Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak dostać mieszkanie komunalne we Wrocławiu? Złożenie wniosku to dopiero początek. Wyjaśniamy krok po kroku

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Jakie wnioski składają wrocławianie oraz jakie warunki trzeba spełnić żeby dostać przydział na mieszkanie socjalne oraz jak długo trzeba na nie czekać? Sprawdź szczegóły.
Jakie wnioski składają wrocławianie oraz jakie warunki trzeba spełnić żeby dostać przydział na mieszkanie socjalne oraz jak długo trzeba na nie czekać? Sprawdź szczegóły. Aneta Kolesińska / Polska Press
O mieszkania socjalne i komunalne mogą ubiegać się mieszkańcy Wrocławia, którzy spełniają odpowiednie kryteria. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać przydział na takie mieszkanie i jak długo się na nie czeka? Procedura jest trudna i wymaga cierpliwości. Przeczytajcie poniżej.

Kto może starać się o mieszkanie socjalne we Wrocławiu?

Każda osoba mieszkająca we Wrocławiu, która nie posiada własnego mieszkania, może ubiegać się o mieszkanie socjalne lub komunalne. Są jednak pewne warunki, które trzeba spełniać.

We Wrocławiu można otrzymać 3 rodzaje mieszkań, w zależności od zarobków.

  • Mieszkanie socjalne wyremontowane przez miasto na czas określony,
  • Mieszkanie komunalne wyremontowane przez miasto na czas nieokreślony,
  • Mieszkanie komunalne do remontu na czas nieokreślony.

Kryterium dochodowe musi być udokumentowane średnim miesięcznym dochodem z okresu 3 miesięcy oraz oświadczeniem o stanie majątkowym przypadającym na członka gospodarstwa domowego nieprzekraczającym:

  • 100% najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych – obecnie 1780,96 zł,
  • 70% najniższej emerytury w gospodarstwach wieloosobowych – obecnie 1246,67 zł.

Uchwała Rady Miejskiej odnosi kryteria dochodowe do najniższej emerytury określanej corocznie przez ZUS.

Proces składania wniosków dla wielu mieszkańców jest odstraszający, po pierwsze dlatego, że wymaga znajomości przepisów. Oczywiście, wtedy z pomocą przychodzą urzędnicy, jednak - według jednej z mieszkanek starającej się o lokal - sprawa jest dość skomplikowana.

- Ubiegam się z partnerem o mieszkanie od 2 lat i zauważyłam kilka problemów. Wielu mieszkańców zwyczajnie nie rozumie skomplikowanych procedur czy urzędowego języka, przez co są zmuszeni zadawać pracownikom masę pytań - mówi pani Joanna.

Po drugie, pojawiają się sprzeczne komunikaty na temat warunków i punktów przyznawanych w konkretnych wnioskach, tzn., w zależności do tego, do jakiego urzędnika dodzwonią się mieszkańcy otrzymują inne informacje.

- Ustawy są interpretowane w różny sposób, w zależności od osoby zajmującej się wnioskiem są egzekwowane z różnym skutkiem, czasem pozytywnym, czasem negatywnym - dodaje wrocławianka.

Na pytanie skąd wzięła się taka rozbieżność, nie otrzymaliśmy odpowiedzi z urzędu.

Mieszkańcy czekają na przydział mieszkania latami

W sytuacji osób lepiej sytuowanych, gmina proponuje lokale do remontu na koszt własny. Tutaj proces trwa od półtora roku do trzech lat. Sytuacja osób z niższymi zarobkami, których remont musi wykonać gmina, jest bardziej skomplikowana. Tu oczekiwanie może wynosić nawet kilka lat.

- Na liście zakwalifikowanych do otrzymania lokalu mogą znaleźć się osoby, które w wyznaczonym terminie złożą poprawnie wypełnioną ankietę wraz z niezbędnymi dokumentami, uzyskają wymaganą liczbę punktów naliczonych na podstawie ankiety oraz spełnią kryterium dochodowe - dodaje K. Smoliński.

Wymagania - musisz zbierać punkty

W praktyce to właśnie liczba punktów, sytuacja mieszkaniowa i rodzaj złożonego wniosku decydują o czasie oczekiwania. Ten, kto nazbiera więcej punktów, ma większą szansę na lokal.

Aby zakwalifikować się na listę oczekujących trzeba uzbierać: 6 punktów na mieszkanie do remontu lub 19 punktów na mieszkanie socjalne i mieszkanie wyremontowane.

Za co przyznawane są punkty?

  • Zamieszkiwanie we Wrocławiu na stałe (powyżej 3 lat przed datą złożenia wniosku) - 3 punkty.
  • Za liczbę członków rodziny w gospodarstwie domowym - od 2 do 10 punktów.
  • Wychowankowie placówek opiekuńczo-wychowawczych lub rodzin zastępczych - od 5 do 15 punktów.
  • Warunki zdrowotne wnioskodawcy - od 5 do 8 punktów.
  • Okres oczekiwania: (za każdy pełny rok do 5 lat - 1 punkt) oraz (każdy następny rok po pełnych 5 latach 2 punkty).
  • Bezdomność, osoby samotne, z dziećmi - od 5 do 10 punktów.

Zdecydowana większość lokali socjalnych we Wrocławiu znajduje się w budynkach powstałych przed II wojną światową, a ich stan techniczny jest średni. Spełnienie wszystkich oczekiwań wnioskodawców takich jak np. lokalizacja, kondygnacja czy wyposażenie jest w większości przypadków niemożliwe.

- Wskazanie lokalu następuje według kolejności osób umieszczonych na liście, przy uwzględnieniu rodzaju lokalu odpowiedniego do struktury rodziny wnioskodawcy oraz szczególnych potrzeb wynikających ze stanu zdrowia - mówi Karol Smoliński.

Listy i ankiety - to przeraża mieszkańców Wrocławia

Po złożeniu wniosku i weryfikacji kryteriów mieszkańcy czekają na ankiety weryfikacyjne. Na ich podstawie urzędnicy tworzą listy oczekujących na przydział na dany lokal.

- Lokale zapewniane są wnioskodawcom ujętym na liście osób zakwalifikowanych do wskazania im danego rodzaju lokalu. W trakcie tej procedury do wnioskodawców zostaje wysłana ankieta wraz z określeniem terminu jej złożenia i wymaganych dokumentów - tłumaczy Karol Smoliński z Wydziału Lokali Mieszkalnych Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Ankiety służą do sprawdzenia aktualnych danych wnioskodawców oraz punktów kwalifikujących do ubiegania się o najem.

Ankiety są przeprowadzane cykliczne. Kolejna procedura jest przewidywana nie wcześniej niż w IV kwartale 2024 r., z uwagi na konieczność zrealizowania co najmniej 90% list osób zakwalifikowanych. Stan na 22 marca to 43% list.

Wnioski należy złożyć w Wydziale Lokali Mieszkalnych na pl. Nowy Targ 1-8, w godz. 7:45-15:45.

Przeczytaj także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska