Sąd oddalił wniosek o wpisanie do KRS likwidatora TVP. Wcześniej taka sama decyzja dotyczyła Polskiego Radia

OPRAC.:
Damian Kelman
Damian Kelman
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W poniedziałek warszawski sąd rejestrowy oddalił wniosek o wpisanie do Krajowego Rejestru Sądowego likwidatora spółki TVP SA. To druga taka decyzja, po odmowie dotyczącej Polskiego Radia.

Spis treści

Sąd oddalił wniosek o wpisanie likwidatora TVP do KRS

22 stycznia 2024 roku Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie zadecydował o oddaleniu wniosku o wpisanie likwidatora Telewizji Polskiej do KRS. Ponadto sąd stwierdził, "że wnioskodawca 'TELEWIZJA POLSKA' SPÓŁKA AKCYJNA z siedzibą w Warszawie ponosi koszty postępowania związane ze swoim udziałem" - czytamy w postanowieniu. Uznano również, że Skarb Państwa ma zwrócić "wnioskodawcy 'TELEWIZJA POLSKA' SPÓŁKA AKCYJNA z siedzibą w Warszawie kwotę 100,00 zł (sto złotych zero groszy) uiszczonej tytułem opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym".

Wcześniej taką samą decyzję podjęto wobec Polskiego Radia.

W uzasadnieniu OTK 13/16 wskazano dalej: "Wykonywanie zadań określonych w art. 213 ust. 1 Konstytucji, w szczególności czuwanie nad realizacją tzw. misji publicznej, nie jest możliwe bez zapewnienia niezależności KRRiT przede wszystkim od Rady Ministrów. Trybunał podkreślał obowiązywanie zasady niezależności KRRIT w systemie organów państwa jeszcze przed wejściem w życie obowiązującej Konstytucji. Następnie potwierdzał jej obowiązywanie już na gruncie obecnych unormowań konstytucyjnych".

Zadania KRRiT a likwidacja TVP

Jak czytamy w uzasadnieniu, "podkreślano, że zadania KRRiT wyznaczają jej miejsce w systemie organów państwowych w taki sposób, aby mogła ona zachować charakter organu niezależnego. Znajduje to wyraz m.in. w uregulowaniach konstytucyjnych i ustawowych dotyczących powoływania i odwoływania członków KRRIT oraz powoływania jej przewodniczącego.
Podstawowym wyznacznikiem niezależności instytucjonalnej KRRIT jest jej wyraźne wyodrębnienie ze sfery. administracji rządowej".

Referendarz sądowy Tomasz Kosub zwraca również uwagę, iż "KRRIT jest organem konstytucyjnym wypełniającym zadania w zakresie funkcjonowania mediów elektronicznych. Chociaż zadania te wiążą się ściśle z działalnością administracyjno-wykonawczą, a ich realizacja nakazuje sytuować je w ramach egzekutywy, to jak już podkreślono - zostały one wyraźnie wyłączone z zakresu zadań i kompetencji realizowanych przez Radę Ministrów"

"Uregulowanie konstytucyjnej pozycji KRRiT stanowi przeniesienie określonych zadań egzekutywy na rzecz podmiotu leżącego poza jej strukturą organizacyjną. Z tego względu racją istnienia KRRIT jest wykonywanie powierzonych jej zadań w sposób niezależny od rządu. Wiąże się z tym m.in. przewidziany w Konstytucji sposób wyłaniania składu KRRiT bez udziału Rady Ministrów oraz jej członków. Także włączenie w proces obsady KRRiT organu władzy wykonawczej, jakim jest Prezydent, odbyło się w ramach prerogatyw przysługujących głowie państwa" - czytamy.

Zaznaczono ponadto, że chodziło o "wyłączenie możliwości ewentualnego instytucjonalnego wpływania rządu na sposób wyłaniania KRRIT", a pozycja ustrojowa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jako organu kontroli i ochrony prawa "pociąga za sobą pełną autonomiczność tego organu w stosunku do Rady Ministrów jak i jej członków".

"W ocenie orzekającego niewątpliwym jest, iż przyznanie możliwości postawienia w stan likwidacji TVP członkowi Rady Ministrów jakim jest MKiDN, bez udziału KRRiTV, w sposób ewidentny stałoby w sprzeczności z rolą KRRiTV w polskim systemie prawa. Likwidacja TVP bez udziału KRRiTV pozwalałaby de facto na wyłączenie KRRiTV z procesu obsadzania organów zarządczych TVP" - wyjaśniono.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dzieje się tak, ponieważ "ustrojowe znaczenie KRRIT wiąże się przede wszystkim z powołaniem niezależnego od rządu, konstytucyjnego organu państwa, któremu powierzono określone zadania w sferze radiofonii i telewizji".

Stanowisko Bartłomieja Sienkiewicza

Do momentu prawomocnego wyroku likwidator pełni swoją funkcję. Wierzę, że w drugiej instancji uchylona zostanie decyzja referendarzy warszawskich sądów - oświadczył w poniedziałek minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz.

- Brak wpisów do KRS dla funkcjonowania tych spółek nie ma żadnego znaczenia" - dodał

ag

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl