Polacy za granicą. Wojciech Szczęsny z kontuzją, Michał Skóraś z golem, Mateusz Bogusz i Sebastian Kowalczyk z trafieniami w MLS

Bartosz Głąb
Michał Skóraś (Club Brugge)
Michał Skóraś (Club Brugge) Bruny Fahy / BELGA / AFP / East News
Wojciech Szczęsny doznał kontuzji złamania nosa w derbowym starciu z Torino. Michał Skóraś strzelił swojego pierwszego gola w rozgrywkach ligi belgijskiej. W jedną noc Mateusz Bogusz zdobył dwie bramki, a Sebastian Kowalczyk jedną w meczach Major League Soccer. Podsumowanie występów polskich piłkarzy w ostatni weekend.

Włochy. Wojciech Szczęsny złamał nos, Piotr Zieliński znowu w wyjściowym składzie

Wojciech Szczęsny nie będzie miło wspominał derbowej rywalizacji z Torino. Bramkarz Juventusu po jednej ze stykowych sytuacji krwawił z nosa i przez kilka minut był opatrywany przez lekarzy, jak się okazało - złamał nos. Jednak jak prawdziwy gladiator dokończył spotkanie, które zakończyło się bezbramkowym remisem. Na następny dzień przeszedł operację, po której będzie wykluczony z gry przez około 10 dni.

Wojciech Szczęsny złamał nos w meczu z Torino

Natomiast inny piłkarz Juventusu - Arkadiusz Milik, wciąż nie wrócił do gry po urazie.

Swoje drugie spotkanie z rzędu w podstawowym składzie Napoli zagrał Piotr Zieliński. Jednak jego drużyna tylko zremisowała u siebie z walczącym o utrzymanie Frosinone 2:2. Polski pomocnik po powrocie z meczów reprezentacji Polski regularnie dostaje szanse gry we włoskim klubie.

Po raz pierwszy od 3 meczów zagrał Nicola Zalewski. Polak pojawił się w wyjściowym składzie AS Romy na wyjazdowy mecz z Udinese Calcio. Rywalizacja została przerwana przy stanie 1:1, gdy jeden z graczy rzymskiego zespołu upadł na murawę bez kontaktu z rywalem.

Mrożące krew w żyłach sceny w Serie A

Czyste konto zaliczył również Łukasz Skorupski, a jego Bologna bezbramkowo zremisowała Monzą. Pełne 90 minut w tym samym spotkaniu rozegrał Kacper Urbański, który otwarcie mówi o chęci szybkiego debiutu w kadrze narodowej.

Cały mecz w barwach Empoli zagrali też Bartosz Bereszyński oraz Sebastian Walukiewicz. Ich drużyna przegrała z będącym w środku tabeli Lecce 0:1. Do 60 minuty występował tez Szymon Żurkowski. Natomiast Mateusz Wieteska występujący w Cagliari Calcio przy okazji meczu wyjazdowego z Interem Mediolan pojawił się na boisku dopiero w 88. minucie. "Nerazzuri" zremisowali spotkanie 2:2.

Hallas, w którym występują Karol Świderski i Paweł Dawidowicz swój mecz zagrają dopiero w poniedziałek. Naprzeciw drużyny z Werony stanie walcząca o grę w europejskich pucharach Atalanta Bergamo.

Anglia. Jakub Moder ponownie od pierwszej minuty. Jakub Kiwior i Matty Cash tylko w rezerwie

Były pomocnik Lecha Poznań wszedł na kolejny poziom powrotu do pełnej dyspozycji. Jakub Moder po raz drugi z rzędu wystąpił w meczu Brighton. Tym razem Polak dostał od trenera Roberto De Zerbiego 77. minut. "Mewy" zremisowały z Burnley 1:1. a 24-latek zanotował kolejny solidny występ.

Z kontuzji swojego rywala korzysta Łukasz Fabiański. Doświadczony Polski bramkarz znowu stanął między słupkami West Hamu, jednak w przegranym przez "Młoty" meczu z Fulham 0:2. Polak nie miał szans przy żadnym z goli dla przeciwników.

Tylko z pozycji ławki rezerwowych oglądał Jakub Kiwior jak jego Arsenal niespodziewanie przegrał u siebie z Aston Villą 0:2. Być może polski obrońca odpoczywa przed rewanżowym spotkaniem ćwierćfinałowym Ligi Mistrzów z Bayernem Monachium. W ekipie rywali po przerwie spowodowanej kontuzją znalazł się Matty Cash, ale nie pojawił się na boisku.

Arsenal stracił pozycję lidera. Przegrana "Kanonierów" w końcówce hitowego meczu

Jan Bednarek pojawił się dopiero w końcówce meczu Souhampton z Watfordem. "Święci" wygrali 3:2 i zbliżyli się do czołówki Championship. Do drugiego w tabeli Leeds United tracą 6 punktów.

Stany Zjednoczone. Mateusz Bogusz z dwoma golami. Sebastian Kowalczyk dał zwycięstwo Houston

Bardzo udaną kolejkę zanotowali Polacy grający w Stanach Zjednoczonych. Dwoma trafieniami popisał się Mateusz Bogusz w zremisowanym przez Los Angeles FC meczu z Portland Timbers. Polak w pierwszej połowie precyzyjnym strzałem lewą nogą po raz pierwszy wpisał się na listę strzelców. Po zmianie stron dołożył drugiego gola perfekcyjnie egzekwując rzut wolny z linii pola karnego.

Dublet Mateusza Bogusza w Stanach Zjednoczonych

Swoje pierwsze trafienie w MLS zaliczył także Sebastian Kowalczyk. Były piłkarz Pogoni Szczecin strzelił bardzo ładnego gola w 77. minucie meczu Houston Dynamo, dzięki czemu jego drużyna pokonała Minnesotę United 2:1.

Sebastian Kowalczyk z pierwszym golem w MLS

Drugą asystę w sezonie zanotował również Mateusz Klich. Doświadczony polski pomocnik idealnie dośrodkował z rzutu rożnego na głowę Christiana Benteke. D.C. United, w którym występuje 33-latek jednak przegrało z Orlando City 2:3.

Pozostałe ligi zagraniczne. Michał Skóraś z pierwszym golem w lidze. W Turcji grali tylko Adam Buksa i Jakub Kałuziński

Fantastyczny okres w Belgii ma Michał Skóraś. Polski skrzydłowy od miesiąca gra od pierwszej minuty we wszystkich meczach Club Brugge. Przed tygodniem zaliczył 2 asysty w prestiżowym meczu z Anderlechtem Bruksela, a teraz zdobył swoją pierwszą bramkę w Juliper Pro League. Polak wpisał się na listę strzelców w 60. minucie meczu z Royal Antwerp. Ekipa z Brugii wygrała spotkanie 3:0, ale zajmuje dopiero 3. miejsce w tabeli "grupy mistrzowskiej" ligi belgijskiej.

Bramkę dla Łudogoreca Razgrad zdobył także Jakub Piotrowski. Reprezentant Polski zanotował 11 trafienie w rozgrywkach ligi bułgarskiej i traci tylko 1 gola do lidera klasyfikacji strzelców. Dla 26-latka to zdecydowanie najlepszy sezon w piłkarskiej karierze.

Jakub Piotrowski walczy o koronę króla strzelców w Bułgarii

Robert Lewandowski w poprzedniej kolejce ligowej "wykartkował się" z powodu nadchodzącego El Clasico. W ten weekend FC Barcelona bez jego udziału pokonała Cadiz 1:0. W innym meczu ligi hiszpańskiej od pierwszej minuty zagrał Kamil Jóźwiak. Jego Granada pokonała Deportivo Alaves 2:0, a Polak grał do 64. minuty. Cały mecz na ławce rezerwowych przesiedział Kamil Piątkowski.

W okrojonej kolejce we Francji zagrał jedynie Przemysław Frankowski. Lens niespodziewanie przegrało z walczącym o utrzymanie Metz 1:2, a Polak zagrał cały mecz i wyłapał żółtą kartkę.

Na tureckich boiskach za nadmiar kartek pauzowali Sebastian Szymański oraz Krzysztof Piątek. Pełne 90 minut zaliczyli Adam Buksa i Jakub Kałuziński, ale ich zespół został rozbity przez Rizespor aż 0:3.

Na poziomie 2. Bundesligi całe spotkanie rozegrał Tymoteusz Puchacz, ale jego Kaiseslautern uległo Greuther Furth 1:2 i ekipa Polaka coraz poważniej obawia się o utrzymanie w lidze. Puchacz jest zawodnikiem wypożyczonym z Unionu Berlin i w przyszłym sezonie prawdopodobnie zobaczymy go w kolejnym, nowym klubie.

Piłkarze reprezentacji Polski powołani na baraże Euro 2024

Bramkarze:

• Wojciech Szczęsny (Juventus FC) - 90 minut i czyste konto z Torino (0:0)
  • Łukasz Skorupski (Bologna FC) - 90 minut i czyste konto z Monzą (0:0)
  • Marcin Bułka (OGC Nice) - klub nie grał

Obrońcy:

• Jan Bednarek (Southampton FC) - 11 minut z Watfordem (3:2)
  • Bartosz Bereszyński (Empoli FC) - 90 minut z Lecce (0:1)
  • Paweł Bochniewicz (SC Heerenveen) - 90 minut z Heraclesem (2:0)
  • Matty Cash (Aston Villa FC) - ławka rezerwowych z Arsenalem (2:0)
  • Paweł Dawidowicz (Hellas Werona) - 90 minut z Atalantą (2:2)
  • Jakub Kiwior (Arsenal FC) - ławka rezerwowych z Aston Villą (0:2)
  • Tymoteusz Puchacz (1. FC Kaiserslautern) - 90 minut z Greuter Furth (1:2)
  • Bartosz Salamon (Lech Poznań) - 90 minut z Puszczą (1:2)
  • Sebastian Walukiewicz (Empoli FC) - 90 minut z Lecce (0:1)

Pomocnicy:

• Przemysław Frankowski (RC Lens) - 90 minut, żółta kartka z Metz (1:2)
  • Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin) - 74 minuty, asysta z Ruchem (5:0)
  • Dominik Marczuk (Jagiellonia Białystok) - 78 minut z Cracovią (1:3)
  • Jakub Moder (Brighton&Hove Albion) - 77 minut z Burnley (1:1)
  • Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad) - 90 minut, gol z Ardą (2:0)
  • Taras Romanczuk (Jagiellonia Białystok) - 71 minut z Cracovią (1:3)
  • Bartosz Slisz (Atlanta United) - 90 minut z Philadelphią (2:2)
  • Damian Szymański (AEK Ateny) - pauza za żółte kartki z Arisem (2:0)
  • Sebastian Szymański (Fenerbahce SK) - pauzował za żółte kartki z Karagumrukiem (2:1)
  • Nicola Zalewski (AS Roma) - 82 minuty, mecz nie zakończył się z Udinese (1:1)
  • Piotr Zieliński (SSC Napoli) - 78 minut z Frosinone (2:2)
  • Paweł Wszołek (Legia Warszawa) - 90 minut z Rakowem (1:1)

Napastnicy:

• Adam Buksa (Antalyaspor Kulubu) - 90 minut z Rizesporem (0:3)
  • Robert Lewandowski (FC Barcelona) - pauza za żółte kartki z Cadizem (1:0)
  • Krzysztof Piątek (Istanbul Basaksehir) - pauza za żółte kartki z Pendiksporem (3:2)
  • Karol Świderski (Hellas Werona) - 32 minuty z Atalantą (2:2)