Rozporządzenie Bodnara ws. sądów to akt niesłychanego naruszenia konstytucji. Ostre słowa posłów Suwerennej Polski

OPRAC.:
Robert Szulc
Robert Szulc
Posłowie PiS Sebastian Kaleta i Michał Woś podczas konferencji prasowej na korytarzu Sejmu w Warszawie mówili o łamaniu prawa przez ministra Bodnara
Posłowie PiS Sebastian Kaleta i Michał Woś podczas konferencji prasowej na korytarzu Sejmu w Warszawie mówili o łamaniu prawa przez ministra Bodnara Fot. PAP/Tomasz Gzell
Rozporządzenie ministra Adama Bodnara to akt niesłychanego naruszenia konstytucji, "nawet jak na rząd bezprawia Donalda Tuska" – oświadczyli w czwartek politycy Suwerennej Polski, posłowie PiS Sebastian Kaleta i Michał Woś, odnosząc się do nowelizacji Regulaminu urzędowania sądów powszechnych.

W czwartek weszło w życie rozporządzenie ministra sprawiedliwości Adama Bodnara zmieniające Regulamin urzędowania sądów powszechnych. Zgodnie z nim wnioski o wyłączenie sędziego ze względu na sposób powołania go na urząd sędziowski nie będą rozpoznawane przez sędziów "powołanych w tym samym trybie". Jak wskazywało MS, rozwiązanie to uniemożliwi udział osób powołanych przez KRS ukształtowaną po 2017 r. w rozpatrywaniu tego typu wniosków. Sędziowie ci nie będą uwzględniani w przydzielaniu spraw przez System Losowego Przydziału Spraw.

Do rozporządzenia odnieśli się w czwartek w Sejmie posłowie Suwerennej Polski Sebastian Kaleta i Michał Woś. Ocenili, że jest to akt prawny w formie rozporządzenia dzielący polskich sędziów na lepszych i gorszych. „Dekret Bodnara to akt niesłychanego naruszenia konstytucji, nawet jak na rząd bezprawia Donalda Tuska” – oświadczył Kaleta.

Kaleta stwierdził, że zarówno procedury cywilne, jak i karne jasno określają, w jakich przypadkach sędzia może być wyłączony od rozpoznania danej sprawy. „W Sejmie, w którym się znajdujemy, konstytucja niestety przestała obowiązywać” – oznajmił.

Z kolei w ocenie posła Wosia, rozporządzenie ministra sprawiedliwości „jasno pokazuje, jak Bondar chce sterować sądami”.

„Rozporządzenie nie ma żadnych podstaw ustawowych, co więcej jest z nimi sprzeczne” – ocenił. Zaznaczył również, że źródła prawa są jasno określone w konstytucji. „Rozporządzenia nie mogą być sprzeczne z konstytucją” – dodał.

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar 15 grudnia przekazał do uzgodnień międzyresortowych projekt nowelizacji rozporządzenia – Regulamin urzędowania sądów powszechnych. Ministerstwo wyjaśniało wówczas, że "propozycja zmiany przepisów jest spowodowana tym, że ustawa z 8 grudnia 2017 r. o KRS wprowadziła sprzeczny z Konstytucją tryb wyboru sędziów-członków KRS". "Przez to, ten kluczowy organ stojący na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów stracił swoją niezależność, a tryb powoływania i awansowania sędziów przez Radę i Prezydenta RP stał się wadliwy" – przekonywało MS. Przypomniało, że potwierdził to szereg wyroków polskich sądów i trybunałów międzynarodowych i orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Chodzi o zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy o KRS z 8 grudnia 2017 r., która zmieniła tryb wyboru sędziów-członków KRS; 15 sędziów - członków Rady wybiera Sejm, a nie jak wcześniej - środowiska sędziowskie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

rs

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl