Wychowanie patriotyczne w szkołach. Jak nauczyć miłości do ojczyzny?

Agata Wójcik
W obchodach rocznicowych chętnie udział biorą przede wszystkim uczniowie klas mundurowych
W obchodach rocznicowych chętnie udział biorą przede wszystkim uczniowie klas mundurowych Anna Kurkiewicz
Zdaniem Ministerstwa Edukacji Narodowej ze szkół zniknęło wychowanie patriotyczne. Dyrektorzy przyznają, że miłości do ojczyzny trudno uczyć na lekcjach i szkolnych akademiach. A jakie jest zdanie internautów na ten temat? Piszcie w komentarzach pod artykułem.

- Uczmy historii i języka polskiego, a nie patriotyzmu. To postawa, której nie da się za-kodować w głowach uczniów. Wynosi się go z rodzinnego domu, a nie z lekcji - komentuje pomysł Ministerstwa Edukacji Narodowej Danuta Giletycz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 przy ulicy Mickiewicza w Lublinie.

Egzamin gimnazjalny 2016. Angielski podstawowy i rozszerzony (ARKUSZE, ODPOWIEDZI)
Egzamin gimnazjalny 2016. Rosyjski podstawowy i rozszerzony (ARKUSZE, ODPOWIEDZI)

Patriotyzm na lekcjach
Wśród kolejnych priorytetów resortu pojawiło się bowiem zwiększenie nacisku na znajomość języka polskiego i historii, na której ma być kształtowana patriotyczna postawa. Zdaniem resortu, wychowanie w tym duchu zniknęło z polskich szkół.

O rozwijaniu patriotyzmu i tożsamości narodowej mówiła także minister edukacji Anna Zalewska w trakcie wizyty w Lublinie na Ogólnopolskiej Konferencji Nauczycieli i Wychowawców, zorganizowanej pod koniec marca na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Szczegóły tego pomysłu, podobnie jak innych propozycji ministerstwa, mają zostać przedstawione 27 czerwca w Toruniu, podczas podsumowania ogólnopolskiej debaty na temat zmian w systemie edukacji.

Apele nudzą uczniów
- Język polski i historia nauczane są zgodnie z podstawą programową. O patriotyzmie nauczyciele mówią więc w kontekście omawianych lektur i wydarzeń historycznych - mówi Lucyna Mądra, dyrektor VIII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Słowiczej. I przyznaje: - Bardzo ciężko poprzez lekcje i apele uczyć patriotyzmu. Wielu uczniów nudzi taka forma.

Jak podkreślają dyrektorzy, inaczej wygląda także przekazywanie wiedzy o ojczyźnie młodszym uczniom.

- Zaczynamy mówić o historii ich najbliższego otoczenia, czyli dzielnicy i miasta - zdradza dyrektor Giletycz. Uczniowie wraz z nauczycielami z tej placówki przyglądają się dziejom dzielnicy Dziesiąta. Za sobą mają już organizację gry o jej losach, teraz chcą zorganizować muzeum jej historii.

Wychowanie patriotyczne jest wpisane w podstawę programową. Dyrektorzy lubelskich szkół, z którymi rozmawialiśmy, m.in. ZSO nr 2, dodają, że poza lekcjami w szkołach są organizowane akademie okolicznościowe, nie brakuje także konkursów, spotkań z uczestnikami wydarzeń historycznych i wycieczek, podczas których uczniowie poznają historię Polski.

Ojczyzna blisko munduru
- Bardzo zaskoczyło nas, jak patriotyzmem wyróżniają się uczniowie klas mundurowych - mówi dyrektor Mądra. W placówce działają trzy takie oddziały. - Nie chcą, by zabrakło ich ze sztandarem na uroczystościach miejskich, na apelach są pierwszymi chętnymi do śpiewania pieśni, a ostatnio zaczęli świętować w szkole Dzień Flagi - dodaje Mądra.

Od lat w miejskich uroczystościach rocznicowych uczestniczą także uczniowie XIV Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Radzyńskiej.

Niezbędna tylko dla połowy

Nad tematem wychowania patriotycznego pochylił się także Instytut Badań Edukacyjnych. Z analizy wynika, że aktywne kształtowanie postawy patriotycznej prowadzi około 20 proc. nauczycieli języka polskiego, podczas gdy połowa przepytanych pedagogów uważała, że to niezbędny element edukacji. Co ciekawe, z badań wynika, że niektórzy nauczyciele czują się przymuszani do przekazywania uczniom określonej wizji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wychowanie patriotyczne w szkołach. Jak nauczyć miłości do ojczyzny? - Kurier Lubelski

Komentarze 21

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Ż
Żmija
A ja uważam że coś takiego jest niepotrzebne. Dlatego że po takich zajęciach wrasta pokolenie ludzi którzy wrzeszczą dookoła "targowica" ale jakby ich zapytać co naprawdę się w tej Targowicy działo to odpowiedź będzie brzmiała "yyyyy eeeee aaaaa noooo" bo jakby nie patrzeć poziom wiedzy członków i członkiń różnych obozów nazistowsko radykalnych i innych "ruchuff narodowych" ogranicza się do tego jak spuścić komuś obcemu wpiernicz "za twarz". I jakby nie patrzeć tak właśnie jest. To jest taka banda bohaterów mocnych w gębie bo na nic innego ich nie stać. A ponowne wprowadzenie jakiegoś wychowania tego typu produkowało by jeszcze więcej bezmózgów. Patriotyzmu nie da się wpisać do wykonywanych zawodów i nie da się z tego żyć. W szkole powinno się uczyć myślenia i pozostałych podstaw które mają potem pomagać w życiu dorosłym. A tworzenie tego jako przedmiot obowiązkowy sprawi że rzecz która nie powinna podlegać ocenie, zacznie taką być a ludzie którzy się tego uczą położą nacisk na to by nauczyć się tylko po to by zdać a potem zapominają czego się uczyli. Takich rzeczy to uczy się samemu i to od każdej osoby zależy czy to zaakceptuje czy nie. Ja patriotyzm odrzuciłem bo widziałem w nim za duże zagrożenie w osobach które teraz prowadzą wyżej wymienione organizacje. Pewnie ktoś wyzwie mnie od lewaków albo zdrajców ale osobiście nie robi na mnie wrażenia to.
k
kici
Pranie mózgów.
.
Komentarz jest zbędny w tym temacie. Proszę o usunięcie komentarza. I zbanowanie użytkownika.
M
Michał kończ już
Danka ale żeś dojebała. Michał kończ o 22 jest 22:30 :-)
.
To w sumie ma to być coś na wzór Putina i jego mateczki Rosji ?
A
A.W.
....wynosi się z domu...

Jak ojciec i matka nie nauczyli kochać Ojczyzny, nic nie pomoże...

Pozdro dla dzieci Fejsa - odmóżdżonych, otyłych, tępych z gatunku lemingowatych.
p
[email protected]
Jestem katolikiem i dla mnie najważniejsza jest ojczyzna, ta o której mówi Jezus. Ta ziemska, owszem ważna, ale nie przesadzajmy.
b
bleeeeeee
Po co mają myśleć, od tego maja prezesa :)
s
sam
Patriotyzmu nalezy uczyc wskazujac wrogow i opowiadajac o wyrządzonych przez nich krzywdach naszemu narodowi przedmurza i ostoi.
Im opowiesci będa bardziej krwawe ze strony wrogow i wybielajace patriotow tym lepiej.
Za kazdym razem podkreslamy nasze moralne zwyciestwo i chwałę zwyciężonym
Program kończymy na narodowych mszach, stadionach i marszach z pochodniami oraz nauce partyzantki.
Granice oczywiscie zamykamy a informacje ze świata filtrujemy, wskazujac na spiski przeciwko nam.
Prwdziwypolakkatolik gotowy.
i
iya
służy wyłącznie wychowaniu podległych sobie bezmózgowców
b
bez podpisu
Tylko to wspaniałe państwo aby Tobie oddać te 500zł pobiera dwa razy tyle w podatkach... Niestety państwo nie ma swoich pieniędzy tylko nasze...
l
lucky
jako, że zdecydowaną większość w kraju mamy polskojęzycznych tubylców to bedzie czerwono :)
a
alek
No i co z tego? Żyjesz w kraju post sowieckim w którym włądza sowiecka uwłaszczyła się i trwa. To władza okupacyjna to i masz jak za okupacji. Ty wybierasz tylko posłów przez 1 dzień na 4 lata. Sowieci mają majątki i płacą aby było tak jak jest. Jak pis zwraca kasę Polakom to żle. Libberłaowi twierdzą, że Państwa wogóle powinno nie być. To wtedy kasiarze mieliby raj.
J
Janek Brunatny
Na początek należy dziecko zapisać do młodzieży wszechpolskiej i wysyłać na pielgrzymki oazowe. Gdy dziecko stanie się młodzieńcem należy zapisać je do ONR lub RN i nie ograniczać mu dostępu do stadionów piłkarskich.
Chwała Romanowi Edukatorowi-Koniowi restauratorowi prawdziwego patriotyzmu w 3 RP.
b
bez podpisu
Nie nie nie. To chęć życia, a nie męczeństwa. Nie dość że Ciebie okradną pod przykrywką podatków, obowiązkowych ubezpieczeń z których nie odzyskasz nawet ułamka wpłaconej kwoty, to jeszcze na koniec oplują mówiąc na Ciebie że ,,ciemny lud i tak to kupi'' lub ,,gorszy sort polaków''. Sorry ja życie mam jedno i mam dosyć żerowania układu zamkniętego rządzących na mojej niewolniczej pracy. A jak można kochać coś dla czego jest się tylko niewolnikiem i jest się traktowanym jak wrzód?
Wróć na i.pl Portal i.pl