu letniego jako czasu urzędowego w RP. Dzięki temu nie musielibyśmy przestawiać zegarków dwa razy do roku, nasze zegary biologiczne nie byłyby rozregulowane, a my czulibyśmy się lepiej i przede wszystkim zdrowiej.

To wszystko dzieje się właśnie na skutek zmiany czasu. Dodatkowo gospodarka uległaby unormowaniu. Na przykład PKP nie musiałoby się martwić o godziny przyjazdów i odjazdów pociągów w dniu zmiany czasu.

Zmiana Czasu w Europie

Przypomnijmy, że Unia Europejska w 2001 roku uchwaliła prawo, które bezterminowo reguluje obowiązujące zmiany czasu na letni i zimowy. Czas dwa razy roku zmieniany jest w ok. 70 państwach na świecie.

Tymczasem wniosek PSL, aby nie zmieniać czasu na zimoy ma w Polsce wielu zwolenników. Jeżeli zostanie przyjęty przez Sejm (na razie jest analizowany przez Biuro Legislacyjne i Biuro Analiz Sejmowych), z 28 na 29 października 2017 nie przestawimy zegarów, i pozostaniemy przy czasie letnim. Będziemy stanowili wtedy jeden z nielicznych krajów europejskich, które nie zmieniają czasu. Na ten moment są to jedynie Białoruś, Islandia i Rosja.

PSL przeciw zmianie czasu na zimowy w 2017 roku

- Ludzi tak drażni ta zmiana czasu, ten krótki dzień, ta długa noc listopadowa, która jest w Polsce - przekonywał Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

ZMIANA CZASU NA ZIMOWY 2017: JEST SZANSA ŻE NIE PRZESTAWIMY ZEGARKÓW?

- PiS pokazał, że w ciągu nawet tej krótszej nocy jest w stanie zmieniać ustawy o ustroju państwa - ironizował szef PSL. Zapewnił też, że złożony już w sejmie projekt cieszy się znacznym poparciem społecznym. - Mam nadzieję, że marszałek sejmu (...) zgłosi to szybko do pierwszego czytania, w dzień czy w nocy to przegłosujemy i zatrzymamy czas letni na dłużej - powiedział Kosiniak-Kamysz. Jak dodał, pozostanie przy czasie letnim oprócz pozytywnego wpływu na samopoczucie przysporzy też korzyści ekonomicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: ZMIANA CZASU NA ZIMOWY 2017: W nocy przestawiliśmy zegarki o godzinę. Która jest godzina - Dziennik Zachodni

Komentarze 137

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
MD
26 października 2017, 11:30, Nauczyciel z geografii:

Masz rację! Niemiecki czas okupacyjny (tzw. zimowy) niedługo przejdzie do historii naszego kraju. Brawo PSL za pomysł! By właściwy czas dla naszej części Europy pozostał na zawsze.

Ludzie z PSL to same ameby i pan były nauczyciel geografii który jest głupszy od najgłupszego ucznia też nim jesteś. Przecież właściwy czas dla naszej części Europy to zimowy. A pan nieświadomie popiera czas niemiecki okupacyjny z 1916 roku uważając za Polski czas którym jest zimowy i odwrotnie.

N
Nauczyciel z geografii
Posypały się komentarze, było trochę zabawy na forum, wprowadzono czas cofnięty o godzinę, a przed nami szara jesień, a potem śnieg i mróz...
G
GMT+2 to NASZ czas !
Posypały się komentarze, wprowadzono czas COFNIĘTY O GODZINĘ (zimowy), było trochę zabawy w internecie, a przed nami szara rzeczywistość...
O
Olo
Zmiany czasu wprowadzają tylko chaos w naszym życiu, czas letni jest najbardziej korzystny dla ludzi mieszkających w Polsce. Niech inni sobie zmieniają, ale sądzę że projekt PSL ma prawie 99.99% poparcie naszego społeczeństwa, poza nielicznymi "beretami".
b
babcia
Jorguś tyś chyba jest chory! Właśnie tyś jest lyniywy i chcesz dłużej pospać w tę jedną noc. Bo już w następne śpisz tyle samo. Jak nie wierzysz to se policz. Doba ma zawsze 24 godziny. A chyba lepiej , żeby słońce świeciło za dnia, a nie jak jest już ciemno! A rano, to po co ci słońce np. o godz. 4.00 lub 5,00? A i zimą słońce ci niepotrzebe już o 6.00 , lepiej chyba, żeby swieciło do 18.00, a nie do 16.00 czy 17.00? Więc sie puknij. Lepiej zostać przy czasie letnim.
N
Nauczyciel z geografii
Masz rację! Niemiecki czas okupacyjny (tzw. zimowy) niedługo przejdzie do historii naszego kraju. Brawo PSL za pomysł! By właściwy czas dla naszej części Europy pozostał na zawsze.
J
Jorguś z Michałkowic
bo już mom dosyć tego czasu letniego. Dlo nos w tym rejonie świata to czas zimowy jest czasym naturalnym. I tak mo łostać. A wto tego ni rozumiy niych spyto sie starszych w kierym czasie lepi sie żyje - chyba że to bydzie lyniwo baba co ło 10 rano godo " tak wczas a jo już wstała".
N
Nyktofobiczka
Przemyślałam, wolę żeby po południu dłużej było widno po co rano kiedy śpię ?albo siedzę w pracy, jak tak lubicie ciemność to może zasłońcie sobie okna i palcie światło na okrągło
i
introman
Mieszanie płci do kwestii czasu letniego całorocznego to chyba najzabawniejszy argument, z którym spotkałem się w tej dyskusji. Pytasz jak dzieci z matkami będą wstawać podczas szarówki? Ano normalnie, czyli tak, jak to robią matki z dziećmi w Niemczech, Francji, Belgii, Holandii, Szwecji, Norwegii, Irlandii, Danii, Hiszpanii, na Litwie, Łotwie, Białorusi czy w Estonii - we wszystkich tych krajach normą są wschody słońca w okolicach 8:30 - 9:00 zimą. Takich "postępowych" krajów jak Francja czy Belgia (wschody słońca zimą w okolicach 8:50) nie można chyba posądzać o ustanawianie szowinistycznych praw wymierzonych w kobiety, czyż nie?
k
kirka
Tylko mężczyźni mogą coś takiego wymyślić. A jak te małe dzieci z matkami będą o tej dziwnej porze w środku nocy prawie, po ciemku zimą wstawać i jechać do przedszkola i szkoły ? O tym żaden głupek nie pomyslał ! A poza tym niepotrzebne komplikacje z różnicami na granicy przy wjedzie i wyjężdzie od na
i
introman
Najlepszym czasem dla Polski byłby zapewne czas GMT +1:30, ale jego wprowadzenie jako czasu całorocznego spowodowałoby, że latem cała praktycznie Europa wyprzedzałaby nas o pół godziny, dlatego takie rozwiązanie odpada. Wobec tego, najbardziej korzystnym czasem dla Polski okazuje się czas całoroczny GMT +2.

Argumenty typu "czas letni nie jest dla Polski naturalny" są naprawdę wątpliwe. Tak, prawdą jest, że czas zimowy jest bliższy czasowi słonecznemu niż letni, ale to nie jest jeszcze żaden argument. Nie zawsze bowiem naturalny oznacza najlepszy. Dla pacjenta z ciężkim nowotworem na przykład najbardziej naturalne byłoby umrzeć, ale on może zostać wyleczony chemią, która naturalna nie jest. Wschody słońca po ósmej rano zimą przy czasie letnim też nie są niczym strasznym. Byłem kiedyś zimą na Łotwie, kiedy to słońce wschodzi tam kilka minut po dziewiątej, i nie miałem jakoś żadnych problemów z normalnym funkcjonowaniem. Argumenty typu "zimą będziemy musieli zmieniać czas przy przekraczaniu każdej granicy" to też mit. Z czasem GMT +2, zimą będziemy mieli taki sam czas jak Ukraina, Litwa i obwód Kaliningradzki.
M
McJack
Rece opadaja kiedy odzywaja sie ludzie, ktorzy jeszcze bronia tej zmiany czasu. A juz najbardziej mnie zlosci jak znajduja sie tacy co uwazaja czas zimowy za najbardziej odpowiedni. Przeciez kazdemu chyba zalezy zeby dzien trwal jak najdluzej, gdy wraca z pracy szczegolnie zima, zeby zobaczyc choc trche slonca.
x
xyz
Z geograficznego punktu widzenia prawidłowy czas strefowy w Polsce to GMT+1, czyli czas zimowy. Nie znajduje logicznego uzasadnienia pozostawienia czasu letniego, czyli GMT+2. Poza tym, będąc na czasie "letnim" w grudniu Słońce będzie wschodzić chwilę przed 9:00, co dla mnie jest zdecydowanie za późno.
x
xyz
Z geograficznego punktu widzenia prawidłowy czas strefowy w Polsce to GMT+1, czyli czas zimowy. Nie znajduje logicznego uzasadnienia pozostawienia czasu letniego, czyli GMT+2. Poza tym, będąc na czasie "letnim" w grudniu Słońce będzie wschodzić chwilę przed 9:00, co dla mnie jest zdecydowanie za późno.
N
Nauczyciel z geografii
Faktycznie kilka dni temu wbiłem patyk w ziemię i rzeczywiście najkrótszy cień był około godziny 12. Przy czym różnica w długości cienia między godz. 12 a 13 była bardzo mała- mieściła się w granicach błędu pomiarowego. By rozstrzygnąć wątpliwości, który czas jest właściwy, trzeba wziąć pod uwagę wyniki badań sondażowych- wszystkie dają poparcie dla czasu letniego na poziomie około 80%. Zgodnie z regułami statystyki trzeba uznać czas letni za prawidłowy z praktycznie 100% pewnością.
Wróć na i.pl Portal i.pl