Grób Pański na Jasnej Górze zachwyca majestatem, jednak nie tylko on. Tak prezentują się groby Jezusa w całej Polsce

Damian Kelman
Damian Kelman
Grób Pański na Jasnej Górze zachwyca, ale nie tylko on. Zobaczcie Boże Groby w całej Polsce.
Grób Pański na Jasnej Górze zachwyca, ale nie tylko on. Zobaczcie Boże Groby w całej Polsce. Facebook / Biuro Prasowe Jasnej Góry
Grób Pański na Jasnej Górze, jak co roku, prezentuje się wzniośle i okazale. W całej Polsce znalazły się jednak setki grobów Jezusa, które zachwycają wiernych przybywających do świątyń. Zobaczcie kilka z nich!

Grób Pański na Jasnej Górze

W centrum Grobu ustawiono duży krzyż ze stułą. Monstrancja umieszczona została na wysokiej drewnianej kolumnie – pniu – opisuje biuro prasowe sanktuarium. Autorami dekoracji są paulińscy bracia Dawid Respondek i Paweł Bryzek.

„W judaizmie drzewem życia nazywana jest menora, siedmioramienny świecznik świątynny, natomiast w liturgii katolickiej analogiczną funkcję pełni monstrancja, która od średniowiecza służy do adoracji Najświętszego Sakramentu. Dlatego też w jasnogórskiej aranżacji Grobu wystawiona monstrancja z Jezusem w Najświętszym Sakramencie na pniu drzewa ma podkreślać możliwość czerpania z owoców >>drzewa życia<<, zbliżania się do duchowego raju, jakim jest komunia człowieka wierzącego z Chrystusem” - opisują służby prasowe sanktuarium.

Ważną częścią Bożego Grobu są wrota do stodoły.

„Stodoła to budynek w gospodarstwie rolnym przeznaczony do przechowywania zebranego zboża, w nim też wykonywało się omłoty. Do wnętrza prowadziły wrota, otwierane w czasie wjazdu wozu ze snopami. Na co dzień do stodoły wchodziło się przez małe drzwi, które znajdowały się w wielkich wrotach. W jasnogórskim Grobie Pańskim ciało Chrystusa złożone jest właśnie w tych małych drzwiach, na granicy dwóch światów: jasnego, codziennego, pełnego życia i ciemnej czeluści wnętrza”- opisywał brat Dawid w rozmowie z Biurem Prasowym Jasnej Góry.

„Wymowna jest też zmiana rzeczywistości - na wsi wchodzimy do stodoły z podwórka, z pięknej zieleni, by nagle doświadczyć ograniczenia, także ciemności, bo w stodole nie ma okien. A potem znowu wychodzimy na zieloną przestrzeń, jest nadzieja, światłość, którą dla nas jest Chrystus” - dodał.

Przy Bożym Grobie na Jasnej Górze zajmują dwa drzewa oliwne, zaś obok ustawiono trzy stągwie - to nawiązanie do wesela w Kanie Galilejskiej. Dekorację Grobu Bożego dopełniają tulipany w pastelowych kolorach. W budowę tegorocznego Grobu Pańskiego zaangażowanych było wiele osób z różnych części kraju. Wrota stodoły przyjechały z Mykanowa, pień dla monstrancji pochodzi z gminy Borowno, a kwiaty z Podlasia. Drzewa oliwne zostały udostępnione przez firmę specjalizującą się w imporcie roślin egzotycznych.

Groby Pańskie w Polsce

Nie tylko Grób Pański w Częstochowie zachwyca. W całej Polsce, z okazji Świąt Wielkanocnych i zmartwychwstania Jezusa, powstały ich setki, a przybywający do świątyń, jak co roku, mogą podziwiać ich piękno. Zobaczcie, jak prezentuje się kilka z nich!

od 16 lat

źródło: PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pat
To jest ta pokora i skromnosc o ktorych mowi pismo swiete
J
Ja
Usiadłem dzisiaj pod starym dębem, tam dopiero poczułem majestat.
Wróć na i.pl Portal i.pl