Manchester City pierwszym finalistą Pucharu Anglii. "The Citizens" pokonali Chelsea

Bartosz Głąb
Manchester City awansował do półfinału FA Cup.
Manchester City awansował do półfinału FA Cup. PAP / EPA
Manchester City awansował do finału Pucharu Anglii. "The Citizens" w sobotnie popołudnie pokonali Chelsea 1:0 w półfinale rozgrywek. Jedyna bramka padła w 84. minucie po trafieniu Bernardo Silvy. W drugiej połowie sędzia Michael Oliver podjął kontrowersyjną decyzję o nie podyktowaniu rzutu karnego dla londyńczyków. W drugim półfinale Manchester United zmierzy się z drugoligowym Coventry City.

Mocny początek Manchesteru City. Kevin De Bruyne znowu w głównej roli

Po raz pierwszy gorąco w polu karnym Chelsea zrobiło się już w 2. minucie. Marc Cucurella niedokładnie wycofał piłkę do Thiago Silvy, a Brazylijczyk w ostatnim momencie wygarnął piłkę spod nóg napierającego Juliana Alvareza. Nieco ponad 10 minut później Kevin De Bruyne popisał się znakomitym prostopadłym podaniem do Phila Fodena, ten minął bramkarza londyńczyków, ale wygonił się do linii końcowej i nie zdołał oddać strzału, a w "szesnastkę" nie podążył żaden z jego partnerów.

W 20. minucie futbolówkę w polu karnym Chelsea dostał Julian Alvarez. Argentyńczyk ładnie zwiódł przeciwnika i oddał strzał w stronę bramki Djordje Petrovicia. Jednak na linii uderzenia stanął Kevin De Bruyne i zablokował piłkę. Na niedomiar złego dla "Citizens" belgijski piłkarz był na pozycji spalonej.

Kevin De Bruyne znowu kluczowym piłkarzem Manchesteru City.
Kevin De Bruyne znowu kluczowym piłkarzem Manchesteru City. PAP / EPA

Nicolas Jackson marnował szanse na potęgę. Chelsea odpadła z Pucharu Anglii

"The Blues" bramce rywali po raz pierwszy zagrozili tuż przed upływem pół godziny gry. Do znakomitego prostopadłego podania wybiegł Nicolas Jackson i ruszył sam na sam z bramkarzem. Napastnik Chelsea minął Stefana Ortegę, ale nie wiedzieć czemu, nie oddał strzału i stracił futbolówkę.

Przed przerwą swój kunszt pokazał Cole Palmer. Mlody zawodnik londyńczyków dostał piłkę w "szesnastce" City, z łatwością minął Rodriego i oddał precyzyjne uderzenie. W wielkim trudem, ale skutecznie interweniował golkiper "The Citizens".

Nicolas Jackson (Chelsea) marnował szanse na potęgę w półfinale Pucharu Anglii.
Nicolas Jackson (Chelsea) marnował szanse na potęgę w półfinale Pucharu Anglii. PAP / EPA

Duża kontrowersja w meczu Pucharu Anglii. Chelsea należał się rzut karny?

Po zmianie stron ponownie przed szansą na otwarcie wyniku na Wembley Stadium stanął Nicolas Jackson. Senegalczyk znowu idealnie wyszedł do podania i tym razem oddał strzał, ale taki, który zdołał wybronić Stefan Ortega.

Chwilę później Chelsea stanęła przed szansą z rzutu wolnego. Do piłki podszedł niezawodny Cole Palmer. Uderzył w rozpadający się "mur" złożonych z zawodników rywali. Piłka trafiła w nienaturalnie ułożoną rękę Jacka Grealisha. Jednak sędzia Michael Oliver po konsultacji z wozem VAR nie zdecydował się podyktować rzutu karnego.

Jack Grealish (Manchester City) w meczu półfinałowym Pucharu Anglii.
Jack Grealish (Manchester City) w meczu półfinałowym Pucharu Anglii. PAP / EPA

Bernardo Silva bohaterem Manchesteru City w półfinale Pucharu Anglii

Gdy wydawało się, że do rozstrzygnięcia spotkania będzie potrzebna dogrywa, futbolówkę w polu karnym Chelsea dostał Kevin De Bruyne, zagrał wzdłuż "szesnastki", gdzie znalazł się Bernardo Silva i sytuacyjnym uderzeniem uradował fanów z niebieskiej części Manchesteru.

Wynik nie uległ już zmianie i "The Citizens" zameldowali się w finale Pucharu Anglii. W niedzielne popołudnie na Wembley Stadium zostanie rozegrane drugie spotkanie półfinałowe. Manchester United zmierzy się z drugoligowym Coventry City.

Bernardo Silva (Manchester City) bohaterem półfinału Pucharu Anglii.
Bernardo Silva (Manchester City) bohaterem półfinału Pucharu Anglii. PAP / EPA

Półfinał Pucharu Anglii. Manchester City - Chelsea FC 1:0 (0:0)

• Bramka: 84' Bernardo Silva.
  • Żółte kartki: J.Alvarez, P.Foden, K.De Bruyne, - M. Caicado, D.Petrović, E.Fernandez.
  • Stadion: Wembley Stadium (Londyn)
  • Sędzia: Michael Oliver

Manchester City: Stefan Ortega - Kyle Walker, John Stones (46' Ruben Dias), Manuel Akanji, Nathan Ake - Bernardo Silva, Kevin De Bruyne, Rodri - Phil Foden, Julian Alvarez (88' Oscar Bobb), Jack Grealish (66' Jeremy Doku). Trener: Pep Guardiola.

Chelsea FC: Djordje Petković - Malo Gusto (79' Axel Disasi), Trevoh Chalobah, Thiago Silva, Marc Cucurella (88' Ben Childwell) - Moises Caicedo, Enzo Fernandez (88' Raheem Sterling) - Conor Gallagher, Cole Palmer, Noni Madueke (79' Mikhailo Mudryk) - Nicolas Jackson. Trener: Mauricio Pochettino.

Daniel Stefański i Karolina Bojar-Stefańska to najbardziej znana para sędziów piłkarskich w Polsce. On jest arbitrem w Ekstraklasie, a ona w niższych ligach. Czy Karolina kiedyś także będzie arbitrem na najwyższym szczeblu rozgrywkowym?Aby zobaczyć wszystkie zdjęcia klikaj strzałkę w prawo!

Oto najsłynniejsza para sędziów piłkarskich w Polsce. Daniel...