W Niemczech nie powiodła się transformacja energetyczna? Tak twierdzi polityk CDU

OPRAC.:
Maciej Białobrzeski
Maciej Białobrzeski
14 lipca władze Niemiec podjęły decyzję o ponownym uruchomieniu elektrowni korzystających z węgla kamiennego w ramach tzw. rezerwy sieciowej. Chodzi o oszczędność gazu ziemnego.
14 lipca władze Niemiec podjęły decyzję o ponownym uruchomieniu elektrowni korzystających z węgla kamiennego w ramach tzw. rezerwy sieciowej. Chodzi o oszczędność gazu ziemnego. fot. 123-RF/@ververidis
Premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) zauważył, że stawianie na produkcję większej ilości energii elektrycznej z wiatru i słońca nie jest dobrą alternatywą przy obecnym kryzysie energetycznym. Jego zdaniem transformacja energetyczna w Niemczech nie powiodła się, a „uruchamianie elektrowni na węgiel brunatny to szaleństwo” – napisał w poniedziałek portal tygodnika „Spiegel”.

Kretschmer miał wezwać do bezterminowego przedłużenia funkcjonowania elektrowni jądrowych. - Dopóki rząd federalny nie opracuje nowej koncepcji transformacji energetycznej, elektrownie jądrowe muszą nadal działać – ocenił. Jego zdaniem ostatnia zima pokazała, że produkcja zielonej energii, zależnej od warunków pogodowych, jest często niewystarczająca.

Elektrownie jądrowe rozwiązaniem?

Niemiecka koalicja rządowa jest w trakcie toczenia dyskusji na temat wydłużenia pracy trzech ostatnich działających w kraju elektrowni jądrowych. Ponadto, jak oceniło Stowarzyszenie Dozoru Technicznego (TUeV), trzy inne elektrownie jądrowe, wyłączone w końcu grudnia 2021 roku, można również „bezpiecznie ponownie uruchomić w bardzo krótkim czasie”.

Nadal działające elektrownie jądrowe Isar 2, Emsland i Neckarwestheim 2 wytwarzają około 5 procent energii elektrycznej w RFN. Według danych Federalnej Agencji ds. Sieci, gaz ziemny posłużył do produkcji 11,2 procent energii w czerwcu.

Węgiel ratunkiem przed kryzysem?

14 lipca władze Niemiec podjęły decyzję o ponownym uruchomieniu elektrowni korzystających z węgla kamiennego w ramach tzw. rezerwy sieciowej. Decyzja miała na celu oszczędzanie gazu ziemnego. Dodatkowo z początkiem października ponownie uruchomione będą mogły być elektrownie zasilane węglem brunatnym.

Pierwsza z "rezerwowych" elektrowni na węgiel kamienny, która wraca do eksploatacji to elektrownia Mehrum w Hohenhameln (Dolna Saksonia).

- Zadeklarowaliśmy powrót na rynek energii elektrycznej. Zakładamy, że wkrótce wrócimy do sieci – potwierdziła dyrektor spółki operacyjnej Kathrin Voelkner.

W 2018 roku informowano, że elektrownia wyprodukowała tyle energii, że teoretycznie można by nią zasilać "ponad pół miliona modelowych gospodarstw domowych".

Sprzedaż energii z ropy i węgla kamiennego tylko do 2023 roku

"Spiegel" przypomina, że krajowe wydobycie węgla kamiennego zakończyło się w grudniu 2018 roku w Zagłębiu Ruhry. Rozporządzenie rządu Niemiec zezwala na sprzedaż energii elektrycznej z rezerwowych elektrowni, opalanych węglem kamiennym lub ropą, do końca kwietnia 2023 roku. Ponowne uruchamianie tych obiektów jest „ekonomicznie interesujące dla operatorów elektrowni, ponieważ hurtowe ceny energii elektrycznej są obecnie wysokie, a przy tym na światowym rynku jest wystarczająca ilość węgla kamiennego”. Korzystanie z węgla ma na celu wyparcie z rynku energii elektrycznej gazu ziemnego – podkreśla "Spiegel"

Źródło: PAP

lena

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl