Koniec przełomowej misji na Marsie. Helikopter NASA uległ awarii

OPRAC.:
Aleksandra Jaros
Aleksandra Jaros
Pierwszy marsjański helikopter Ingenuity zakończył misję
Pierwszy marsjański helikopter Ingenuity zakończył misję NASA
Historyczna misja pierwszego statku powietrznego na innej planecie dobiegła końca. Marsjański helikopter Ingenuity, po niemal trzech latach i 72 lotach uległ awarii. Według naukowców, maszyna miała pierwotnie wykonać jedynie pięć lotów i przeszła ich wszelkie oczekiwania.

Spis treści

Awaria marsjańskiego helikoptera Ingenuity

Na skutek awarii śmigła marsjański helikopter Ingenuity, po niemal trzech latach i 72 lotach, zakończył swoje działanie na Czerwonej Planecie - poinformowała w czwartek amerykańska agencja kosmiczna NASA. Eksperymentalna maszyna miała pierwotnie wykonać jedynie pięć lotów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

"Historyczna podróż Ingenuity, pierwszego statku powietrznego na innej planecie, dobiegła końca" - oznajmił w oświadczeniu wideo szef NASA Bill Nelson. Jak powiedział, przyczyną było złamanie się jednego płatu śmigła wykonanego z włókna węglowego. Do wypadku doszło 18 stycznia, kiedy wykonując krótki pionowy lot, na wysokości 1 metra nad powierzchnią Ingenuity z nieznanych dotąd przyczyn stracił łączność z łazikiem Perseverance.

Maszyna przeszła wszelkie oczekiwania

Jak podkreślił Nelson, mimo działania w niezwykle rzadkiej marsjańskiej atmosferze, maszyna przeszła wszelkie oczekiwania.

"Ten niezwykły helikopter poleciał wyżej i dalej, niż kiedykolwiek sobie wyobrażaliśmy i pomógł NASA robić to, co robimy najlepiej - czynić niemożliwe możliwym" - powiedział.

Mierzący 1,2 metra wysokości i 0,5 metra szerokości i długości autonomiczny helikopter Ingenuity wylądował na Marsie w lutym 2021 r. w ramach misji łazika Perseverance. Jego celem było przetestowanie możliwości lotu na Marsie w atmosferze ponad 100 razy rzadszej niż ta na Ziemi.

Pierwotnie spodziewano się, że wykona do pięciu lotów testowych przez 30 dni. Ostatecznie przetrwał niemal trzy lata, wykonując 72 loty trwające łącznie ponad dwie godziny, pokonując ponad 17 km i wznosząc się na maksymalną wysokość 24 m. Wbrew oczekiwaniom przerwał też srogie marsjańskie zimy.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl