Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kórnik: Wyjątkowy 13-tonowy głaz trafi do parku

RED
Prof. dr hab. Andrzej Muszyński z Wydziału Geologii UAM przy głazie w Kórniku
Prof. dr hab. Andrzej Muszyński z Wydziału Geologii UAM przy głazie w Kórniku archiwum
Jest cenny, bo wielki, więc rzadki. Ale nie tylko . - To amfibolit, a nie najczęściej spotykany granit - tłumaczy Elżbieta Konopińska. Jest podekscytowana, bo niebawem 13-tonowy głaz zostanie przewieziony do "Elżbietówki" - nowo tworzonego Wiejskiego Ogrodu Botanicznego w Brzeźnie (gmina Kostrzyn). Powstaje tam park geologiczny.

Kamień leży pod Kórnikiem - od "Elżbietówki" to ponad 40 kilometrów. Jego przewiezienie będzie skomplikowaną operacją logistyczną. Do tej pory nie wszystko przebiegało tak, jak życzyliby tego sobie pasjonaci. Najpierw zmieniły się przepisy dotyczące homologacji na pojazdy dźwigowe, później deszcz sprawił, że rozmiękła ziemia. Trzeba było się wstrzymać z dowozem.

Skąd pomysł na utworzenie parku geologicznego?

- Fundacja "Rosa mundi", którą założyłam obserwując znikające z pól i niszczone głazy narzutowe, zaapelowała do mieszkańców o ofiarowanie głazów, czyli najstarszych zabytków, jakie istnieją na Ziemi - informuje Elżbieta Konopińska. - Internet aż roi się od ogłoszeń o sprzedaży pociętych na płyty kamieni dla branży budowlanej. Chcę uratować przed zniszczeniem chociaż część z nich. Liczba zgłoszeń przeszła nasze oczekiwania - przyznaje.

Fundacji zgłoszono ponad 30 głazów z pól. Wszystkie obejrzał geolog, Andrzej Muszyński (on opracuje zbiór naukowo). Część już jest w "Elżbietówce" i stanowi zalążek parku geologicznego. Największy - z Siedleczka - waży ponad trzy tony.

- Każdy kamień będzie opatrzony tabliczką z nazwiskiem ofiarodawcy i miejscem znalezienia - zaznacza E. Konopińska. - Będzie to więc najtańszy, a zarazem niezwykle efektowny sposób pozostawienia swego śladu w historii.

Projekt został dofinansowany w ramach konkursu ekologicznego "Henkel-zielone granty". Głazy zostaną obsadzone roślinnością, będą wydrukowane foldery i ustawione tablice informacyjne. W ten sposób utworzona zostanie swoista ścieżka edukacyjna.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski