Ceny gazu uderzają w producentów żywności. "Może dojść do wstrzymania uboju"

Dwutlenek węgla w branży mięsnej jest potrzebny do usypiania zwierząt podczas uboju. Dotyczy to zarówno trzody chlewnej, jak i drobiu. Jeśli zabraknie CO2, może dojść do wstrzymania uboju.
Dwutlenek węgla w branży mięsnej jest potrzebny do usypiania zwierząt podczas uboju. Dotyczy to zarówno trzody chlewnej, jak i drobiu. Jeśli zabraknie CO2, może dojść do wstrzymania uboju. Archiwum Polska Press
Przez wstrzymanie produkcji nawozów, brakuje dwutlenku węgla, niezbędnego w wielu branżach. Producenci żywności zwrócili się do premiera z prośbą o podjęcie pilnych działań. Rada Ministrów pracuje nad systemem, który "umożliwi rolnikom zakup nawozów po umiarkowanej cenie, a przede wszystkim wznowienie ich produkcji".

Brak dwutlenku węgla to efekt ograniczenia produkcji przez gigantów nawozowych w Polsce. Przyczyną jest sytuacja na rynku gazu ziemnego. Grupa Azoty wyjaśnia, że: „W wyniku agresji Rosji na Ukrainę, od 24 lutego 2022 r. obserwujemy na europejskich giełdach nadzwyczajne, historycznie wysokie ceny gazu ziemnego. Notowania gazu w okresie ostatniego półrocza wzrosły z poziomu 72 EUR/MWh w dniu 22.02.2022 r., do poziomu 276 EUR/MWh w dniu 22.08.2022 r.”.
Tymczasem produktem ubocznym w produkcji nawozów jest dwutlenek węgla (CO2), niezbędny w wielu branżach.

- Zapasy CO2 mogą wystarczyć na pięć/sześć dni - tak 26 sierpnia stwierdził Witold Choiński, prezes Związku "Polskie Mięso". - A dwutlenek węgla w branży mięsnej jest potrzebny do usypiania zwierząt podczas uboju. Dotyczy to zarówno trzody chlewnej, jak i drobiu. Jeśli zabraknie CO2, może dojść do wstrzymania uboju.

Prezes Choiński zauważa, że problemy może mieć także branża piwowarska oraz mleczarska. - Przecież zakłady chemiczne produkowały nie tylko nawozy, ale i suchy lód oraz kwas azotowy.

- Kwas azotowy w naszej branży potrzebny jest do mycia instalacji mleczarskich - wyjaśnia Mariusz Falgowski, prezes Kujawskiej Spółdzielni Mleczarskiej KeSeM we Włocławku. - A dwutlenku węgla używamy (w mieszance z azotem) do pakowania np. twarogów, serów żółtych. Zapasów CO2 mamy na kilka dni, postaramy się je zwiększyć.

Przetwórcy starają się sprowadzić dwutlenek węgla spoza Polski, ale twierdzą, że jest z tym problem. - Do tego potrzebny jest specjalistyczny transport - mówi prezes Choiński, który dodaje, że branża rolno-spożywcza ma teraz duży problem i czeka na reakcję rządu.

#HodowcyRazem – zrzeszenie największych organizacji producentów żywności Polsce - zaapelowało o pomoc do premiera Mateusza Morawieckiego.
„Apelujemy o zablokowanie cen końcowych energii dla producentów rolnych, rolników na okres do 2023 r. na podstawie kosztów wytworzenia plus średnia marża wieloletnia”, a także o „uwzględnienie wszystkich obiektów produkcyjnych przedsiębiorstw sektora rolno-spożywczego w grupie obiektów, które powinny być chronione przed ograniczeniami w dostawach nośników energii między innymi poprzez zapewnienie minimalnej mocy poboru na poziomie nie niższym niż 90 proc. wartości mocy zamówionej.”

Dodatkowy bodziec do wzrostu cen żywności

Producenci tłumaczą w piśmie do premiera, że energia elektryczna, gaz ziemny i węgiel są kluczowe na wielu etapach produkcji roślin i zwierząt oraz produkcji żywności.
„A wciąż rosnące rozwarstwienie między kosztem wytwarzania energii elektrycznej a jej ceną na rynku hurtowym może doprowadzić do krytycznych sytuacji pod kątem ciągłości prowadzenia produkcji żywności. Ponadto utrzymywanie się takiego stanu rzeczy będzie dodatkowym bodźcem wzrostu cen żywności w sklepach. Niezrozumiałe jest dla nas, że z jednej strony Rząd Rzeczpospolitej Polskiej komunikuje walkę z poziomem inflacji, a z drugiej zezwala na niebotyczny wzrost ceny energii elektrycznej, którą muszą płacić producenci rolni, a w konsekwencji my wszyscy za drożejąca żywność. (…) Ponadto zwracamy uwagę, że w przypadku hodowli zwierząt i produkcji żywności długotrwałe przerwy w dostawie prądu, gazu i węgla generują zagrożenie dla życia i zdrowia zwierząt.”

Rada Ministrów pracuje nad rozwiązaniem tego problemu.

- Na ostatnim posiedzeniu Rada Ministrów podjęła decyzję dotyczącą przygotowania systemu, który umożliwi rolnikom zakup nawozów po umiarkowanej cenie, a przede wszystkim wznowienie ich produkcji - informuje Małgorzata Książyk, dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Nad tym systemem wicepremier Henryk Kowalczyk pracuje wspólnie z wicepremierem Jackiem Sasinem. Zostały już wypracowane propozycje rozwiązań. Idą one w kierunku ułatwienia producentom nawozów zakupu gazu. Projekty zostaną przedstawione na najbliższej Radzie Ministrów. Ich wdrożenie rozwiąże m. in. również obecne problemy z zaopatrzeniem w dwutlenek węgla.

Producenci żywności mają nadzieję, że zakłady chemiczne niebawem wznowią produkcję. W komunikacie Anwilu czytamy: „Spółka na bieżąco monitoruje sytuację na rynku surowców. Jak tylko warunki makroekonomiczne na rynku gazu ulegną stabilizacji, produkcja zostanie wznowiona”.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ceny gazu uderzają w producentów żywności. "Może dojść do wstrzymania uboju" - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl