Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych. Odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy sankcyjnej

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Wiceminister Wąsik Maciej uczestniczy w posiedzeniu Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych dotyczącym nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego.
Wiceminister Wąsik Maciej uczestniczy w posiedzeniu Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych dotyczącym nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego. Fot. Twitter/MSWiA
W sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy sankcyjnej. Uchwalono ją po agresji Rosji na Ukrainę. Ustawa pozwoliła na objęcie sankcjami osób i podmiotów wskazanych na specjalnej liście MSWiA. Umieszczane są na niej osoby lub podmioty wspierające rosyjską agresję na Ukrainie lub naruszenia praw człowieka i represje w Rosji i na Białorusi.

Projekt uzasadniał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Mówił, że zaproponowane w ustawie zmiany zakładają stworzenie możliwości powołania tymczasowego zarządu przymusowego w firmach objętymi sankcjami. Zarząd przymusowy kontrolowałby, czy wypracowane przez firmę pieniądze nie trafiają do rosyjskich oligarchów wspierających Putina.

Wiceminister powiedział, że zarząd przymusowy mógłby prowadzić przedsiębiorstwo objęte sankcjami do 6 miesięcy. Celem tej działalności ma być sprzedaż firmy.

- Środki ze sprzedaży będą zamrożone w sposób nieoprocentowany - mówił Maciej Wąsik.

"Kiedy sankcje zostaną zdjęte, pieniądze trafią do właścicieli firmy"

Wicepremier wyjaśnił, że jeżeli sankcje zostaną zdjęte, pieniądze trafią do właściciela firmy. Maciej Wąsik powiedział również, że zgodnie z polskim prawem sprzedaż firmy będzie się odbywać za zgodą właścicieli, a w przypadku jej braku zarządzi ją sąd. Preferencje przy zakupie będą mieli pracownicy takiego przedsiębiorstwa.

Wiceszef MSWiA zaznaczył, że w projekcie jest też mowa o wywłaszczeniu za konfiskatą. Projekt nowelizacji ustawy sankcyjnej zawiera też instrument, który zapewni wsparcie pracownikom firm objętych sankcjami.

Ile podmiotów znajduje się na liście sankcyjnej?

Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego na początku kwietnia. Pod koniec kwietnia ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji opublikowało listę sankcyjną.

Obecnie jest na niej 49 podmiotów - 15 osób i 34 firmy. Polskie sankcje stanowią uzupełnienie rozwiązań stosowanych przed Unię Europejską. Nie mogą powielać unijnych ograniczeń zastosowanych wobec poszczególnych osób i podmiotów.

Źródło: Polskie Radio 24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl