Wyrok TSUE ws. frankowiczów. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał decyzję. Wyrok korzystny dla kredytobiorców

Maciej Badowski
Maciej Badowski
TSUE uznał, że sąd może unieważnić całą umowę kredytową, jeśli znajdują się w niej nieuczciwe klauzule.
TSUE uznał, że sąd może unieważnić całą umowę kredytową, jeśli znajdują się w niej nieuczciwe klauzule. Piotr Smolinski
Jak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, umowa może zostać unieważniona, jeśli zawiera nieuczciwe klauzule. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej otworzył drogę do przewalutowania kredytów frankowych.

TSUE uznał, że sąd może unieważnić całą umowę kredytową, jeśli znajdują się w niej nieuczciwe klauzule. Ocena umowy ma być podejmowana uwzględniając datę zawarcia umowy. Każdy przypadek jednak sądy rozpatrywać będą indywidualnie (możliwe będą oczywiście pozwy zbiorowe dotyczące podobnej sprawy). Jeśli więc kredytobiorca-frankowicz zechce zaskarżyć poszczególne zapisy umowy, musi wystąpić do sądu. Sąd może teraz skorzystać z wykładni TSUE i stanąć po stronie kredytobiorcy.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozwiąże problem frankowiczów? - Może rozwiązać. Do tej pory odwoływaliśmy się do opinii rzecznika generalnego TSUE z 14 maja tego roku w sprawie państwa Dziubaków, czyli do treści stanowiska i poglądów prawnych tam wyrażonych oraz do dominującej praktyki, w której Trybunał Sprawiedliwości podzielał z reguły stanowisko wyrażone przez rzecznika - tłumaczy w rozmowie z Anitą Czupryn prof. Witold Modzelewski.

Przeczytaj także:

- Wyrok TSUE jest zbieżny ze stanowiskiem polskiego rządu oraz rzecznika generalnego. TSUE mógł zająć się sprawą, ponieważ ochrona konsumentów jest dziedziną objętą wprost kompetencjami Unii Europejskiej- skomentował na swoim koncie na twitterze Sebastian Kaleta, Prawo i Sprawiedliwość.

- Według mojej wiedzy, dużą rolę odegrał polski rząd, który przedstawił swoje stanowisko. Było ono całkowicie zbieżne z późniejszą zapowiedzią wyroku TSUE - mówi w rozmowie z AIP europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Po decyzji TSUE komunikat wydał Urząd Komisji Nadzory Finansowego. "Sektor bankowy w Polsce jest dobrze skapitalizowany i bezpieczny - czytamy w komunikacie. - Sektor bankowy jest przygotowany na wydane 3 października 2019 r. orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej(TSUE) dotyczące kredytów indeksowanych do waluty obcej - napisano.

- TSUE w całości potwierdził argumenty kredytobiorców – nie jest to przepis dyspozytywny, który przewiduje określone prawa i obowiązki stron na wypadek, gdyby strony czegoś w umowie nie uregulowały. TSUE przyznał, że przepis ten pozostawia zbyt duże pole do interpretacji dla sądu krajowego oraz że zgoda na generalne uzupełnianie umowy jest sprzeczna z celami dyrektywy 93/13. Sądy krajowe są zobowiązane do stosowania się do wyroków TSUE – dlatego należy oczekiwać, że zrezygnują z uzupełniania umowy– komentuje wyrok radca prawny Barbara Garalcz.

Jednak jak czytamy w przesłanym komentarzu z BCC, wyrok bezpośrednio nie zmienia sytuacji indywidualnego kredytobiorcy.

– Aby skorzystać z ewentualnego dobrodziejstwa płynącego z wyroku, kredytobiorca będzie musiał skierować sprawę do sądu krajowego. Korzystny dla frankowiczów wyrok oznacza jednak znaczne zwiększenie szans na wygraną, albowiem sąd krajowy, mimo iż formalnie nie jest związany wyrokiem TSUE, będzie musiał wziąć pod uwagę to, co wynika z orzeczenia TSUE. W przeciwnym razie, narazi się na uchylenie bądź zmianę swojego wyroku – wyjaśnia w przesłanym komunikacie ekspert prawny BCC Radosław Płonka. – Należy zatem założyć, iż po dzisiejszym, korzystnym dla frankowiczów rozstrzygnięciu, przez polskie sądy przetoczy się fala pozwów w sprawie kredytów frankowych – dodaje.

- Zgodnie z opublikowanym dzisiaj wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, sądy krajowe nie mogą mieć możliwości zmiany niektórych warunków umowy kredytowej, które są niedozwolone, nowymi warunkami. Jednocześnie stwierdzono, że umowa kredytowa może zostać utrzymana po usunięciu klauzul abuzywnych wyłącznie, gdy po usunięciu tychże klauzul nie traci ona na ważności oraz jest zgodna z przepisami prawa polskiego. W przeciwnym razie, kiedy umowa nie można zostać utrzymana po usunięciu klauzul abuzywnych, kontrakt między bankiem a kredytobiorcą może zostać unieważniony- komentuje wyrok Arakdiusz Balcerowski, XTB.

Balcerowski jednocześnie w swoim komentarzu zwraca uwagę na fakt, że to sąd każdorazowo będzie musiał określić czy dana klauzula (mówimy tutaj głównie o kwestii naliczonego spreadu) jest nadużyciem.

- Z orzeczenia TSUE można również wyciągnąć wniosek, że na gruncie prawa krajowego nie jest możliwe przewalutowanie kredytu wraz z utrzymaniem szwajcarskiej stawki LIBOR. Tym samym wydaje się, że bardziej prawdopodobną opcją jest anulowanie umów kredytowych, co w praktyce prawdopodobnie oznaczałoby konieczność zwrotu niespłaconego jeszcze kredytu w krótkim czasie (jednorazowo). Patrząc obiektywnie, aspekt ten może w pewnym stopniu ograniczać ilość napływających pozwów kredytobiorców- dodaje.

Wyrok jest konsekwencją czterech pytań, które do TSUE w ubiegłym roku skierował Sąd Okręgowy w Warszawie, który zajmował się rozpoznaniem sprawy wytoczonej bankowi Raiffeisen przez małżeństwo Justynę i Kamila Dziubaków. W 2008 r. wzięli oni kredyt hipoteczny indeksowany do franka szwajcarskiego, jednak - jak twierdzi małżeństwo Dziubaków - bank w umowie zapisał niedozwoloną klauzulę indeksacyjną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyrok TSUE ws. frankowiczów. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał decyzję. Wyrok korzystny dla kredytobiorców - Strefa Biznesu

Komentarze 23

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Poczytajcie oświadczenia majątkowe sędziów prokuratorów i innch nauczycieli zobaczycie jakie mają kredyty we frankach to dla nich PO walczyło aby ich nie zamykać spytajcie Nojmana

G
Gość
4 października, 13:37, Gość:

Ciekawe jak ten Piertaszkiewicz może spać po nocach!!! Żeby w umowach pisać niedozwolone klauzule!!! Przekręt w biały dzień. Wiadomo teraz każą iść do sądu bo dobrze wiedzą, że nie każdego stać na adwokata. Wiadomo, że większość ludzi którzy poskładają pozwy wygra. Liczą na to że ludziom nie będzie się chciało iść do Sądu. Poza tym wygraną z bankiem odda się Kancelarii.

ciekawe czy on ma sumienie i resztki człowieczeństwa, wpakowali się w tarapaty i teraz muszą dalej w to brnąć

G
Gość
3 października, 16:51, Jojo:

Banki chetnie swoim kolesiom banksterom wyplacaly prowizje kosmiczne, a teraz wszyscy maja ponosic konsekwencje tych czynow. Powinno sie ta smietanke razem z POpaprancami zanurzyc w tym bagnie i zajac ich konta prywatne za takie praktyki

no i teraz banki dogadały się z kancelariami i dalej rączka rączę ....

G
Gość
3 października, 19:57, Oczytany:

Ten wyrok to porażka. Wszyscy za tych frankowiczow zapłacimy, jak myslicie, banki wprowadza opłaty za wypłatę kasy z bankomatu?

Oczywiście, to jest o wiele gorsze niż sprawiedliwość, biedny jesteś że będziesz musiał zapłacić za wypłatę z bankomatu ale nie widzisz albo nie rozumiesz, że ludzie zostali oszukani i okradzeni przez banki na kwoty rzędu kilkudziesięciu, kilkusettysięcy złotych? Nie rzucaj słów na wiatr tylko najpierw dowiedz się szczegółowo o czym jest temat, porozmawiaj z ludźmi którzy są w tej sytuacji to Ci wytłumaczą w czym jest problem i dopiero się wypowiadaj.

G
Gość
3 października, 20:21, Emeryt:

Jakby nie pluć jadem z lewa i prawa za pazerstwo frankowiczów zapłacą wszyscy Polacy.

Troll bankowy!!

G
Gość

Ciekawe jak ten Piertaszkiewicz może spać po nocach!!! Żeby w umowach pisać niedozwolone klauzule!!! Przekręt w biały dzień. Wiadomo teraz każą iść do sądu bo dobrze wiedzą, że nie każdego stać na adwokata. Wiadomo, że większość ludzi którzy poskładają pozwy wygra. Liczą na to że ludziom nie będzie się chciało iść do Sądu. Poza tym wygraną z bankiem odda się Kancelarii.

G
Gość
3 października, 12:41, ojciec Mateusz:

O proszę. To ważny wyrok ws. osób nie potrafiących czytać ze zrozumieniem. Umowa kredytowa jest dostępna "do wglądu" przed jej podpisaniem i jest czas na to by przestudiować każdy jej zapis w domowym zaciszu, a nawet skonsultować go z radcą prawnym. Ale nieeeee, kto by to czytał, literki małe, tekstu dużo, trudne wyrazy. Poza tym, to w tych frankach to ja mam taniej niż reszta biedaków-złotówkowiczów!! A teraz lament....

Tak? A jakim prawem bank może wpisać klauzulę abuzywną do umowy? Uważasz że to jest zgodne z prawem?

t
tommi
3 października, 20:27, Madzia:

pazerne banki w Polsce chciały wydoić ludzi na maxa, a tu nagle taki zonk! w najblizszych wyborach podziękujcie pisowi i dudzie że wam dużo pomogli w tej sprawie.

Madzi a co powiesz o tych co brali kredyty w naszej walucie i placili wyzsze raty . Czy to jest demokratyczne i sprawiedliwe zgodne z nasza konstytucją

M
Madzia

pazerne banki w Polsce chciały wydoić ludzi na maxa, a tu nagle taki zonk! w najblizszych wyborach podziękujcie pisowi i dudzie że wam dużo pomogli w tej sprawie.

E
Emeryt

Jakby nie pluć jadem z lewa i prawa za pazerstwo frankowiczów zapłacą wszyscy Polacy.

O
Oczytany

Ten wyrok to porażka. Wszyscy za tych frankowiczow zapłacimy, jak myslicie, banki wprowadza opłaty za wypłatę kasy z bankomatu?

G
Gość
3 października, 12:41, ojciec Mateusz:

O proszę. To ważny wyrok ws. osób nie potrafiących czytać ze zrozumieniem. Umowa kredytowa jest dostępna "do wglądu" przed jej podpisaniem i jest czas na to by przestudiować każdy jej zapis w domowym zaciszu, a nawet skonsultować go z radcą prawnym. Ale nieeeee, kto by to czytał, literki małe, tekstu dużo, trudne wyrazy. Poza tym, to w tych frankach to ja mam taniej niż reszta biedaków-złotówkowiczów!! A teraz lament....

Masz dwa zwoje mniej od kury, nie znasz problemu, nie komentuj bo o się ośmieszasz.

m
mar
3 października, 17:20, Gość:

Gorzej jak banki tak będą respektować wyroki sądowe jak obecny rząd.

podpisujac umowe wiez co biezesz. Sorry ale tylko debil nie wie ze jest ryzyko na walucie. I za to maja dostac kase??? Beka. Ogarnij sie typie

G
Gość

Gorzej jak banki tak będą respektować wyroki sądowe jak obecny rząd.

J
Jojo

Banki chetnie swoim kolesiom banksterom wyplacaly prowizje kosmiczne, a teraz wszyscy maja ponosic konsekwencje tych czynow. Powinno sie ta smietanke razem z POpaprancami zanurzyc w tym bagnie i zajac ich konta prywatne za takie praktyki

Wróć na i.pl Portal i.pl