Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywiec sto lat temu - tak miasto wyglądało w dwudziestoleciu międzywojennym. Zobacz ZDJĘCIA w kolorze

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Żywiec w dwudziestoleciu międzywojennym.
Żywiec w dwudziestoleciu międzywojennym. fotopolska.eu (zdjęcie pokolorowane)
Żywiec to miasto położone w południowej Polsce. Mieszka w nim niecałe 30 tys. osób. Miejscowość kojarzy się z przemysłem browarniczym i popularnym festiwalem muzycznym, jednak to również ważny ośrodek turystyczny i sportowy. Przyciąga miłośników sportów wodnych i górskich wędrówek. Jak miejscowość wyglądała sto lat temu? Zapraszamy na spacer po Żywcu w dwudziestoleciu międzywojennym na zdjęciach w kolorze.

Żywiec – nazwa oznacza żywy inwentarz

Nazwa Żywca pochodzi najprawdopodobniej od staropolskiego słowa „żywiec”, które oznacza żywy inwentarz. Głowa tura w herbie miasta nawiązuje do niegdyś powszechnej hodowli bydła, owiec i trzody chlewnej, a także ich uboju.

Tak wyglądał Żywiec w dwudziestoleciu międzywojennym - ZDJĘCIA w kolorze

Z kolei lokalna legenda głosi, że nazwa miejscowości wywodzi się od imienia słowiańskiej bogini Żywii przedstawianej z głową tura. Wedle jeszcze innego podania, pod miastem złapano żywcem żubra i ofiarowano go księciu oświęcimskiemu. W zamian za to książę nadał miastu herb, który znamy do dziś.

Za kolebkę Żywca uznaje się wzgórze Grojec. Wzniesienie zostało zasiedlone przez Celtów jeszcze w czasach starożytnych. Później w tym miejscu wzniesiono wczesnośredniowieczną warownię. Sam Żywiec powstał na przełomie XIII i XIV w. Najstarsze wzmianki o miejscowości związane są z tutejszą parafią katolicką wspomnianą po raz pierwszy w 1308 r.

Żywiec w dwudziestoleciu międzywojennym

Dwudziestolecie międzywojenne to okres rozwoju przemysłu na terenie Żywca. Działała tu m.in. fabryka „Lechia” będąca największym zakładem przemysłowym w mieście. Ponadto w Żywcu istniała cegielnia „Miejska Fabryka Cegieł i Dachówek” oraz tartak parowy, który był częścią papierni „Solali”. W 1923 przy granicy z Pietrzykowicami otwarta została Fabryka Dywanów Orientalnych „Persja”. Ponadto w mieście funkcjonowały duże zakłady rzemieślnicze i hurtownie.

Oglądając zdjęcia Żywca i okolic miejscowości z okresu dwudziestolecia międzywojennego, być może część osób będzie zdziwiona, że na żadnej fotografii nie widać Jeziora Żywieckiego. Odpowiedź jest prosta – zbiornik retencyjny, dziś bardzo popularny wśród miłośników sportów wodnych, w tamtym czasie jeszcze nie istniał. Utworzono go dopiero w 1966 r. poprzez spiętrzenie wód Soły zaporą w Tresnej. Powodem były dwie powodzie, w trakcie których Żywiec został zalany. Do pierwszej doszło 29 czerwca 1958, wylały wówczas Soła i Koszarawa. Zniszczone zostały mosty kolejowy i drogowy na Sole, a woda wdarła się do centrum miasta. Kolejna powódź nawiedziła miasto dwa lata później.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty