Prezes IPN: Jest wiele nieodkrytych historii osób, które nadal funkcjonują w życiu publicznym

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Prezes IPN doktor Karol Nawrocki: Mam nadzieje, że uda się dokonać proces dekomunizacji przestrzeni publicznej. Aczkolwiek nie będzie to łatwe
Prezes IPN doktor Karol Nawrocki: Mam nadzieje, że uda się dokonać proces dekomunizacji przestrzeni publicznej. Aczkolwiek nie będzie to łatwe fot. Andrzej Banaś
Gościem Doroty Kani w programie "Szkiełko i oko" w PR24 był dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Mówił m.in. o tym jak wygląda sprawa prac ekshumacyjnych Polaków na Białorusi i Ukrainie. Zapowiedział także śledztwo ws. tajemniczych śmierci księży w okresie PRL.

- Oba te państwa są w różnych relacjach z Polską. Ukraina jest naszym partnerem. Z Ukrainą toczą się rozmowy na temat kontynuacji prac ekshumacyjnych. Jest nadzieja na podjęcie tych prac. Inaczej sprawa wygląda z Białorusią, gdyż jest to sojusznik Rosji. Z tym krajem nie ma dialogu. Możliwości w tym kraju są zamknięte - zaznaczył Karol Nawrocki.

Prowadząca audycję Dorota Kania stwierdziła, że w dalszym ciągu archiwa IPN skrywają tajemnice. Przypomniała tu o głośnej kilka dni temu sprawie, gdy w IPN-owskim uzupełnionym katalogu osób inwigilowanych przez organy represji PRL, znalazł się zapis dotyczący aktora Mieczysława Voita, który grał Kunona von Lichtensteina w „Krzyżakach” czy prof. Dąb-Rozwadowskiego w serialu „Alternatywy 4”. Biuro Lustracyjne umieściło w tym samym katalogu także zapis dotyczący Janusza Atlasa, wybitnego dziennikarza sportowego, laureata nagrody „Złote Pióro”.

Odkrycia jakich tajemnic możemy się jeszcze spodziewać? - IPN nigdy nie zakończy swoich badań. Mamy pragnienie dojścia do pełnej prawdy. To zadanie na dekady. Jest jeszcze wiele nieodkrytych historii osób, które funkcjonują w życiu publicznym - podkreślił Karol Nawrocki. - Mam nadzieje, że uda się dokonać proces dekomunizacji przestrzeni publicznej. Aczkolwiek nie będzie to łatwe - dodał.

Prezes IPN mówił także, że wszczęte zostanie śledztwo w sprawie tajemniczych śmierci księży w okresie PRL. Jak zaznaczył, "trwają kolejne analizy spraw księży zamordowanych w latach 80., ale też spraw działaczy opozycji antykomunistycznej z kilku miast". - Nie chciałbym wymieniać nazwisk, bo te sprawy są zupełnie różne. Już na początku tego roku poprosiłem pana prokuratora, żeby tym śledztwom - które budzą wątpliwości historyków, działaczy opozycji antykomunistycznej i rodzin - przyjrzeć się w sposób szczególny. Aby nie ulegać przekonaniu, że te śmierci były przypadkowe - powiedział gość PR24.

Podkreślił również, że IPN będzie się zajmował także niewyjaśnionymi do tej pory sprawami śmierci kapłanów: Stefana Niedzielaka, Stanisława Suchowolca i Sylwestra Zycha. - Każdy z tych przypadków jest oczywiście inny. Natomiast chciałem zapewnić, że te nazwiska też znalazły się na liście zakwestionowanych przeze mnie postępowań prawnych z lat 80. Ten katalog wątpliwości jest szerszy, więc ja nie mogę powiedzieć, że będą nowe ustalenia dotyczące naszych wielkich kapłanów, którzy zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach. Natomiast ks. Zych, ks. Suchowolec i ks. Niedzielak - te trzy nazwiska znalazły się na mojej liście wątpliwości - podsumował Karol Nawrocki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl