Teheran: Ruhollah Zam, irański dziennikrz został powieszony. W niejasnych okolicznościach wrócił z wygnania do kraju, gdzie go pojmano

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
ALI SHIRBAND/AFP/East News
Ruhollah Zam, irański dziennikarz i dysydent, który na swoim kanale inspirował uczestników masowych protestów w Iranie w 2017 r., został stracony.

Najpierw został zwabiony do Iranu, gdzie go zatrzymano, postawiono przed sądem - oskarżając o najcięższe zbrodnie - i skazano na śmierć, a w sobotę został powieszony - podały irańskie władze.

Wiele stolic i dziennikarskie organizacje wyrażają protest przeciwko śmierci Ruhollaha Zama, dziennikarza i dysydenta, który na swoim kanale AmadNews zainspirował ogólnokrajowe protesty w 2017 roku.

Irańczycy masowo wyszli wtedy na ulice wielu miast, protestując przeciwko trudnym warunkom życia. Szybko przybrały one charakter polityczny, atakowano prezydenta kraju, a nawet najwyższego przywódcę duchowego Ajatollaha Chamenei.

Zam przebywał na wygnaniu we Francji i według tamtejszego MSZ opuścił ten kraj 11 października. Trzy dni później irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej wydał oświadczenie, w którym napisano o pojmaniu dziennikarza.

Teheran opublikował wówczas film przedstawiający Zama, który przepraszał przed kamerą za swoje czyny. W czerwcu tego roku sąd skazał Zama na śmierć za „korupcję na Ziemi”, zarzut używany bardzo często w sprawach dotyczących szpiegostwa lub prób obalenia rządu. We wtorek irański Sąd Najwyższy utrzymał wyrok śmierci na Zama, w sobotę o świcie został on powieszony - podały irańska telewizja państwowa i państwowa agencja informacyjna IRNA.

Organizacja Reporterzy bez Granic wyraziła oburzenie nową zbrodnią irańskiego wymiaru sprawiedliwości. Grupa prowadziła kampanię na rzecz uchylenia wyroku śmierci, twierdząc, że Zam został porwany i aresztowany oraz sądzono go niesprawiedliwy sposób, z pogwałceniem cywilizowanych zasad..

Reporterzy bez Granic twierdzą, że Iran od 40 lat jest jednym z najbardziej represyjnych dla dziennikarzy krajów na świecie. Co najmniej 860 dziennikarzy zostało uwięzionych lub straconych w tym kraju od rewolucji islamskiej w 1979 roku.

Egzekucję dziennikarza potępiła również Unia Europejska, wzywając Iran do powstrzymania się od kolejnych egzekucji i prowadzenia konsekwentnej polityki na rzecz zniesienia kary śmierci.

Konieczne jest również, aby władze irańskie przestrzegały praw procesowych oskarżonych i zaprzestały praktyki wykorzystywania telewizyjnych zeznań dla ustalenia i promowania ich winy - zawarł w oświadczeniu rzecznik Służby Działań Zewnętrznych Unii Europejskiej.

Szczegóły aresztowania przebywającego na wygnaniu Zama i okoliczności powrotu do Iranu nadal są nieznane. On sam w wywiadzie z lipca tego roku powiedział, że schudł 30 kilogramów od czasu aresztowania w październiku 2019 r.

Zam jest synem szyickiego duchownego Mohammada Ali Zama, reformatora, który na początku lat 80. zajmował stanowisko w rządzie. Duchowny napisał list opublikowany przez irańskie media w lipcu 2017 roku, w którym oznajmił, że nie będzie wspierał swego syna w jego działalności na komunikatorze Telegram.

Witryna AmadNews i kanał, który stworzył w popularnym komunikatorze Telegram, rozpowszechniły terminy protestów i zawstydzające informacje o urzędnikach, którzy bezpośrednio rzucili wyzwanie irańskiej szyickiej teokracji.

Demonstracje, które rozpoczęły się pod koniec 2017 roku stanowiły największe wyzwanie dla Iranu od czasu protestów Ruchu Zielonych w 2009 r. Przygotowały one grunt pod podobne zamieszki, do których doszło w listopadzie ubiegłego roku.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl