Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorąca debata wyborcza na UJ z udziałem kandydatów na posłów. Wśród tematów m.in. Krajowy Plan Odbudowy i susza

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Krajowy Plan Odbudowy, wsparcie ekonomiczne studentów, wysokie ceny mieszkań czy sposoby walki z suszą i jej zapobieganie. To główne tematy, które w czasie niemal dwugodzinnej Krakowskiej Debaty Wyborczej poruszyli kandydaci na posłów RP z Konfederacji, Lewicy, PiS, KO i Trzeciej Drogi. Emocji nie brakowało, a wydarzenie przyciągnęło sporą grupę młodych słuchaczy, którzy nie bali się też zadawać kandydatom pytań.

W czwartek 5 października, z inicjatywy Koalicji Ruchów Krakowskich "Wspólnie dla Miasta", na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, odbyła się Krakowska Debata Wyborcza, z udziałem kandydatów do Sejmu:

  • Darii Gosek-Popiołek, KW Nowa Lewica, miejsce nr 2
  • Aleksandra Miszalskiego, KW Koalicja Obywatelska miejsce nr 3
  • Michała Drewnickiego - KW Prawo i Sprawiedliwość, miejsce nr 5
  • Ireneusza Rasia, KW Trzecia Droga, miejsce nr 2
  • Bartosza Bocheńczaka, KW Konfederacja, miejsce nr 2

W pierwszej rundzie kandydaci musieli zmierzyć się z szybkimi pytaniami. Na odpowiedź mieli 30 sekund. Wśród tematów pojawiła się kwestia dwukadencyjności parlamentarzystów i samorządów, opłaty turystycznej, ochrony zwierząt czy najważniejszych potrzeb studentów.

Na co przeznaczyć środki z KPO?

W drugiej, dłuższej rundzie pytań kandydaci mieli 1,5 minuty na odpowiedź. Pierwsze pytanie dot. Krajowego Planu Odbudowy.
Krajowy Plan Odbudowy. Program ma wzmocnić polską gospodarkę oraz sprawić, że będzie ona łatwiej znosić wszelkie kryzysy. Jakie największe wyzwania inwestycyjne powinny być zrealizowane z budżetu centralnego w krakowskim obszarze metropolitarnym?

Bartosz Bocheńczak mówiąc o inwestycjach w pierwszej kolejności wskazał na potrzebę rozwoju infrastruktury, w tym budowę krakowskiego metra.

- Jestem za budową metra, które ułatwiłoby mieszkańcom szybszą podróż po mieście. Jestem za tym, żebyśmy wybudowali też dobrą drogę na Olkusz, bo obecna jest w katastrofalnym stanie, ale też jestem za koniecznością budowy S7 do Zakopanego, która jest w powijakach - mówił kandydat Konfederacji.

Daria Gosek-Popiołek zauważyła, że koniecznie trzeba zweryfikować listę inwestycji zawartych w KPO, ponieważ jej zdaniem niektóre, jak np. budowa Centrum Planeta Lem, nie do końca spełniałyby swoje funkcje. - Środki powinny iść na rozwiązania związane z ochroną zdrowia czy rozbudowę istniejących żłobków i przedszkoli - mówiła.

Ireneusz Raś stwierdził, że środki pochodzące z KPO są potrzebne Polsce, ale powinny być szybciej przyjęte czym być może udało by się uniknąć tak dużej inflacji. Mówiąc o wykorzystaniu środków dodał:

- Na pewno ważna dla mnie byłaby rozbudowa Szpitala Uniwersyteckiego, zwłaszcza Oddziału Psychiatrii Dziecięcej, te środki powinny też trafić do polskich przedsiębiorców i na inwestycje takie jak np. Odnawialne Źródła Energii - mówił.

-Kraków przedstawił już taką listę inwestycji, większość z nich jest absolutnie ważna. Natomiast są inwestycje komunikacyjne ważniejsze takie jak tramwaj na Rybitwy, tramwaj do Cichego Kącika czy metro, aczkolwiek pozostaje pytanie czy metro czy premetro, ponieważ nie mam pewności, że metro jest dla Krakowa odpowiednie - mówił. Do tej listy dodał też kwestie transformacji energetycznej czyli inwestycje w odnawialne źródła energii czy inwestowanie w ekologię.

Michał Drewnicki stwierdził, że metro jest potrzebne, podobnie jak modernizacja linii kolejowych. Radny PiS stwierdził też, że środki z KPO powinny sfinansować rewitalizację parków i tworzenie nowych zieleńców.

Wysokie ceny mieszkań, a patodeweloperka

W jaki sposób chcecie walczyć z wysokimi cenami mieszkań i patodeweloperką. Czy osoby chcące studiować powinny poradzić sobie same z problemami finansowymi czy liczyć na jakąś pomoc państwa?

- Nie może być tak, że studia stają się luksusem, na który stać tylko tych, którzy mają dobrze sytuowanych rodziców. Dlatego jako Lewica proponujemy w programie remonty istniejących akademików i budowę nowych. Proponujemy też wzorem Danii, stypendia w wysokości 1000 złotych, gdzie by je uzyskać jedynym warunkiem byłoby zaliczenie semestru. Proponujemy też, by 2 proc. PKB przeznaczane było na naukę i naukowców - mówiła kandydatka Nowej Lewicy Daria Gosek-Popiołek.

Poseł KO Aleksander Miszalski wśród propozycji partii wymienił m.in. 600 złotych dopłaty dla młodych ludzi, 10 mld. złotych dla samorządów na budownictwo czynszowe czy 3 mld. złotych na TBSy. - Rozwój spółdzielczości, mieszkalnictwo czynszowe i to co najważniejsze w Krakowie czyli wyregulowanie kwestii najmu krótkoterminowego to są naszym zdaniem najważniejsze kwestie - mówił poseł KO.

W niemały szok i rozbawienie wprawił wszystkich obecnych na sali kandydat Konfederacji Bartosz Bocheńczak, który zaproponował, by celem obniżenia kosztów mieszkań, deweloperzy zamiast kupować drogie ziemie od miasta, kupowali tereny odrolnione dużo taniej.

- My jako Konfederacja proponujemy ułatwienie budownictwa mieszkaniowego. Często deweloperzy muszą kupować bardzo drogie ziemie w centrach miast. Te ziemie są kosmicznie drogie przez co mamy takie ceny jakie mamy. Gdyby miasto przeznaczyło określone tereny np. rolne, odrolniło je deweloperzy mogliby dużo taniej je kupować - powiedział.

Zbiorniki retencyjne, zbiorniki na deszczówkę i monitoring rzek

Od 8 lat mamy w Polsce permanentną suszę, która obejmuje coraz większe obszary kraju. Z badań wynika, że sytuacja będzie się pogarszać (...) Ponadto ponad 91 proc. polskich rzek jest w złym stanie. Jakie działania należy podjąć w następnej kadencji Sejmu w tym zakresie i czy obecny system ochrony rzek działa dobrze?

Poseł Ireneusz Raś stwierdził, że ze środków KPO trzeba dofinansować zbiorniki przy domach, które pozwolą zatrzymać wodę z opadów i wykorzystać ją ponownie. W temacie ochrony rzek poseł zwrócił uwagę na konieczność dofinansowania instytucji zajmujących się ich ochroną, tak by poprawić skuteczność kontroli oraz dofinansowanie z budżetu centralnego i samorządowego organizacji pozarządowych, które mogłyby wspierać inspekcje.

Poseł Aleksander Miszalski zaznaczył, że przy aktualnych zmianach klimatu po pierwsze trzeba zaprzestać wycinki lasów, po drugie zrewitalizować torfowiska, rozbudować system retencji opadowych w postaci np. budowy rowów melioracyjnych, zreformować instytucje WIOŚ, które zdaniem posła nie działają efektywnie czy wprowadzić regulacje rzek.

- W ciągu ostatniego czasu powstało 218 oczyszczalni ścieków. Chciałbym, żeby takich oczyszczalni w mniejszych miejscowościach powstawało więcej, bo to szansa na zablokowanie ścieków wypływających z szamb. Monitoring rzek jak najbardziej by się przydał, ale też rozwój programu "Moja Woda", który pozwoli na większą liczbę instalacji przydomowych zbiorników na deszczówkę. Mając jednak na względzie to co często się dzieje czyli powodzie i nagłe zalania w Krakowie, to odpowiedzią może być budowa suchych zbiorników retencyjnych takich jak na Bieżanowie, żeby bloki czy ludzie nie cierpieli z powodu burz czy powodzi - mówił radny Michał Drewnicki

Kandydatka Nowej Lewicy Daria Gosek-Popiołek zwróciła uwagę na konieczność położenia większego nacisku na realizację krajowego programu renaturyzacji rzek, odtwarzania mokradeł i torfowisk oraz ochrony lasów przed za dużą wycinką.

- Te rozwiązania są kluczowe. Kluczowy jest monitoring, ale sam monitoring nie rozwiąże problemu bo termometr nie leczy. Leczą kontrole, sprawdzanie pozwoleń wodno-prawnych - zaznaczyła posłanka.

Na koniec kandydaci na posłów w nowej kadencji Sejmu zmierzyli się z pytaniami od publiczności, które dotyczyły m.in. propozycji programowych partii do których należą lub z których list kandydują.

Młodzież uzależniona od smartfona - szokujący raport! o nastolatkach

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska