Warzywa tracą składniki odżywcze. Co nas czeka w przyszłości?

OPRAC.:
Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 7 lat
Warzywa tracą składniki odżywcze. To proces, który zauważono już wiele lat temu. Jedną z opcji jest proces zwany biofortyfikacją. Co nas czeka w przyszłości?

Warzywa tracą składniki odżywcze

Informacja ta została ujawniona przez ekspertów już dawno temu. W 2004 roku Donald Davis z Uniwersytetu w Teksasie wraz z innymi naukowcami odkryli, że w 43 produktach spożywczych - głównie warzywach - od połowy do końca XX wieku wykazano wyraźny spadek zawartości składników odżywczych.

Jak przypomina "The Guardian", według tych badań zawartość wapnia w fasolce szparagowej spadła, na przykład, z 65 do 37 mg. Poziom witaminy A w szparagach spadł prawie o połowę, a łodygi brokułów miały mniej żelaza.

Przez 20 lat od badania sytuacja niewiele się zmieniła, a utrata składników odżywczych trwa cały czas.

Najnowsze badania wskazują, że spadek może być powiązany również z rosnącym poziomem dwutlenku węgla w atmosferze. Tak było chociażby w 2018 roku, kiedy stwierdzono, że wyższy poziom CO2 zmniejsza zawartość białka, żelaza i cynku w ryżu.

Biofortyfikacja ratunkiem?

Sposobem na walkę z tym niepokojącym zjawiskiem ma być proces, który nazwano biofortyfikacją. Polega on na uzupełnianiu utraconych składników odżywczych lub tych, których dana żywność nigdy nie miała.

Do biofortyfikacji wykorzystuje się różne technologie. Jedną z nich jest modyfikacja genetyczna uprawy, która pozwala na szybkie wprowadzenie nowych cech. Inne możliwości to m.in. biofortyfikacja agronomiczna. Do tej techniki wykorzystuje się nawozy bogate w składniki odżywcze lub dodatki do gleby w celu koncentracji określonych minerałów w roślinach.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Nie jest to jednak optymalne wyjście. Eksperci ostrzegają, że takie rozwiązanie to bardziej lekwarstwo niż rozwiązanie problemu. Największym zagrożeniem jest fakt, że możliwość sztucznego zasilania składników odżywczych sprawi, że rolnicy zaprzestaną produkcji konkretnej żywności.

Dodatkowo biofortyfikacja koncentruje się nad jednym lub ewentualnie dwóch składnikach odżywczych na roślinę, podczas gdy spadek wartości odżywczych przeważnie wpływa na wiele więcej składników jednocześnie.

Jeszcze jeden problem, który zauważają eksperci, to przeszkoda w dostępności. Nie stworzono jeszcze stałej podaży nasion biofortyfikowanych.

źródło: The Guardian

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl