Menu Region

Jak nie zapłacić

Jak nie zapłacić podatku od wczasów pod gruszą

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Patrycja Wacławska

Prześlij Drukuj
Dofinansowanie do letniego wypoczynku z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych to bardzo popularna forma wsparcia dla pracowników.
W niektórych zakładach pracy szefowie zwracają podwładnym część kosztów wypoczynku na podstawie okazanych rachunków. W innych firmach jeździ się na tak zwane wczasy pod gruszą - pracodawca dofinansowuje wypoczynek swoich pracowników, mimo że nie okazali oni żadnych rachunków. Kieruje się przy tym zasadami określonymi w wewnętrznym regulaminie. Może z nich wynikać na przykład, że każdy z pracowników ma prawo do wczasów pod gruszą raz na dwa lata.

W myśl przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, wypłaty powinny być uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika. Obowiązuje tu zasada, że gorzej uposażony powinien dostać większe wsparcie. Zwykle wysokość wypłat jest uzależniona po prostu od wysokości zarobków. Wewnętrzne przepisy obowiązujące u danego pracodawcy na ogół określają progi. Tak więc przewidują wysokie dofinansowanie dla najmniej zarabiających pracowników, średnie dla tych z przeciętnymi pensjami i najniższe dla tych, których zarobki są najwyższe.

Jeśli skorzystałeś z dopłaty do letniego wypoczynku, musisz przygotować się na to, że zapłacisz od niej podatek. Jaka będzie jego wysokość i kto jest zwolniony z tego obowiązku, wyjaśniamy w dzisiejszym poradniku.

Tak jak pensja

Zasadą jest to, że dofinansowanie do wypoczynku pracownika jest opodatkowane tak samo, jak wynagrodzenie za pracę. Oznacza to, że od kwoty dofinansowania zostanie potrącona zaliczka na podatek dochodowy. Kwotę tę należy wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym. Wsparcie, którego szef udzielił ci na zorganizowanie letniego wypoczynku, będzie wliczone do podstawy obliczenia podatku. Skalę podatkową, zgodnie z którą zostaną opodatkowane dochody osiągnięte w bieżącym roku kalendarzowym, podajemy w tabelce.

1 3 4 5 »
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się