Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warlikowski, Klata, Englert na festiwalu łódzkiego Teatru Powszechnego

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Aktorzy Nowego Teatru w Warszawie po pierwszej próbie spektaklu Krzysztofa Warlikowskiego
Aktorzy Nowego Teatru w Warszawie po pierwszej próbie spektaklu Krzysztofa Warlikowskiego materiały prasowe
Zbliża się do końca jubileuszowy, XXX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Na widzów czekają jeszcze trzy głośne przedstawienia.

Wyjątkowym wydarzeniem jest festiwalowa prezentacja jednej z najbardziej oczekiwanych premier tego sezonu - „Elizabeth Costello. Siedem wykładów i pięć bajek z morałem” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, zrealizowanej na scenie Nowego Teatru w Warszawie. Pokaz mistrzowski przedstawienia odbędzie się w sobotę 13 kwietnia od godz. 16 w siedzibie Nowego Teatru - dwa dni po światowej prapremierze widowiska.

Główna bohaterka najnowszego spektaklu Krzysztofa Warlikowskiego - pisarka Elizabeth Costello - została powołana do życia przez Noblistę Johna Maxwella Coetzee w 1999 roku, kiedy pisarza zaproszono do wygłoszenia dwóch wykładów na uczelniach w Stanach Zjednoczonych, których tematem była pisarka Elizabeth Costello, zaproszona do wygłoszenia dwóch wykładów na uczelniach w Stanach Zjednoczonych. Odtąd autor napisał jeszcze kilka utworów, w których pojawiała się ta postać, a jej biografia stopniowo zaczęła się rozrastać. W roku 2003 pisarz poświęcił jej odrębną powieść, którą zatytułował „Elizabeth Costello”. Costello pojawiła się także dotąd w pięciu spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego. W nowym przedstawieniu występują: Mariusz Bonaszewski, Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra, Ewa Dałkowska, Bartosz Gelner, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Maja Komorowska, Hiroaki Murakami, Maja Ostaszewska, Ewelina Pankowska, Jacek Poniedziałek, Magdalena Popławska.

W niedzielę 14 kwietnia od godz. 18 na Dużej Scenie Teatru Powszechnego pokazany zostanie spektakl „Państwo (Der Staat)” według Platona, w reżyserii Jana Klaty. To koprodukcja Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie z Nationaltheater Mannheim.

Platon w swoim dziele zawarł, w formie dialogu, syntezę poglądów na model wzorcowo funkcjonującego społeczeństwa. „To bezkompromisowa dyskusja o sprawach najważniejszych” - zapraszają na spektakl jego twórcy. - „Będziemy dyskutować o sprawiedliwości. Czym jest dzisiaj i czy jest jedna i niezmienna, czy zawiera w sobie pole do interpretacji i manipulacji?”.
W obsadzie znaleźli się: Dominika Bednarczyk, Karolina Kazoń, Mateusz Bieryt, Wojciech Dolatowski, Marcin Kalisz, Marcin Sianko, Jacek Strama, Linda Pöppel.

Ostatnim tytułem festiwalu będzie prezentowany jako pokaz mistrzowski spektakl „Fredro. Rok jubileuszowy” w reżyserii Jana Englerta, z Teatru Narodowego w Warszawie. Przedstawienie będzie można zobaczyć w czwartek 18 kwietnia i piątek 19 kwietnia od godz. 19.15 na Małej Scenie „Powszechnego”. Scenariusz został złożony z różnych tekstów Aleksandra Fredry. Grają: Marek Barbasiewicz, Ewa Bukała, Wiesław Cichy, Jan Englert, Dominika Kluźniak, Justyna Kowalska, Waldemar Kownacki, Grzegorz Kwiecień, Grzegorz Małecki, Kacper Matula, Paweł Paprocki, Hubert Paszkiewicz, Anna Seniuk, Ewa Wiśniewska.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki