Portugalska prokuratura umorzyła większość spraw dot. nadużyć seksualnych kleru

OPRAC.:
Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Prokuratura generalna Portugalii umorzyła większość spraw prowadzonych w związku ze zgłoszeniami o nadużycia seksualne ludzi Kościoła.
Prokuratura generalna Portugalii umorzyła większość spraw prowadzonych w związku ze zgłoszeniami o nadużycia seksualne ludzi Kościoła. fot. pixabay
Prokuratura generalna Portugalii umorzyła większość spraw prowadzonych w związku ze zgłoszeniami o nadużycia seksualne ludzi Kościoła. Trafiły one do wymiaru ścigania głównie w efekcie pracy niezależnej komisji, tzw. Grupy Vita.

W wydanym w środę oświadczeniu prokuratura generalna podała, że umorzyła już 13 z 20 śledztw prowadzonych w związku z domniemaniem popełnienia nadużyć seksualnych przed duchownych.

Szybkie umorzenie

Władze portugalskiej prokuratury wyjaśniły, że kilka przekazanych jej spraw zostało “szybko umorzonych” z powodu braku dowodów lub przedawnienia.

W lutym Grupa Vita, która jest kontynuacją tzw. niezależnej komisji ds. zbadania zjawiska nadużyć seksualnych w Kościele, kierowanej przez psychiatrę Pedro Strechta, zapowiedziała, że Konferencja Episkopatu Portugalii jest gotowa do pokrycia ewentualnych odszkodowań finansowych dla ofiar duchownych.

Precyzyjna liczba osób pokrzywdzonych przez ludzi Kościoła jest w Portugalii nieznana. Wprawdzie komisja Strechta ogłosiła w 2023 r., że otrzymała ponad 500 zgłoszeń od domniemanych ofiar i świadków nadużyć, ale portugalski wymiar ścigania nie dał wiary jej raportowi, gdyż według niego skargi opierały się głównie o donosy.

Nie było doniesień na policje

Krytycy zespołu Strechta, który badał domniemane nadużycia seksualne ludzi Kościoła z lat 1950-2022, wskazują, że zagadkowy w tej sprawie jest fakt, że przed uruchomieniem pracy komisji w styczniu 2022 r. żadna z 512 osób, które się z nią skontaktowały, nie złożyła doniesienia na policję w sprawie domniemanej napaści seksualnej.

Mało rzetelna okazała się też lista 100 duchownych - domniemanych agresorów, zaprezentowana w 2023 r. przez zespół Strechta. Pomimo deklaracji komisji, że duchowni ci wciąż pracują w Kościele, w spisie figurowało zaledwie 14 aktualnie posługujących księży. Pozostali na liście to zmarli kapłani, osoby świeckie bądź wciąż żyjący księża, wobec których umorzono już postępowania z braku dowodów.

W grudniu 2023 r. Konferencja Episkopatu Portugalii podała, że ośmiu z czternastu kapłanów oskarżonych o nadużycia seksualne, którzy w 2023 r. znaleźli się na tzw. liście Strechta, powróciło już do posługi w swoich diecezjach, gdyż nie potwierdzono wobec nich zarzutów o te nadużycia.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl