USA. Więźniowie pozwali zakład karny, chodzi o zgodę na oglądanie zaćmienia słońca

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Według pozwu każdy z osadzonych szczerze uważa, że kwietniowe zaćmienie słońca jest wydarzeniem religijnym
Według pozwu każdy z osadzonych szczerze uważa, że kwietniowe zaćmienie słońca jest wydarzeniem religijnym Fot: Pixabay
Pozew przeciwko jednemu z zakładów karnych w Nowym Jorku złoża grupa osadzonych tam więźniów. Skazani domagają się w nim, by umożliwić im oglądanie przyszłotygodniowego zaćmienia słońca. Jak argumentują, uniemożliwienie im tego będzie stanowiło naruszenie ich praw religijnych.

Księżyc zasłoni Słońce 8 marca, w najbliższy poniedziałek.

Religijny obowiązek na spacerniaku

W eklektycznej grupie powodów znajdują się muzułmanin, baptysta, adwentysta dnia siódmego, dwóch wyznawców afrykańsko-karaibskiego synkretycznego kultu Santeria i jeden ateista. Każdy z nich szczerze uważa, że kwietniowe zaćmienie słońca jest wydarzeniem religijnym – głosi pozew.

Więźniowie weszli na drogę prawną w odpowiedzi na decyzję o stanowego departamentu więziennictwa, który zapowiedział na 8 kwietnia blokadę osadzonych: nie będą się odbywały odwiedziny, a podczas zaćmienia skazani nie będą mogli przebywać na spacerniaku.

Jeden ze składających skargę, Jeremy Zieliński, początkowo uzyskał pozwolenie na obejrzenie zaćmienia słońca (co, jak głosi pozew, miało ogromne znaczenie dla niego jako ateisty ze względu na celebrację "nauki i rozumu"). Jednak po ogłoszeniu blokady pozwolenie cofnięto.

Pan Zieliński jest głęboko przekonany, że obserwowanie zaćmienia słońca z ludźmi różnych wyznań ma kluczowe znaczenie dla praktykowania wiary, ponieważ centralnym aspektem ateizmu jest celebrowanie wspólnego człowieczeństwa i jednoczenie ludzi, aby zachęcić ich do znalezienia płaszczyzny porozumienia - brzmi pozew.

Następne zaćmienie za 20 lat

Adwentysta Dnia Siódmego David Haigh powiedział dziennikarzom, że "minie 20 lat, zanim pojawi się kolejna taka szansa. (...). Nie sądzę, że tylko dlatego, że przebywam w więzieniu, należy odmówić mi tej możliwości, zwłaszcza że zaćmienie ma nastąpić w czasie, gdy normalnie odbywa się rekreacja na wolnym powietrzu".

Więźniowie, którzy będą mogli oglądać zaćmienie z okien cel lub miejsc pracy, dostaną okulary ochronne – powiedział rzecznik.

Obecnie analizujemy prośby religijne dotyczące oglądania zaćmienia – dodał.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl