Andrzej Duda: reformy wymiaru sprawiedliwości muszą się odbywać z poszanowaniem ram konstytucyjnych

OPRAC.:
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Ważne słowa prezydenta odnośnie reformy wymiaru sprawiedliwości
Ważne słowa prezydenta odnośnie reformy wymiaru sprawiedliwości Fot. Adam Jastrzębowski / Polska Press
Obserwujemy bezprecedensowe próby kwestionowania ważności powołań sędziowskich; nie było i nie będzie na to mojej zgody; reformy wymiaru sprawiedliwości muszą się odbywać z poszanowaniem ram konstytucyjnych i prawa obywateli do sądu – takie słowa wystosował w liście do Zgromadzenia Ogólnego Sędziów NSA prezydent Andrzej Duda.

Spis treści

List do Zgromadzenia Ogólnego Sędziów NSA

W poniedziałek Zgromadzenie Ogólne Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego wysłuchało informacji o działalności tego sądu w 2023 r. Do uczestników zgromadzenia list skierował prezydent Andrzej Duda, a odczytała go prezydencka ministra Małgorzata Paprocka.

Prezydent podziękował sędziom za kolejny rok pracy na rzecz obywateli i pogratulował wysokiego poziomu orzecznictwa sądów administracyjnych.

Prezydent wierzy w trwałość polskiego systemu prawnego

Profesjonalizm i determinacja, z jakimi strzegą państwo standardów nowoczesnego państwa prawa, a jednocześnie skłaniają do tego inne organy i instytucje publiczne, są dla mnie motywem nadziei, że polski system prawny jest i pozostanie odporny na wszelkiego rodzaju zagrożenia, w tym kryzysy ustrojowe. Niech spokojna, rzetelna praca pionu administracyjnego sądownictwa będzie punktem odniesienia i inspiracją dla wszystkich osób i organów zaangażowanych w proces tworzenia i stosowania prawa w Polsce - napisał Duda.

Podkreślił, że orzecznictwo sądów administracyjnych należy do szczególnie istotnych, a przy tym jednoznacznie pozytywnych czynników regulujących stosunki prawne i społeczne w naszym kraju. Wyraził też aprobatę dla "konsekwentnego stanowiska NSA w sprawie bezwzględnej skuteczności powołania sędziego przez prezydenta RP".

Jakie warunki ma spełniać „sąd europejski”?

W tym kontekście przypomniał wyrok z 4 listopada 2021 r., w którym czytamy: „w aspekcie unijnych i konwencyjnych standardów prawa do sądu można uznać, że jeżeli w składzie orzekającym wojewódzkiego sądu administracyjnego zasiada sędzia bądź asesor sądowy spełniający konstytucyjne standardy niezależności, niezawisłości i bezstronności, nawet jeżeli został powołany przez prezydenta na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa w składzie ukształtowanym ustawą z dnia 8 grudnia 2017 r., to taki sąd należy uznać za sąd europejski (...)".

Sprawując urząd prezydenta RP, konsekwentnie bronię trójpodziału władzy, w tym w szczególności gwarancji związanych ze statusem i zasadą nieusuwalności sędziów. Obecnie obserwujemy próby, bezprecedensowe od czasów powojennych, kwestionowania ważności powołań sędziowskich. Nie było i nie będzie na to mojej zgody. Należy zauważyć, że tego typu działania mogą w konsekwencji prowadzić do podważania powołań dokonanych przed zmianami demokratycznymi z roku 1989, jak również powołań dokonanych na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa działającej na podstawie przepisów kilkakrotnie kwestionowanych przez Trybunał Konstytucyjny. Nie neguję konieczności reform wymiaru sprawiedliwości, zawsze jednak muszą się one odbywać z poszanowaniem ram konstytucyjnych, w tym w szczególności prawa obywateli do sądu - napisał prezydent.

Sprawa afery reprywatyzacyjnej w stolicy

W liście skomentował m.in. uchwałę NSA sprzed kilku dni, tj. z 10 kwietnia br., dotyczącą obrotu roszczeniami do gruntów warszawskich. Wynika z niej, że umowa przelewu wierzytelności, czyli sam zakup roszczeń z tzw. dekretu Bieruta z 1945 roku, nie może być podstawą do odzyskania gruntu – nabywca nie jest bowiem w takiej sprawie stroną postępowania.

– „Cieszę się, że także w sprawach drażliwych, wywołujących szeroki oddźwięk społeczny – a do takich należy z pewnością afera reprywatyzacyjna w Warszawie – Naczelny Sąd Administracyjny sprawuje swoje władztwo w sposób niezależny i stanowczy, na mocnych podstawach litery i doktryny prawa oraz swojego dotychczasowego, niezwykle cennego dorobku orzeczniczego” – oświadczył.

Prezydent zaznaczył, że Polska stoi obecnie wobec poważnych wyzwań – przede wszystkim związanych z zapewnieniem wszechstronnie rozumianego bezpieczeństwa – a jednocześnie rysują się przed nami niezwykłe, historyczne szanse.

Naszym wspólnym obywatelskim obowiązkiem jest sprawić, aby Rzeczpospolita sprostała tym pierwszym i dobrze wykorzystała te drugie. Ufam, że jako współodpowiedzialni za jeden z kluczowych elementów systemu władz publicznych będą państwo realizować swoje posłannictwo ze świadomością wagi dokonywanych przez Państwa rozstrzygnięć - napisał Andrzej Duda.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl