Politycy o zbrodni wołyńskiej. „Mimo historycznych obciążeń uda się zbudować nowe relacje polsko-ukraińskie”

OPRAC.:
Monika Maciejewska
Monika Maciejewska
Zbrodnia w Lipnikach
Zbrodnia w Lipnikach Fot. domena publiczna
W poniedziałek przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej. Politycy uczestniczący w „Śniadaniu w Trójce” wyrazili przekonanie, że mimo historycznych obciążeń uda się zbudować nowe relacje polsko-ukraińskie.

Doradca prezydenta Paweł Sałek powiedział, że Andrzej Duda weźmie udział w uroczystościach rocznicowych na Skwerze Wołyńskim w Warszawie. Zauważył, że tegoroczne obchody odbędą się w zupełnie innych okolicznościach, związanych z wojną na Ukrainie. Sałek dodał, że Polacy okazali wielkie serce Ukraińcom i niektóre sprawy związane z historią poszły w zapomnienie. Podkreślił, że prezydent Duda przywiązuje dużą wagę do pamięci o ofiarach zbrodni wołyńskiej.

Wiceminister kultury Jarosław Sellin poinformował, że powstaje polsko-ukraińska grupa robocza do spraw wzajemnych upamiętnień ofiar zbrodni. Jej współprzewodniczącym będzie właśnie wiceminister Sellin.

– Myślę, że będziemy się dogadywać w sprawie dla nas bardzo ważnej, żeby móc wznowić prace poszukiwawcze, a potem ekshumacyjne i upamiętniające między innymi ofiary rzezi wołyńskiej na terenie Wołynia i dawnej Małopolski Wschodniej – powiedział wicepremier.

Dodał, że „Ukraińcy są na to coraz bardziej otwarci. Nawet dochodzą do nas sygnały, że spontanicznie ludność ukraińska porządkuje czy oczyszcza miejsca, w których są pochówki Polaków i dokonuje spontanicznych upamiętnień”

Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Marek Sawicki podkreślił, że w obecnej sytuacji trzeba zachować umiar i wstrzemięźliwość. Dodał, że relacje polsko-ukraińskie się zmieniają. Marek Sawicki wyraził nadzieję, że Ukraina będzie bardziej otwarta na wyjaśnienie historycznych problemów.

– Jestem przekonany, że również z narodem ukraińskim, z Ukrainą takie partnerskie relacje da się zbudować – mówił. Poseł zaapelował do polityków, aby nie próbowali wzbudzać „demonów przeszłości” podczas uroczystości rocznicowych.

Sekretarz generalny Koalicji Obywatelskiej Marcin Kierwiński powiedział, że trzeba mówić prawdę o tym, co się wydarzyło na Wołyniu.

– To po prostu było ludobójstwo i nie można o tym zapominać. Natomiast to jest już historia. Dziś mamy zupełnie inną sytuację – oświadczył polityk.

Dodał, że choć sytuacja na Ukrainie jest ciężka, to porozumienie i współpracę polsko-ukraińską można budować od nowa. Marcin Kierwiński podkreślił, że na empatii Polaków wobec Ukraińców można budować nowa, dobrą przyszłość.

Polskie Radio 24

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl