Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiery teatralne i festiwal sztuki dźwięku w łódzkiej Fabryce Sztuki

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Kolektyw Pełnia tworzą artystki multidyscyplinarne związane z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi
Kolektyw Pełnia tworzą artystki multidyscyplinarne związane z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi materiały prasowe
Dwie premiery teatralne i festiwal sztuki dźwięku to wydarzenia zaplanowane na ten tydzień przez łódzką Fabrykę Sztuki (ul. Tymienieckiego 3). Wszystkie realizują twórcy sztuki poszukującej.

Już we wtorek 10 października, od godz. 19, odbędzie się premierowy pokaz spektaklu „Jesteśmy wspaniali” Stowarzyszenia Sztuka Nowa. Jak zapowiadają realizatorzy, to inicjacyjna podróż w głąb świata wspomnień i próba wydobycia z nich najwspanialszych momentów życia.

„Tożsamości nie wybieramy” - pisze Paweł Mandziewski, performer i autor dramatu. - „Tożsamość stoi na półce z półproduktami, wśród piosenek z radia, religii, pomiędzy językami i słodzoną żywnością. Termin przydatności zazwyczaj kończy się z przemijającym pokoleniem. W każdej nowej partii wprowadzane są zmiany, poprawki, schematy aktualizowane do obecnych wymogów, trendów, potrzeb, doświadczeń”.

Spektakl ma charakter performatywny, jego tytuł powstał z inspiracji powieścią „Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę” Oceana Vounga. Reżyserem przedstawienia jest Dawid Żakowski (wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona).

W środę, 11 października, Fabryka Sztuki zaprosi na pokaz spektaklu „Hamlet w ruchu”, w reżyserii Dawida Żakowskiego, przygotowanego przez Stowarzyszenie Sztuka Nowa z Warszawy, w ramach programu Off Polska Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

W spektaklu wykorzystano fragmenty „Hamleta” Williama Szekspira w przekładzie Stanisława Barańczaka, a także fragment remiksu „Popołudnia fauna” Claude’a Debussy’ego autorstwa Bartosza Samitowskiego oraz fragment live act’u Agima Dżeljilji i Jerzego Przeździeckiego z 2022 roku. Reżyserem jest Dawid Żakowski, autorką tekstu i dramaturgii Patrycja Babicka, a choreografii Daniela Komędera-Miśkiewicz.

„W kontekście współczesnych zagadnień i napięć społecznych, okazało się, że z kanonicznego tekstu Szekspira można wydobyć zarówno temat kształtowania się tożsamości Pokolenia Z, jak i diagnozę ekonomicznej kondycji niezależnych artystów oraz polskiego teatru” - zauważają twórcy widowiska. Warto przypomnieć, że Stowarzyszenie Sztuka Nowa przygotowało wcześniej takie eksperymentalne działania i produkcje, jak „Pompa funebris”, „Last: ostatni taniec Niżyńskiego”, „IV RP Snów” i „Przestrzenie Kobro”.

Bilety na spektakl kosztują: Bilety: 45 zł normalny i 35 zł ulgowy. Uwaga, płatność wyłącznie gotówką.

A na piątek i sobotę, 13 i 14 października, w Fabryce Sztuki zaplanowany jest Fab_In Festival. Field improvisation, określany również mianem festiwalu sztuki dźwięku.

Organizatorzy zapowiadają, że do udziału w wydarzeniu zaproszeni są specjaliści, którzy tworzą muzykę opierając się o field recording, czyli nagrania terenowe, realizowane poza sterylnym studiem nagrań. Obok muzyków wywodzących się z akademickiej sztuki audiowizualnej, będą znawcy subkulturowych nurtów muzyki industrialnej oraz elektronicznej, nie zabraknie też samouków.
Tegorocznej edycji festiwalu towarzyszy hasło 3xK - kolektyw, kobieta i kakofonia. W piątek 13 października warsztaty dźwiękowe: Jaki sens mają syntezatory modularne w epoce wirtualnych instrumentów? poprowadzi Tomasz Mirt, Bartłomiej Talaga przedstawi instalację audio-reaktywną „Stu_ dni dno” z cyklu „Tremor”, wieczorem zaś wystąpi kolektyw, który tworzą: Mirt/Ter, Karolina Preuschl, Bu.d.d.A. (Chris Sigdell) i Sascha Stadlmeier.

W sobotę 14 października zaprezentują się B°Tong i Kolektyw Pełnia, który tworzą artystki multidyscyplinarne związane z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi, a Cienie After Darker Disco w klubie Przestrzeń poprowadzą: Solowinski, Messing, Adi i Miernik.
Wydarzenie odbywa się w ramach programu Przestrzenie Sztuki Łódź - Teatr 2023, wstęp na festiwalowe propozycje jest bezpłatny.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki