Czy Mania powtórzy sukces manula Magellana w internetowych "mistrzostwach świata"? Przeszła do drugiej rundy!

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Joanna Grabarczyk
Joanna Grabarczyk
Poznajcie Manię, mamę ubiegłorocznego laureata "mistrzostw", manula Magellana z Poznańskiego zoo!
Poznajcie Manię, mamę ubiegłorocznego laureata "mistrzostw", manula Magellana z Poznańskiego zoo! X/DailyMantle
W grudniu ubiegłego roku nikt tak nie zjednoczył wszystkich Polaków, jak manul Magellan z poznańskiego zoo, który w internetowych "mistrzostwach świata" bił się o tytuł ulubionego manula roku 2023. Obecnie mamy do czynienia z kolejną odsłoną zawodów dla tych kotów o wiecznie rozzłoszczonym wyrazie pyszczka, które pokochał świat social mediów. Polskę reprezentuje Mania, dzielna mama ubiegłorocznego zwycięzcy. Dzięki pomocy internautów ma ona coraz większe szanse na zwycięstwo. W zakończonej pierwszej rundzie głosowania pokonała swoich rywali.

Aby wziąć udział w internetowym konkursie i wspomóc dzielną Manię w drodze do zwycięstwa, wystarczy posiadać konto w portalu X, a następnie oddać na nią głos w sondzie publikowanej przez profil DailyMantle. Po zakończeniu pierwszej rundy okazało się, że Mania pokonała swoich rywali i znalazła się na pierwszym miejscu z wynikiem 35 proc. głosów. Tuż za nią był manul Jethro, który zdobył 34.3 proc. głosów. Następny był Timofey (20.2 proc.) i Oldha (10.4 proc.).

Magellan, najsłynniejszy manul świata

W ubiegłym roku głośno było o synu Mani, Magellanie. Ten ulubieniec internautów wsławił się nie tylko tym, że z pomocą polskich internautów zgarnął tytuł, bijąc w ostatniej rundzie manula Bola z Japonii, a w przedostatniej rundzie pokonując Stubsiego z Niemiec.

Trwający w grudniu ubiegłego roku plebiscyt wywołał wśród polskich internautów prawdziwe szaleństwo, czego dowodziły komentarze publikowane na X.

Mem doskonale podsumowujący ubiegłoroczną mobilizację polskich internautów w manulowym plebiscycie.
Mem doskonale podsumowujący ubiegłoroczną mobilizację polskich internautów w manulowym plebiscycie. X

Magellan doczekał się nawet zakładów u bukmacherów i bez wątpienia stał się najbardziej znanym przedstawicielem gatunku Felis manul na całym świecie.

Niezłe ziółko z manula Magellana

Manul Magellan otrzymał swoje imię na cześć znanego podróżnika i odkrywcy, Ferdynanda Magellana. Nieustraszony podobnie jak jego portugalski patron, młody manul poczuł zew wolności jeszcze będąc kocim nastolatkiem. W 2020 roku sforsował elektrycznego pastucha chroniącego koci wybieg w poznańskim ZOO i przepadł na trzy dni. Kiciuś na gigancie postanowił zawrzeć bliższą znajomość z mieszkańcami gołębnika w pobliżu poznańskiego ogrodu zoologicznego. Szukało go pół Poznania. Kiedy wreszcie wpadł w ręce tropicieli, rychłe aresztowanie na tyle mu się nie spodobało, że ukrył się pod zaparkowanym w pobliżu samochodem, zmuszając swoich opiekunów do czołgania się pod pojazdem.

Magellan nie chciał współpracować, został dosłownie capnięty i zapakowany do transportera, mimo głośnych syków i prób kąsania zębami. Tygrys szablozębny nie powstydziłby się takiego temperamentu!

Magellan - to imię otrzymał wczoraj, kiedy po kolejnym dniu poszukiwań po okolicznych lasach, w deszczu, zimnie i błocie, traciliśmy już nadzieję... - napisali o szczęśliwym odnalezieniu uciekiniera jego opiekunowie z ogrodu zoologicznego.

Manule, wkurzone koty z Azji

Manul z poznańskiego zoo.
Manul z poznańskiego zoo. FB/Zoo Poznań Official Site

Manule stepowe występują w Azji. Choć puchate i o niezwykłym wyrazie pyszczka, nie są zwierzątkami domowymi, a dzikimi drapieżnikami, zasiedlającymi stepy i wyżyny. Żywi się szczekuszkami, drobnymi gryzoniami i ptakami. Jak podaje Wikipedia:

Środowisko życia to stepy, skaliste pustynie, równiny i pozbawione drzew obszary górskie. Można go spotkać do 5190 m n.p.m. Na większości obszaru swego występowania jest chroniony. Manul prowadzi nocny tryb życia, za dnia ukrywa się w norach innych zwierząt, małych jaskiniach i rozpadlinach skalnych. Są to koty skryte i samotnicze, rewiry samców zajmują obszar ok. 4 km². Manul znany jest ze sprawności, z jaką wspina się po stromych skałach. Dużą rolę w porozumiewaniu się między osobnikami odgrywa ocieranie.

Manul z poznańskiego zoo.
Manul z poznańskiego zoo. FB/Zoo Poznań Official Site

Manule są gatunkiem bliskim zagrożenia, gdyż jego siedliska kurczą się w miarę rozwoju miast oraz terenów uprawnych.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl