Na jakich płaszczyznach opierała się współpraca niemiecko-sowiecka? Dr hab. Jan Szumski wskazuje na kluczowe aspekty

Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Wideo
od 16 lat
- Wydaje mi się, że strona polityczna przesłoniła rokowania i porozumienia dotyczące współpracy gospodarczej Niemców i Sowietów, której warunki podyktował Stalin. Była to umowa handlowo kredytowa polegająca na dostarczeniu Niemcom przez Sowietów surowców w zamian za broń, urządzenia techniczne i technologie wojskowe - powiedział w rozmowie z portalem i.pl dr hab. Jan Szumski z Instytutu Pamięci Narodowej. Historyk wskazał również na bezpośrednie przyczyny wkroczenia do Polski wojsk sowieckich.
Na zdjęciu podpisanie traktatu "o przyjaźni i granicy między ZSRR a Niemcami".
Na zdjęciu podpisanie traktatu "o przyjaźni i granicy między ZSRR a Niemcami". Fot. Wikimedia Commons/Mikhail Mikhaylovich Kalashnikov/domena publiczna

Na jakich płaszczyznach opierała się współpraca niemiecko-sowiecka?

Portal i.pl w rozmowie z dr hab. Janem Szumskim zapytał o to, na jakich płaszczyznach opierała się współpraca niemiecko-sowiecka podczas II wojny światowej. Jak wskazał historyk z Instytutu Pamięci Narodowej w wielu wątkach bardzo mocno pomijany jest aspekt współpracy gospodarczej, która jego zdaniem była kluczowa w relacjach niemiecko-sowieckich w okresie poprzedzającym wybuch wojny niemiecko-sowieckiej, tj. 1939-1941. Jak wskazał, za przekazywanie Niemcom surowców tj. ropa, Sowieci otrzymywali bardzo potrzebny im sprzęt i technologie wojskowe.

- Wiemy o podpisaniu 23 sierpnia porozumienia sowiecko-niemieckiego. Wydaje mi się, że ta strona polityczna przesłoniła rokowania i porozumienia dotyczące współpracy gospodarczej, której warunki podyktował Stalin. Była to umowa handlowo kredytowa polegająca na dostarczeniu Niemcom przez Sowietów surowców w zamian za broń, urządzenia techniczne i technologie wojskowe. Sowieci uzyskiwali kredyty gwarantowane przez rząd niemiecki i finansowane przez niemieckie banki, dostawy nowoczesnego sprzętu, niemieckich technologii i urządzeń, które pozwoliły w krótkim czasie rozbudować i modernizować sowiecki przemysł ciężki i zbrojeniowy - powiedział w rozmowie z portalem i.pl dr hab. Jan Szumski.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dlaczego Rosjanie wkroczyli do Polski 17 września?

Portal i.pl zapytał również o to, dlaczego to właśnie data 17 września była datą przystąpienia Sowietów do wojny i agresji na Polskę. Jak wskazał historyk z Instytutu Pamięci Narodowej wpływ na to miało wiele czynników, a Rosjanie badali zachowania państw zachodnich na agresję ze strony niemieckiej.

- Jeżeli chodzi już bezpośrednio o datę 17 września, to porozumienia, które zostały zawarte jeszcze w sierpniu 1939 roku, w żaden sposób nie określały terminu przystąpienia Sowietów do wojny. Warto tutaj byłoby przypomnieć chronologię wydarzeń. Jeśli chodzi o stronę sowiecką przygotowania do wyzwolenia "przyrodnich braci", a więc Ukraińców i Białorusinów, były bezpośrednim powodem agresji sowieckiej na Polskę podawanym przez Moskwę. Te przygotowania rozpoczęto wraz z agresją Niemiec na Polskę i prowadzono równolegle w kilku obszarach.

Co utrzymało Sowietów w decyzji o agresji?

Historyk zwrócił również uwagę na to, że Polska nie uzyskała pomocy od zachodnich sojuszników, co również mogło utrzymać w przekonaniu Sowietów w decyzji o agresji.

- Warto również zaznaczyć, że sojusznicy Polski wypowiedzieli III Rzeszy wojnę 3 września, ale w zasadzie był to akt o znaczeniu bardziej symbolicznym, ponieważ władze Rzeczypospolitej nie doczekały się żadnego wsparcia militarnego. 12 września we francuskim miasteczku Abbeville odbyło się spotkanie premierów Francji i Wielkiej Brytanii - Eduarda Daladiera i Neville’a Chamberlaina, którego celem było ustalenie dalszej strategii, dalszych i wspólnych planów w obliczu agresji Niemiec na Polskę. Efektem tego spotkania było podjęcie przez zachodnich sojuszników Polski decyzji o niepodejmowaniu żadnych działań ofensywnych na lądzie, w powietrzu czy na morzu, co w praktyce oznaczało niewywiązanie się z umów sojuszniczych wobec Polski - dodał dr hab. Jan Szumski.

ted

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

V
Volt
A może dr hab powie coś o współpracy USA-Niemcy po l wojnie światowej. Może przypomni jak dzięki pożyczkom z USA i amerykańskim inwestycjom Niemcy pokonane w l wojnie światowej przez 20 lat spłacily reparacje wojenne i wyrosły na potęgę gospodarczą i militarną. Teraz ten aspekt histori jest tabu i prawie nikt go nie porusza. Prawie nikt, bo czytałem na ten temat artykuł. Większość krajów Europy ma ciemne strony związane z ll wojna światowa ale teraz wszyscy dbają aby nie poruszać tych tematów.
Wróć na i.pl Portal i.pl