Były ambasador przed sejmową komisją śledczą. Co zeznał ws. tzw. afery wizowej?

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Z informacji, które posiada komisja wynika, że pierwsza umowa z VFS Global dotyczyła obsługi 110 tys. wniosków, aneksem zwiększone tę liczbę do 116 tys. 200.
Z informacji, które posiada komisja wynika, że pierwsza umowa z VFS Global dotyczyła obsługi 110 tys. wniosków, aneksem zwiększone tę liczbę do 116 tys. 200. PAP/Paweł Supernak
Przed sejmową komisją śledczą ds. tzw. afery wizowej zeznaje we wtorek były ambasador RP w Indiach, obecnie ambasador RP w Republice Południowej Afryki, Adam Burakowski. Co zeznał do tej pory?

Spis treści

Były ambasador RP w Indiach przed komisją śledczą

Adam Burakowski pytany podczas przesłuchania o to, w jakich okolicznościach podpisał umowę o pośrednictwo wizowe z firmą VFS Global, wyjaśnił, że przed wyjazdem na placówkę w Indiach odbył rozmowy z pracownikami. Podkreślił, że z tych rozmów wynikało, że outsourcing wizowy jest jednym z tematów, którym powinien się zająć jako kierownik placówki. Wskazał, że centrala w MSZ stała na stanowisku, że outsourcing jest „co najmniej pożądany”.

Poinformował, że w 2018 roku departament konsularny MSZ odwiedził New Delhi i Mumbaj analizował tę sytuację. Zaznaczył, że rozmowy prowadził wydział konsularny w New Delhi i konsulat w Mumbaju, bo ambasador nie zajmuje się sprawami wiz.

– Indie są bardzo dużym krajem, który posiada kilkanaście wielkich miast i outsourcing wizowy ma służyć usprawnieniu pracy konsulatów i zwiększeniu komfortu obsługi dla aplikantów. Jak przyjechałem do New Delhi, wszystkie kraje Schengen miały outsourcing wizowy. Polska jako jedyna nie. Uznałem za rzecz naturalną, że taki outsourcing może być – wyjaśnił.

Przekazał, że rozmowy pomiędzy departamentem konsularnym MSZ, wydziałem konsularnym w New Delhi i konsulatem w Mumbaju zaowocowały decyzją o zawarciu umowy pośrednictwa wizowego, a wyłonieniem firmy zajmowała się komisja przetargowa.

Przetarg outsourcingowy

Ponadto powiedział, że w przetargu na outsourcing wizowy wystartowały cztery firmy, ostatecznie umowę zawarto na cztery lata z firmą VFS Global, która – jak zaznaczył – obsługuje większość krajów strefy Schengen.

Były ambasador Polski w Indiach podkreślił, że firma outsourcingowa nie zajmuje się przyznawaniem wiz, gdyż robią to konsulowie, natomiast taka firma jest pierwszym punktem kontaktu z aplikantami wizowymi. – Utworzono ok. 10 takich punktów w czołowym miastach Indii. W takich punktach są przyznawane wnioski, które następnie są obrabiane przez te punkty. Do konsulatu trafia wniosek kompletny. Konsul odbywa rozmowę z aplikantem i podejmuje decyzję – tłumaczył. Dodał, że outsourcing odciąża konsulów z biurokratycznej pracy takiej, jak kompletowanie wniosków wizowych.

Z informacji, które posiada komisja wynika, że pierwsza umowa z VFS Global dotyczyła obsługi 110 tys. wniosków, aneksem zwiększone tę liczbę do 116 tys. 200.

Zapytany, czy docierały do niego informacje o jakichś nieprawidłowościach czy podejrzeniu korupcji w związku z zapisywaniem aplikantów na złożenie wniosków w puntach obsługiwanych przez VFS Global, Burakowski odparł, że realizacją umowy zajmował się konsulat. – Na zasadzie plotek docierały do mnie sprawy wynikające z niedociągnięć biurokratycznych, jak pomyłki w nazwiskach, datach urodzenia – dodał.

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl