Trzecia Droga przedstawiła listy wyborcze do europarlamentu. Z Dolnego Śląska i Opolszczyzny, w 2024 wystartuje szereg znanych osób

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Izabela Bodnar, Ryszard Petru i Róża von Thun powalczą na Dolnym Śląsku i Opolu o miejsca w europarlamencie.
Izabela Bodnar, Ryszard Petru i Róża von Thun powalczą na Dolnym Śląsku i Opolu o miejsca w europarlamencie. Pawel Relikowski & Sylwia Dąbrowa & Adam Jankowski / Polska Press
We wtorek (30 kwietnia) Trzecia Droga zarejestrowała listy wyborcze. O wyjazd do Brukseli i miejsce w europarlamencie z okręgu dolnośląsko-opolskiego powalczą parlamentarzyści i samorządowcy z obu województw. Nie zabrakło mocnych i rozpoznawalnych nazwisk z PSL-u i Polski 2050. Wybory do europarlamentu w już 9 czerwca.

Pierwsze miejsce na listach Trzeciej Drogi dostała wieloletnia europoseł z PO - Róża Gräfin von Thun und Hohenstein. Na ostatnim miejscu została umieszczona Izabela Bodnar. Na listach jest także Paweł Gancarz, lider ludowców na Dolnym Śląsku. Na 10 miejsc na liście, cztery przypadły PSL-owi i sześć kandydatom Polski 2050.

Pełna lista Trzeciej Drogi do europarlamentu z okręgu dolnośląsko-opolskiego:

  1. Róża Gräfin von Thun und Hohenstein (Polska 2050) – europoseł od 15 lat, w strukturach Trzeciej Drogi od 2021 roku. Wcześniej należała do Platformy Obywatelskiej.
  2. Paweł Gancarz (PSL) – obecnie wiceminister infrastruktury, w wyborach samorządowych wybrany został radnym sejmiku województwa dolnośląskiego. Do 2023 roku był wójtem gminy Stoszowice w pow. ząbkowickim.
  3. Ryszard Petru (Polska 2050) – ekonomista i poseł, założyciel partii Nowoczesna.
  4. Marcin Oszańca (PSL) – prezes opolskich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego, dyrektor departamentu rolnictwa w opolskim urzędzie marszałkowskim.
  5. Magdalena Ziubrak (Polska 2050) – jedna z pierwszych działaczek i założycielek partii Szymona Hołowni na Dolnym Śląsku, a zwłaszcza w byłym województwie wałbrzyskim. Pracuje w sektorze prywatnym jako menadżer. Działaczka Dzierżoniowskiej Rady Kobiet.
  6. Joanna Bronowicka (PSL) – pochodzi ze Środy Śląskiej. W latach 2006-2010 radna gminy Kostomłoty. W 2015 roku pełniła przez kilka miesięcy funkcję wicewojewody dolnośląskiego. Później bezskutecznie kandydowała w kolejnych wyborach samorządowych czy parlamentarnych.
  7. Arkadiusz Rojewski (Polska 2050) – sekretarz koła w legnickich strukturach partii Szymona Hołowni.
  8. Edyta Pawłowska (PSL) - nauczycielka języków angielskiego i francuskiego, dyrektorka Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Pokoju, mieszkanka Domaradza - powiat namysłowski. Była też rzecznikiem prasowym w tymże starostwie.
  9. Piotr Fitkowski (Polska 2050) – kandydat na burmistrza Nysy w wyborach samorządowych 2024 (zajął ostatnie miejsce zdobywając 394 głosy (2,02 proc.)). Na Politechnice Wrocławskiej zdobył tytuły: inżyniera mechatroniki i magistra automatyki i robotyki, a doświadczenie zawodowe zdobywał na stanowiskach kierowniczych związanych z jego wykształceniem i prowadząc własną firmę.
  10. Izabela Bodnar (Polska 2050) – posłanka z okręgu wrocławskiego. Kandydatka na prezydenta Wrocławia, która dostała się do drugiej tury gdzie zdobyła 33 proc. głosów. Dawniej radna osiedla Oporów i założycielka fundacji Wroc ma Moc. Ekonomista, pracowała m.in. w Banku Credit Agricole.

Wybory do parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę (9 czerwca). Przedstawicieli na pięcioletnią kadencję wybierzemy w okręgu wyborczym nr 12. Ten jest dość duży i obejmuje swoim zasięgiem województwa dolnośląskie i opolskie. Nie jest jeszcze znana liczba mandatów, które będą do podziału. W 2019 roku na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie do zdobycia były cztery mandaty.

W Polsce do żadnego okręgu wyborczego nie jest odgórnie przypisana liczba mandatów do zdobycia, jak to się dzieje np. w przypadku wyborów do Sejmu. Zależna jest ona od frekwencji, jaka zostanie osiągnięta w danym okręgu (im wyższa frekwencja, tym więcej mandatów) i znana jest dopiero po zakończeniu głosowania. Może się zdarzyć tak, że dany okręg nie zdobędzie ani jednego mandatu. Otrzymanie przez kandydata największej liczby głosów na liście nie gwarantuje dostania się do europarlamentu.

***
Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Trzecia Droga przedstawiła listy wyborcze do europarlamentu. Z Dolnego Śląska i Opolszczyzny, w 2024 wystartuje szereg znanych osób - Gazeta Wrocławska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl