Życie religijne Polaków. W niedzielę coraz częściej robimy sobie wolne od Kościoła

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Zmniejsza się zaangażowanie Polaków w życie religijne. Wiara jest wartością dla zaledwie 28 proc. z nas
Zmniejsza się zaangażowanie Polaków w życie religijne. Wiara jest wartością dla zaledwie 28 proc. z nas fot. Łukasz Kaczanowski
Po wprowadzeniu ograniczeń handlu w niedzielę Polacy mają więcej czasu czas wolnego. Większość nie idzie do kościoła, woli ten dzień poświęcić na spotkania z rodziną - wynika z raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

- Treść życia Polaków zasadniczo się zmienia i praca przestaje być wyłącznym elementem, wokół którego wszystko się organizuje - podsumował badanie Sławomir Nawrotny z ISKK. Z analiz wynika, że wprowadzone ograniczenie handlu w niedziele dało Polakom czas na praktyki religijne, spędzanie większej ilości czasu z rodziną i znajomymi oraz udział w inicjatywach kulturalnych i prospołecznych. Polacy coraz chętniej w wolne niedziele spędzają aktywnie czas na łonie natury. Coraz rzadziej traktują niedzielę jako dzień święty.

- To co trzeba zauważyć, to brak związku wprost pomiędzy brakiem handlu w niedzielę a uczęszczaniem do kościoła. Przyczyną takiego zjawiska są procesy głębokiej laicyzacji, które zachodzą w Polsce - mówi ks. prof. Alfred Wierzbicki, filozof, etyk, kierownik Katedry Etyki KUL.

Badania ISKK pokazują, że prawie 66 proc Polaków lubi spędzać czas wolny w gronie najbliższej rodziny lub z najbliższą osobą z rodziny. Mimo, że 28 proc. badanych deklaruje, że wiara jest jedną z pięciu zasadniczych wartości, którymi kierują się w życiu codziennym, to zmniejsza się zaangażowanie Polaków w życie religijne.

W archidiecezji lubelskiej w mszach świętych uczestniczy średnio 39 proc. wiernych przypisanych do parafii. Komunię świętą przyjmuje 20 proc. W obu przypadkach wyprzedzamy średnią ogólnopolską, ale ludzi w świątyniach i tak ubywa. Odsetek Polaków uczęszczających do Kościoła spadł w ciągu 35 lat o blisko 20 proc. Blisko połowa osób przebadanych przez CBOS w 2018 r. zadeklarowała, że regularnie uczestniczy w praktykach religijnych. 38 proc. praktykuje nieregularnie, zaś 13 proc. zupełnie odcina się od życia religijnego.

- Coraz częściej spotykam ludzi, którzy nie utracili wiary, ale nie chodzą do kościoła, bo nie znajdują tam Boga - mówi etyk. Z drugiej strony, w dużych miastach nasila się zjawisko churchingu. Polega ono na tym, że wierni wybierają sobie księdza, którego lubią słuchać i chodzą do kościoła, w którym pełni posługę z pominięciem własnej parafii. - Ci, którzy chcą słuchać politycznych haseł, pozostaną w Kościele, ale czy to powinno nas zadowalać? - pyta ks. prof. Alfred Wierzbicki. Zdaniem etyka, odpowiedzią na laicyzację powinien być Kościół jednoczący i dający ludziom nadzieję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Życie religijne Polaków. W niedzielę coraz częściej robimy sobie wolne od Kościoła - Kurier Lubelski

Komentarze 37

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Szach mat. PIS wprowadził zakaz handlu, a Polaków coraz mniej w kościołach. Co będzie następne, podpisywanie listy w kościele powiązane z..? kartkami na żywność czy talonami na paliwo ;-)

G
Gość

Alleluja! I do tyłu.

G
Gość

czzy ktoś zajmie się sprawą ojca Rydzyka,ktory wyludza tyle pieniędz odRządu

G
Gość

Nie znoszę gdy na kazaniu ksiądz mówi o polityce.rola kościola to mówić

o Bogu. Druga sprawa to pieniądze - daj,daj ale nie drobniaki niech taca będzie cicha - papierkowe.Sama postawa niektórych księży oburzająca. Podobnie na lekcjach religii. Nic dziwnego,że coraz więcej młodych odchodzi od kościoła.

G
Gość

jeszcze trochę to przywrócą handel w niedzielę, bo do kościoła mniej ludzi chodzi, ponieważ wcześniej nie wypadało iść po zakupy, szli najpierw do kościoła a po kościele na zakupy, a teraz w ogóle nie idą do kościoła.

G
Gość
11 października, 06:55, Gość:

Zaklamanie, brak pokory, nie rozliczenie się z pedofilią,kobiety, dzieci na boku, co łaska =1000. Mało.? Gromadzenie bogactw, wy po prostu jesteście instytucją finansową. To, że macie długie sukienki nie czyni was świętymi....

długie sukienki, bo długie pały pod nią

G
Gość
11 października, 06:59, obserwator:

Wspanialy pomysł z tą Fundacją dla ofiar księzy pedofilów.Zgadnijcie kto będzie zasilał tą firmę pieniędzmi, które kosciół przekaże poszkodowanym po przegranych procesach.

11 października, 10:14, Gość:

taca,oni [wulgaryzm]ją wy płacicie,hi hi hi hi

dymają?,molestują?

G
Gość
11 października, 06:59, obserwator:

Wspanialy pomysł z tą Fundacją dla ofiar księzy pedofilów.Zgadnijcie kto będzie zasilał tą firmę pieniędzmi, które kosciół przekaże poszkodowanym po przegranych procesach.

taca,oni [wulgaryzm]ją wy płacicie,hi hi hi hi

G
Gość

głupich coraz mniej...

A
Apostazy

Od 20 lat już tam nie chodzę i jestem wściekły na rodziców że mnie ochrzcili bez mojego pozwolenia !!!

G
Gość

Kościół złego nie uczy. Mobilizuje. Nie powinien być przedmiotem ataku.

G
Gość
11 października, 08:30, Gość:

A tak może coś o waszej niemieckiej ostrzelanej synagodze napiszcie

No właśnie

G
Gość
11 października, 06:59, obserwator:

Wspanialy pomysł z tą Fundacją dla ofiar księzy pedofilów.Zgadnijcie kto będzie zasilał tą firmę pieniędzmi, które kosciół przekaże poszkodowanym po przegranych procesach.

ssoross

G
Gość
11 października, 08:11, Gość:

i się jeszcze ta zaraza grabiąca majątek Polski dziwi że ludzie mają dosyć... i nie łykają bajek o bezdomnym rozdającym samochody...

Łykasz jak pelikan szwabskie teksty

G
Gość

A tak może coś o waszej niemieckiej ostrzelanej synagodze napiszcie

Wróć na i.pl Portal i.pl