Menu Region

Nowe przepisy o meldunku są niebezpieczne dla obywateli

Nowe przepisy o meldunku są niebezpieczne dla obywateli

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Magdalena Kozioł

6Komentarzy Prześlij Drukuj
Rząd chce w przyszłym roku zlikwidować obowiązek meldunkowy. W zamian w urzędzie gminy będziemy tylko rejestrować się pod wybranym adresem. Nikt nie będzie przy tym wymagał już od nas przedstawienia pisemnej zgody właściciela nieruchomości. Jeśli zaproponowane przez rząd przepisy zaakceptuje Sejm, lukę w nich będą mogli wykorzystać oszuści.
Celem zmiany przepisów jest ułatwienie życia Polakom. Jednak Elwira Żakowicz, kierownik ewidencji ludności we wrocławskim magistracie, nie ma wątpliwości, że jeśli zaproponowane przez rząd przepisy zaakceptuje Sejm, lukę w nich będą mogli wykorzystać oszuści.
- Pod naszym adresem teoretycznie rejestrować będą mogli się ludzie o nieczystych intencjach - wyjaśnia Elwira Żakowicz.

Nowe prawo przewiduje wprawdzie, że urzędnicy poinformują pisemnie właściciela domu o jego nowym lokatorze. Nie sprecyzowano jednak, ile mają na to czasu. W praktyce wykreślenie z listy mieszkańców nieproszonego gościa zająć może nawet kilka miesięcy. W tym czasie to właśnie nasz adres figurować będzie np. w policyjnych bazach danych.

Opozycja już bije na alarm. - Właściciel mieszkania będzie się dowiadywał jako ostatni o tym, że ktoś zarejestrował się w jego lokalu - przekonuje poseł PiS Wojciech Żukowski. - Interes obywatela nie będzie dostatecznie zabezpieczony, bo jak właściciel, który chce w urzędzie wyrejestrować kogoś niechcianego, ma udowodnić, że nikt taki u niego nigdy nie mieszkał? - zastanawia się.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które opracowało nowe przepisy, nie zamierza ich jednak zmieniać. Bo, zdaniem ministerialnych urzędników, są one precyzyjne. Witold Dróżdż, wiceminister MASWiA, tłumaczy:
- Rejestracja miejsca zamieszkania jest jedynie potwierdzeniem pobytu i służy ustaleniu adresu do doręczeń. Wobec osoby, która świadomie podała nieprawdziwe dane o miejscu zamieszkania, będzie prowadzone postępowanie karne.

Prawnik Ryszard Kalisz, były minister spraw wewnętrznych i administracji, a dziś poseł SLD, jest zwolennikiem uproszczenia procedury obowiązującej przy meldunku. Ale pod warunkiem, że za bezprawne zgłoszenie nieprawdziwego adresu będzie groziła bardzo surowa kara. I zapowiada, że właśnie tego będzie domagał się w Sejmie podczas prac nad rządowym projektem ustawy. Przepisy mają wejść w życie trzy miesiące po przyjęciu ich przez Sejm.


Skutki ustawy
Naszym adresem będą mogli posługiwać się wszyscy, którzy go znają.
Jeśli bez naszej zgody zamelduje się u nas przestępca, to właśnie do nas zapuka w pierwszej kolejności śledząca go policja.
Także u nas swego dłużnika szukać będą banki, firmy windykacyjne, komornicy czy fiskus. Ciekawe, czy szybko uwierzą nam, że z osobą, której szukają, nie mamy nic wspólnego
Jeśli okaże się, że nowy domownik zarejestrował się u nas bez naszej wiedzy, grożą mu trzy lata więzienia. A co w sytuacji, gdy ktoś zgodę na meldunek najpierw wyda, a potem ją wycofa? Jak udowodnić, że początkowo rejestracja była legalna?
O tym, że ktoś zarejestrował się w naszym mieszkaniu, urzędnicy muszą nas poinformować. Ale to my będziemy musieli pofatygować się do urzędu, żeby wyrejestrować nieznajomego obywatela. A to, jak zwykle w naszych urzędach, może potrwać.
6

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Nasz rząd najwyraźniej jest na granicy szaleństwa.

+39 / -40

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ve (gość)  •

Nic więcej do dodania nie mam. Chyba tylko to , że najwyższy czas ewakuować się z Polski, a najlepiej z UE. Tylko dokąd?

odpowiedzi (0)

skomentuj

chore państwo

+72 / -38

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

realista (gość)  •

Nasze państwo jest CHORE!!!!!!!!!!!!! a dlaczego? Bo rządzą nim chorzy ludzie i bardziej chorzy ustawodawcy!!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Proponowane zmiany przepisów meldunkowych

+55 / -52

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Anna (gość)  •

Po prostu słów brakuje na bezmyślność, beztroskę i wręcz głupotę pomysłodawców. Pytam - dla kogo mają być te zmiany? Dla złodziei, oszustów? Często własne mieszkanie jest dorobkiem całego życia właściciela. Kredyty, ciężka praca, żeby je spłacić, inwestycje - a potem jakiś bezmyślny urzędnik stwarza przepis, który pozwala jakiemuś cwaniakowi na zameldowanie się w tym mieszkaniu bez zgody i wiedzy właściciela?! To jest po prostu chore!!!
I tak są w wielu rodzinach problemy z wymeldowaniem obiboków i pasożytów, żerujących na rodzicach, dziadkach itp., a teraz jeszcze przyjdzie użerać się z takimi cwaniakami, których z pewnością nie zabraknie w tym chorym kraju. Gdzie troska o uczciwych obywateli? Też wyjdę na ulicę, aby przeciwko takim zmianom zaprotestować.

odpowiedzi (0)

skomentuj

bzdurna ustawa nic nie wnosząca

+94 / -95

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

hanka (gość)  •

Post usunięty ze względu na złamanie regulaminu forum.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Meldunki

+131 / -76

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Czeter (gość)  •

To jest poroniony pomysł i przysporzy wiele klopotów małych i duzych
włascicielom mieszkań i najemcom. Wszyscy wiemy jak pracują urzedy
i urzednicy w Polsce.Ludzie, zastanówcie sie co robicie. W PO jest dużo swirów, ale żeby wymyślec cos takiego?!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nowe przepisy o meldunku

+74 / -63

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

feanor3 (gość)  •

Proponuję:składać oswiadczenia we właściwym urzędzie o braku zgody na meldowanie kogokolwiek i już

odpowiedzi (0)

skomentuj