"Zielone cele" Berlina w mieszkalnictwie zagrożone?

OPRAC.:
Joanna Grabarczyk
Joanna Grabarczyk
W ciągu ostatnich czterech lat sektor budowlany w Niemczech konsekwentnie nie osiągał celów w zakresie emisji gazów cieplarnianych określonych w ustawie o ochronie klimatu.
W ciągu ostatnich czterech lat sektor budowlany w Niemczech konsekwentnie nie osiągał celów w zakresie emisji gazów cieplarnianych określonych w ustawie o ochronie klimatu. Pixabay
Pomimo ambitnych celów Berlina, Niemcy mierzą się z problemem renowacji budynków mieszkalnych tak, by te spełniały założenia "Zielonego Ładu". Wyniki są o wiele niższe od celów, jakie postawił przed Niemcami rząd federalny. Opinia publiczna niechętna jest rozwiązaniom, które narzucili rządzący. Tymczasem niektóre ze starszych budynków w ogóle nie spełniają norm niskoemisyjności.

O sprawie donosi portal "Brussel's Signal", który pisze, że zaledwie 0,7 procent budynków mieszkalnych w Niemczech zostało odpowiednio odnowionych. Rząd Niemiec w swoich oficjalnych raportach wezwał do renowacji wszystkich takich konstrukcji na poziomie 1,7–1,9 procent rocznie, aby umożliwić krajowi osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2045 roku. Jak się okazało, jest z tym jednak problem.

Ambitne cele rządu nie do spełnienia?

Institut der deutschen Wirtschaft (IW - Instytut Gospodarki Niemiec) z siedzibą w Kolonii podnosi ten wskaźnik do 2 procent, co oznacza, że ​​w ciągu najbliższych 50 lat każdy dom w Niemczech musiałby zostać odpowiednio przystosowany, aby osiągnąć zakładane cele.

Prognozuje się jednak, że w tym roku wskaźniki renowacji w Niemczech będą jeszcze niższe niż w ubiegłym, kiedy to wyniosły 0,88 procent, i mają ustabilizować się na poziomie 0,69 procent.

Dane pochodzą z raportu firmy badawczej B+L Market Data, sporządzonego na zlecenie Niemieckiego Stowarzyszenia na Rzecz Energooszczędnych Powłok Budowlanych.

Remonty idą w ogromne liczby

Niemiecki dziennik "Der Spiegel" podał, że według Instytutu Badawczego Izolacji Termicznych (FIW) w 2023 roku wyremontowano około 270 000 mieszkań. FIW ustalił, że jeśli cele rządowe mają zostać osiągnięte, liczba ta musi wzrosnąć do 460 000 w 2025 r. i około 730 000 rocznie do 2030 roku.

„Różnica między faktycznymi a docelowymi renowacjami energooszczędnymi staje się coraz większa” – twierdzi "Der Spiegel", cytując dyrektora FIW Andreasa Holma.

„W rezultacie ryzykujemy, że nie będziemy już w stanie osiągnąć wyznaczonych sobie celów w zakresie klimatu i wydajności” - podaje czasopismo.

Stare domy zupełnie nieefektywne energetycznie

W ciągu ostatnich czterech lat sektor budowlany w Niemczech konsekwentnie nie osiągał celów w zakresie emisji gazów cieplarnianych określonych w ustawie o ochronie klimatu. Dodatkowo znaczna część starszych domów nie spełnia nawet najbardziej podstawowych norm efektywności energetycznej, często mieszcząc się w najniższych klasach G i H.

Emisyjność budynków mieszkalnych można obniżyć jedynie na ograniczoną liczbę sposobów. Domy mogą zwiększyć energooszczędność poprzez renowacje zwiększające efektywność energetyczną i/lub poprzez wymianę systemów grzewczych oraz zastąpienie oleju i gazu nowymi, "zielonymi" opcjami ogrzewania.

Próbując promować tę drugą opcję, rząd przeforsował kontrowersyjną ustawę dotyczącą elektrycznych pomp ciepła. Zrobił to ku wielkiemu przerażeniu opinii publicznej, ponieważ systemy takie są postrzegane jako niepraktyczne i uciążliwe finansowo.

Dlaczego Niemcy nie remontują mieszkań?

Firma B+L podała szereg przyczyn fatalnych statystyk dotyczących renowacji, w tym fakt, że oprócz kosztów materiałów i energii znacznie wzrosły stopy procentowe, co utrudnia finansowanie zakupu i remontu nieruchomości.

W badaniu podkreślono odejście od trendów z przeszłości, gdyż historycznie rzecz ujmując, wraz ze wzrostem cen energii rósł popyt na energooszczędne renowacje.

Jednak teraz, jak zauważyła B+L, gwałtowny wzrost inflacji osłabił popyt. Niektóre gospodarstwa domowe znajdują się pod silną presją oszczędzania pieniędzy, podczas gdy inne zamiast na renowacje decydują się przeznaczyć środki na inwestycje takie jak nowe systemy grzewcze lub systemy fotowoltaiczne.

Ponieważ oczekuje się, że mniej osób będzie kupować domy, badacze B+L prognozują jeszcze mniej remontów.

Eksperci przewidują jednak w tym roku ożywienie na rynku nieruchomości, napędzane rosnącymi cenami wynajmu i spadającymi kwotami podatków od budynków i gruntu. Naukowcy twierdzą, że może to potencjalnie doprowadzić do ponownego ożywienia działań renowacyjnych.

Źródło: Brussel's Signal

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl