Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra spraw wewnętrznych i administracji Marcina Kierwińskiego został odrzucony przez Sejm

OPRAC.:
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W środę w trakcie posiedzenia Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec ministra spraw wewnętrznych i administracji Marcina Kierwińskiego. Wniosek PiS w tej sprawie poparli posłowie Konfederacji; przeciw była koalicja KO, Polska 2050, PSL i Lewicy.

Spis treści

Wniosek nieufności wobec szefa MSWiA odrzucony

w środę Sejm zajął się wnioskiem o wotum nieufności wobec szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego. Posłowie PiS zarzucili mu m.in. polityczną odpowiedzialność za zamieszki, do których doszło podczas protestu rolników 6 marca w Warszawie. We wtorek sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych zarekomendowała odrzucenie tego wniosku.

W okolicach godziny 17 wniosek został odrzucony przez Sejm. Za wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa MSWiA głosowało w środę 188 posłów, 240 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Zabrakło ponad 40 głosów

Sejm wyraża wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów, czyli 231 głosami.

W uzasadnieniu wniosku napisano, że szef MSWiA "ponosi pełną polityczną odpowiedzialność za zamieszki, do których doszło 6 marca" podczas protestu rolników i przedstawicieli innych środowisk przed Sejmem. Dodano, że wydarzenia z ostatnich tygodni pokazują, że Kierwiński "nie wywiązuje się należycie ze swoich podstawowych obowiązków".

W czasie debaty wniosek PiS poparli także posłowie Konfederacji. Głosowanie przeciw zadeklarowały natomiast kluby tworzące koalicje rządową - KO, Polska 2050-TD, PSL-TD oraz Lewica.

Komentarz Marcina Kierwińskiego

Szef MSWiA jeszcze w trakcie debaty przed głosowaniem nawiązał do zamieszek, do których doszło 6 marca.

Jestem dumny z pracy podległych mi funkcjonariuszy. Oni robili dobrze swoją robotę, bronili polskich obywateli - ocenił.

Przypomniał, że od trzech miesięcy policjanci zabezpieczają protesty rolników, których w tym okresie było prawie 2 tys. w całym kraju. Zaznaczył, że jak do tej pory wszystkie protesty przebiegały spokojnie.

Współpraca na linii protestujący-policja układała się świetnie do momentu, kiedy wasze przybudówki (Prawa i Sprawiedliwości - red.) postanowiły zrobić awanturę. Jak ma zachowywać się policja, jeżeli w ich stronę leci kostka brukowa, butelki? - pytał.

Kierwiński podkreślił, że podczas protestów w Warszawie zatrzymanych zostało 29 osób, spośród których 15 przyznało się do ataku na policjantów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl