Trwa posiedzenie Sejmu. W planach projekty aborcyjne, wotum nieufności wobec Marcina Kierwińskiego i debata o KRS

OPRAC.:
Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Sejm w środę, po godz. 11, rozpoczął trzydniowe posiedzenie. Zajmował się m.in. wnioskiem PiS o odwołanie szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego. - Są trzy powody, dla których minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński powinien odejść - powiedział przedstawiając wniosek o wotum nieufności wobec szefa MSWiA przedstawiciel wnioskodawców Mariusz Błaszczak (PiS). Kierwiński jest fatalnym ministrem - ocenił. Mimo tego Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec szefa MSWiA.

Posiedzenie Sejmu. Debata o zmianach w KRS

W środę Sejm zajmie się rządowym projektem nowelizacji ustawy o KRS, który zakłada m.in., że 15 sędziów-członków KRS ma być wybieranych w wyborach bezpośrednich i w głosowaniu tajnym przez wszystkich sędziów w Polsce, a nie, jak jest po zmianie przepisów z 2017 r. – przez Sejm. Po wyborze nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa obecni sędziowie-członkowie mieliby stracić mandaty.

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka poparła we wtorek projekt nowelizacji, wprowadzając poprawki, w tym zmianę umożliwiającą Naczelnej Radzie Adwokackiej, Krajowej Izbie Radców Prawnych i Krajowej Radzie Notarialnej zgłaszanie kandydatów na członków KRS. Inna merytoryczna poprawka poszerzyła skład Rady Społecznej, działającej przy KRS, o przedstawiciela Krajowej Rady Komorniczej.

W Sejmie projekt noweli o KRS - podczas jego pierwszego czytania 6 marca - poparły wszystkie kluby koalicyjne: KO, PSL-TD, Polski 2050-TD i Lewicy. Przeciwne były PiS i Konfederacja. W sprawie nowelizacji przepisów o KRS odbyło się również w Sejmie 26 marca wysłuchanie publiczne prawie 40 organizacji. Projekt chwalili sędziowie przeciwstawiający się działaniom rządu PiS wobec sądownictwa, krytykowali zaś m.in. ci, którzy wtedy pełnili różne funkcje.

Minister spraw wewnętrznych Marcin Kierwiński zostanie odwołany?

Także w środę Sejm ma zająć się wnioskiem o wotum nieufności wobec szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego. Posłowie PiS zarzucają mu m.in. polityczną odpowiedzialność za zamieszki, do których doszło podczas protestu rolników 6 marca w Warszawie. We wtorek sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych zarekomendowała odrzucenie tego wniosku.

Sejm ma zająć się wnioskiem o wotum nieufności wobec szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego
Sejm ma zająć się wnioskiem o wotum nieufności wobec szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego PAP/Marcin Obara

Posłowie rozpatrzą też zmiany w ustawie o samorządzie gminnym i w Kodeksie wyborczym, dotyczące sytuacji zastępców wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, gdy ich zwierzchnicy tracą stanowiska. Zajmą się także rządowym projektem nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Zgodnie z projektem, osoby, które posiadają złotowy kredyt hipoteczny – wakacje nie obejmują osób zadłużonych w walutach obcych – będą mogli zawiesić spłatę rat kredytowych w maju i w czerwcu oraz jeszcze przez dwa miesiące w II połowie roku.

W czwartek Sejm zajmie się czterema projektami dotyczącymi przepisów aborcyjnych; projekty złożyły: KO, Lewica i Trzecia Droga. Dwa projekty w listopadzie złożyła Lewica: jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania.

Dyskusja o prawie aborcyjnym

Pod koniec stycznia do Sejmu wpłynął projekt grupy posłów klubu KO, który zakłada, że osoba w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania.

Oprócz tych projektów, pod koniec lutego Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny i ochronie płodu ludzkiego, który „odwraca” wyrok TK z 2020 r.; wprowadza on na powrót do ustawy przepis, zgodnie z którym można przerwać ciążę, gdy „wyniki badań wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”. Byłoby to dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej.

W porządku obrad Sejmu jest też projekt ustawy o ratyfikacji protokołu rozszerzającego polsko-ukraińską umowę o pomocy prawnej i stosunkach prawnych ws. cywilnych i karnych. Zmiana ma przyczynić się do poprawy przestrzegania prawa i wykonywania wyroków polskich sądów.

Wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Sejm zajmie się też projektem ustawy wprowadzającej tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców, które mają polegać na zwolnieniu z opłacania składek przez jeden miesiąc w każdym roku oraz projektem nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania wyrobów tytoniowych, która zakłada, że katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi.

Natomiast w piątek posłowie zajmą się nowelizacją ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, która zakłada, że importerzy cyny, tantalu i wolframu oraz złota będą musieli zagwarantować, aby wszystkie dostawy tych towarów pochodziły z odpowiedzialnych źródeł oraz z obszarów, które nie są objęte wojną.

Informacja o śmierci Polaka w Strefie Gazy

Posłowie wysłuchają też informacji ministra spraw zagranicznych na temat śmierci wolontariusza Damiana Sobola, który niósł pomoc humanitarną ofiarom konfliktu w Strefie Gazy.

Posłowie zdecydują też, czy wysłuchają m.in. Informacji Prezesa Rady Ministrów w sprawie „przyjęcia bez sprzeciwu i dyskusji propozycji zmian traktatowych Parlamentu Europejskiego na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej w dniu 18 grudnia 2023 r.”

Debata nad wotum nieufności wobec szefa MSWiA; Błaszczak: jest fatalnym ministrem

Są trzy powody, dla których minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński powinien odejść - powiedział przedstawiając wniosek o wotum nieufności wobec szefa MSWiA przedstawiciel wnioskodawców Mariusz Błaszczak (PiS). Kierwiński jest fatalnym ministrem - ocenił.

"Po pierwsze (szef MSWiA) jest odpowiedzialny za ataki na protestujących rolników, jakie miały miejsce 6 marca tego roku, tu przed Sejmem w Warszawie; po drugie zhańbił mundur polskiego policjanta i po trzecie, dlatego, że jest złym ministrem. Po tych trzech miesiącach okazało się, że jest fatalnym ministrem" - powiedział w środę w Sejmie szef klubu PiS.

W uzasadnieniu wniosku o wotum nieufności posłowie PiS napisali, że Kierwiński ponosi pełną polityczną odpowiedzialność za zamieszki, do których doszło 6 marca tego roku podczas protestu rolników pod Sejmem RP.

W ocenie posłów PiS szef MSWiA ponosi również polityczną odpowiedzialność za zastosowanie nieadekwatnych sił i środków podczas interwencji policji i SOP wobec Mariusza Kamińskiego oraz Macieja Wąsika, do której doszło w Pałacu Prezydenckim 9 stycznia tego roku.

Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec szefa MSWiA

Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec ministra spraw wewnętrznych i administracji Marcina Kierwińskiego. Wniosek PiS w tej sprawie poparli posłowie Konfederacji; przeciw była koalicja KO, Polska 2050, PSL i Lewicy.

Za wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa MSWiA głosowało w środę 188 posłów, 240 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Sejm wyraża wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów, czyli 231 głosami.

Projekt ustawy o KRS trafił ponownie do komisji sprawiedliwości

Projekt noweli ustawy o KRS, zakładający, że 15 sędziów-członków KRS nie będzie powoływał Sejm, po środowej debacie w Sejmie trafił ponownie do komisji sprawiedliwości. W środę projekt poparły kluby koalicyjne: KO, Lewicy, Polski 2050-TD i PSL-TD. Wniosek o odrzucenie projektu złożyły PiS i Konfederacja.

W środę Sejm debatował w drugim czytaniu nad rządowym projektem noweli ustawy o KRS, który zakłada, że 15 sędziów-członków KRS ma być wybieranych w wyborach bezpośrednich i w głosowaniu tajnym przez wszystkich sędziów w Polsce, a nie - jak jest po zmianie przepisów z 2017 r. - przez Sejm. Po wyborze nowych członków KRS obecni sędziowie-członkowie mieliby stracić mandaty.

W związku ze zgłoszonymi poprawkami projekt noweli trafił do kolejnych prac w sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która zbierze się w czwartek. Wcześniej komisja wprowadziła poprawki do projektu, m.in. umożliwiające Naczelnej Radzie Adwokackiej, Krajowej Izbie Radców Prawnych i Krajowej Radzie Notarialnej zgłaszanie kandydatów na członków KRS. Inna merytoryczna poprawka poszerzyła skład Rady Społecznej przy KRS o przedstawiciela Krajowej Rady Komorniczej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl