Segregacja śmieci: Pojemniki zmieniają kolory

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Krzysztof Kapica
W lipcu weszły w życie nowe przepisy dotyczące segregacji odpadów. Ujednolicają one selektywną zbiórkę na ternie całego kraju. Z odpadów zmieszanych należy wyselekcjonować minimum cztery frakcje, które należy wrzucać do pojemników lub worków w określonych kolorach. I tak papier powinien trafić do pojemnika (lub worka) niebieskiego, metale i tworzywa sztuczne do żółtego, szkło do zielonego, a bioodpady do brązowego.

W ten sposób rząd chce poprawić poziom recyklingu odpadów komunalnych, który obecnie wynosi 26 proc., natomiast do 2020 r. powinniśmy odzyskiwać 50 proc. Jeśli nie osiągniemy poziomu zalecanego przez Unię, to Polsce grożą wysokie kary finansowe i utrata ok. 1,3 mld euro dotacji unijnych na gospodarkę odpadami.

Gminy mają pięć lat na wdrożenie przepisów, które weszły 1 lipca. System, który one wprowadzają już obowiązuje w około połowie polskich gmin.

– U nas rewolucji nie będzie – twierdzi Jan Broda, wójt Komornik i członek zarządu Związku Międzygminnego Centrum Zagospodarowania Odpadów SELEKT, który skupia 17 gmin oraz miast, w tym m.in. Zbąszyń czy Czempiń. – Od początku zbieramy cztery frakcje odpadów, w tym zielone. Latem są one odbierane dwa razy w miesiącu.

Także w gminach, które należą do Związku Międzygminnego GOAP nic się nie zmieni. Ich mieszkańcy już prowadzą selektywną zbiórkę. Nowością jest obowiązek posiadania od stycznia 2018 r. pojemnika na odpady biodegradowalne. Obecnie odpady zielone gromadzone są w workach i odbierane od 1 kwietnia do 30 listopada. W 2018 r. będą one odbierane przez cały rok, a do kubła mają trafiać nie tylko zielone, ale także odpadki kuchenne.

Jak informuje Związek Międzygminny „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi”, zasady selektywnej zbiórki odpadów komunalnych na terenie 13 gmin tworzących związek nie ulegają zmianie, ponieważ obowiązujący system gospodarki odpadami komunalnymi jest dostosowany do nowego rozporządzenia ministra środowiska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Segregacja śmieci: Pojemniki zmieniają kolory - Głos Wielkopolski

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Oburzony
Zapraszam do Białej gmina Wieleń. Syf przy śmietnikach, syf w Puszczy, syf w jeziorze. Jezioro w Mężyku to szambo. Dlaczego nikt nie sprawdzi czy szamba są szczelne tylko wszyscy udają że jest OK? A później narzekania ale brudna woda. A szambo od 5 lat nie wywiezione.... Kto się tym zajmuje? Przecież to rejon ochronny tzw Natura 2000
p
powiecie
...złotowskim od samego początku jest taki podział. Więc u mnie nic się nie zmieni. Cena raczej też.
P
Poznaniak
A jak przyjadą po śmieci to po kolei wszystkie pojemniki wrzucą do jednej śmieciary!
Brawo
B
Baczny Obserwator
Ta grafika zupełnie nie pasuje do tekstu artykułu i wprowadza czytelników w błąd...
A
Asia
Będą wywożone odpady biodegradowalne? Jeśli co 2 tygodnie ... to gratuluję pomysłu.
Rozumiem, że jeśli ktoś ma swój własny kompostownik to brązowego pojemnika nie potrzebuje?

Na te i wiele innych pytań nie ma odpowiedzi na stronie GOAP.
C
Czytelnik
Czy nie da się napisać artykułu bez błędu. Co innego na ilustracji co innego w treści. Wprowadzacie ludzi w błąd. To jak jest z tymi kolorami pojemników?
Wróć na i.pl Portal i.pl