Episkopat apeluje w sprawie migrantów. Opublikowano komunikat Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
Prosimy, aby w poszukiwaniu rozwiązań problemów migracyjnych, kierować się nade wszystko postawami otwartości i szacunku wobec migrantów i uchodźców oraz szeroko rozumianego dobra wspólnego – czytamy w komunikacie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

Episkopat na temat migracji

W komunikacie opublikowanym w środę członkowie rady zaznaczyli, że od dłuższego czasu jesteśmy świadkami wzmożonej obecności tematyki migracyjnej w debacie publicznej.

„Apelujemy do wszystkich jej uczestników, polityków, publicystów i mediów o rzetelne i odpowiedzialne, zgodne z faktami i wolne od ideologii, prezentowanie sytuacji uchodźców i migrantów w Polsce i Unii Europejskiej. Stanowczo przestrzegamy przed ich instrumentalnym wykorzystywaniem do rozgrywek politycznych oraz kształtowaniem postaw ksenofobicznych. Takie działania są nie do pogodzenia z chrześcijańskim nauczaniem” – zastrzegli.

Ich zdaniem, „antyuchodźcze czy antyimigracyjne narracje nie tylko kształtują postawy społeczne, ale mają również wpływ na życie konkretnych osób”.

„Są one także niszczące dla prób odpowiedzialnego, wspólnego poszukiwania adekwatnych reakcji oraz odzierają uchodźcę i migranta z ludzkiej godności” – ocenili.

Biskupi: Polskę czekają wyzwania

Przyznali, że przed Polską stoją poważne i pilne wyzwania migracyjne.

„Tendencje demograficzne i reguły gospodarki już skłoniły instytucje państwowe do przyjmowania obcokrajowców poszukujących pracy. Wymaga to roztropnego namysłu – opartego o fakty i naukową wiedzę, nie zaś o emocje, podsycane przekazami medialnymi i politycznymi. Przybycie uchodźców wojennych z Ukrainy czy imigrantów zarobkowych z różnych regionów świata, ale także rozwiązanie humanitarnego kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, będącej dla części szukających godnego życia przybyszów śmiertelną pułapką, to zadania, które z całą pewnością należą obecnie do pierwszoplanowych i najpilniejszych” – zastrzegli.

Zaznaczyli, że sytuacja wymaga „współpracy wszystkich szczebli władzy państwowej, świata nauki, organizacji pozarządowych i społeczeństwa”.

„Wszyscy potrzebujemy lepiej zrozumieć mechanizmy migracyjne i przygotować się na życie w świecie kulturowo zróżnicowanym, również po to, aby uniknąć związanych z tym ewentualnych zagrożeń” – napisali członkowie Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

Działania na poziomie europejskim

Podkreślili, że na poziomie europejskim koniecznie jest wypracowanie „sprawiedliwych projektów solidarnościowych, rozkładających równomiernie obciążenia i koszty związane z pomocą osobom, które już otrzymały azyl lub status ochrony międzynarodowej”.

„Kontrolowane procesy migracyjne dają poczucie bezpieczeństwa – w przeciwieństwie do chaotycznej migracji, często koordynowanej przez gangi przemytników, oszukujących i tworzących złudne nadzieje ludziom poszukującym godnych warunków do życia” – stwierdzili.

„Prosimy, aby w poszukiwaniu rozwiązań skomplikowanych problemów migracyjnych, kierować się nade wszystko postawami otwartości, szacunku wobec migrantów i uchodźców oraz szeroko rozumianego dobra wspólnego” – zaapelowali.

Przyznali, że wiąże się to z gotowością do wykraczania poza perspektywę tylko narodową, a przybyszów zobowiązuje do szacunku do naszej kultury, religii, prawa i zasad bezpieczeństwa.

Polityka państwa wobec cudzoziemców powinna takie zasady jasno określić i konsekwentnie ich przestrzegać, aby uniknąć w przyszłości rozczarowań i niebezpieczeństw” – zaznaczyli.

Episkopat o prawie do migracji

Przypomnieli o niezbywalnym prawie każdego człowieka do migracji i poszukiwania lepszego miejsca do życia.

„Nie można ulegać pokusie, by w imię fałszywie rozumianego patriotyzmu czy politycznych kalkulacji rozbudzać lęk, wrogość czy niechęć w stosunku do przybyszów, zwłaszcza z powodu ich statusu, religii lub pochodzenia” – zastrzegli.

Przyznali, że okres kampanii wyborczej zwykle powoduje natężenie politycznych emocji i zaostrzenie publicznej debaty. Jednocześnie zaapelowali, by naturalne różnice zdań i troska o pomyślność ojczyzny nie prowadziły do zachowań, które papież Franciszek w encyklice „Fratelli tutti” zdiagnozował jako „sianie rozpaczy i budzenie ciągłej nieufności”.

„Niech spotkanie z przybyszem będzie dla nas jako społeczeństwa przyjmującego okazją do zasypywania wewnętrznych podziałów i budowania mostów przez poszukiwanie wspólnego dobra i jak najlepszych modeli integracji społecznej” – napisali.

Jakie problemy ws. migracji należy rozwiązać?

Podkreślili, że w Polsce powinny zostać podjęte próby wypracowania odpowiedzi na nowe, ale już poważnie obecne wyzwania takie, jak: zasady polityki migracyjnej, ochrona praw pracowniczych migrantów zarobkowych, wprowadzenie realnych mechanizmów integracji (również w celu uniknięcia zjawisk gettoizacji), objęcie wszystkich dzieci migrantów systemem oświaty, sfinansowanie programów nauki języka polskiego, zapewnienie godnej pomocy socjalnej przebywającym w Polsce osobom w postępowaniach o udzielenie ochrony międzynarodowej.

„We wspólnocie Kościoła przypominamy, że przyjęcie uchodźców i migrantów, ich ochrona, stwarzanie szans do rozwoju oraz integracja społeczna poprzez struktury duszpasterskie, są istotnymi zadaniami w ramach posługi parafialnej. To wezwanie do niełatwej, dalekiej od utopijnych wizji, ale błogosławionej realizacji słów Zbawiciela Jezusa Chrystusa ‘byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie’” – zastrzegli.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wojtuś
Skopiowali moje słowa i puścili jako własny apel, mają tupet.
B
Bożena z Krakowa
W Polsce jest zdecydowanie za mało czarnoskórych pełnych wigoru mężczyzn. Przydało by się trochę dla odmiany bo nasi faceci niestety ale nie dają rady, trzeba się zadowalać Ukraińcami czy Białorusinami, gdyby jeszcze byli murzyni to byłabym wniebowzięta.
E
Ewa
Czekałam na te słowa Kościoła. Byłem przybyszem, a przyjęliście mnie. Ta cała narracja prezesa o migrantach powinna być rozjechana przez Kościół.
j
j
12 lipca, 15:52, SAMO ŻYCIE:

Trudno zrozumieć PiS i prezesa i ich nagonkę na imigrantów, których sprowadzają do Polski, w setkach tysięcy??????????????

Nie setki ,ale tyle co potrzeba. Robią swoje i wypad .

I
Ignas
12 lipca, 15:52, SAMO ŻYCIE:

Trudno zrozumieć PiS i prezesa i ich nagonkę na imigrantów, których sprowadzają do Polski, w setkach tysięcy??????????????

Od Tuska i TVN słyszałeś to najwięksi oszuści.

I
Ignas
Jako katolik a pr,ede wszystkim polak nie chce murzynów, arabów i całej tej bandy szkodników, złodziej, gwałcicieli itp. Już Francja, Niemcy, Szwecja, włosi maja co chcieli a z Polski wont.
J
Janusz I
Biskupi nie mają już niczego innego do roboty?
m
mk
Nie przyjmujcie śniadych, bo oni mają problemy z głową. Ostatnio dwóch ciemnych pobiło się w samolocie o miejsce przy oknie. Mają poziom nastolatków przez całe życie... po co takie problemy? Niech siedzą u siebie, tam gdzie rosną banany i wszyscy będą szczęśliwi.
w
wojɐk
Omijajcie ⛰🏔góry 🌲🌳lasy 👇👇doły i ⛪⛪KOŚCIOŁY.
S
SAMO ŻYCIE
Trudno zrozumieć PiS i prezesa i ich nagonkę na imigrantów, których sprowadzają do Polski, w setkach tysięcy??????????????
S
SAMO ŻYCIE
12 lipca, 15:49, dama pik:

POtopić brudasów!!!.. 🥱🥱

Myj nogi.

S
SAMO ŻYCIE
Tydzień temu jechałem autobusem, aż do pętli i zacząłem rozmawiać z kierowcą, okazało się, że jest obywatelem Armenii. Wczoraj jechałem innym autobusem i chciałem zapytać, upewnić się o trasie i zauważyłem, że za kierownicą siedzi czarny skośnooki człowiek, który znał tylko, nazwę przystanku końcowego, chociaż był bardzo uprzejmy.
d
dama pik
POtopić brudasów!!!.. 🥱🥱
P
PI Grembowicz
Tak

KK KS!

Jest wojna.
p
pan Szczota
To nie stanowisko całego Episkopatu tylko Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Ciekawe, w jaki sposób rozumieją pojęcie ordo caritatis (powinniśmy dbać przede wszystkim o swoją rodzinę, bliskich, naród, a dopiero na samym końcu o ludzi z innych krajów).
Wróć na i.pl Portal i.pl