Zobacz, jak dyrektor podstawówki w Łodzi tłumaczy, czemu powstał plan z lekcjami do godz. 17.45 [FILM] Szkoła Podstawowa nr 141 do rozbudowy

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Przed siedzibą magistratu dyrektora SP nr 141 słuchał Tomasz Trela (SLD), wiceprezydent odpowiedzialny za edukację, z radnymi rządzącej miastem koalicji PO-SLD. Trela i radni, podczas wspólnej konferencji z dyrektorem, pokazali wizualizację nowego gmachu szkoły (zobacz następne zdjęcie).
Przed siedzibą magistratu dyrektora SP nr 141 słuchał Tomasz Trela (SLD), wiceprezydent odpowiedzialny za edukację, z radnymi rządzącej miastem koalicji PO-SLD. Trela i radni, podczas wspólnej konferencji z dyrektorem, pokazali wizualizację nowego gmachu szkoły (zobacz następne zdjęcie). UMŁ
Szkoła Podstawowa nr 141, w której obecnie lekcje trwają nawet do godziny 17.45, zyska nowy budynek. Tłoku w niej nie będzie... za 2 lata. Teraz nie można go rozładować, np. przenosząc część oddziałów do drugiej podstawówki na Olechowie-Janowie, bo już obecnie ta sąsiadka liczy ponad tysiąc uczniów. Dzieci na osiedlu w następnych latach nie ubędzie: to miejsce kolejnych inwestycji w budownictwo mieszkaniowe.

- Sytuacja, w której lekcje odbywają się do godz. 17.45, rzeczywiście występuje - przyznał w piątek (21 września) Adam Szadkowski, dyrektor SP 141 przy ulicy Zakładowej 35 w Łodzi. Wyliczał,że na 18 oddziałów w szkole dzieje się to 8 razy w tygodniu. Sal w podstawówce jest 9, a do tego jedna - gimnastyczna.

- Nic na tę chwilę nie zrobimy. Nawet gdyby zajęcia kończyły się np. o godz. 16.55 uznaję, że byłyby to warunki fatalne. Staramy się w tym wszystkim bezpiecznie poruszać, przed wszystkim dbamy o bezpieczeństwo dzieci. Plan układany był z myślą o bezpieczeństwie w bardzo trudnych warunkach lokalowych - mówił w piątek dyrektor SP nr 141. Przed siedzibą magistratu słuchał go Tomasz Trela (SLD), wiceprezydent odpowiedzialny za edukację, z radnymi rządzącej miastem koalicji PO-SLD.

- Już pięć lat temu opracowałem raport demograficzny dla naszego osiedla, z którego wynikało, że potrzeba rozbudowy jest pilna - dodawał dyrektor Adam Szadkowski.

O SP nr 141 jest w tym tygodniu głośno z dwóch powodów. Szkoła z Olechowa-Janowa to aktualny „lider” w najpóźniejszym kończeniu zajęć w mieście, o czym „Dziennikowi Łódzkiemu” donieśli rodzice uczniów.

Absurdy planów lekcji szkół w Łodzi i w regionie [ZOBACZ ROZKŁADY ZAJĘĆ] Nauka do wieczora, dwuzmianowość, okienka...

Już przed rządową reformą oświaty plan zajęć w SP nr 141 był napięty, ale kryzys spowodowało przedłużenie edukacji w podstawówkach najpierw o siódmą, zaś obecnie - również o ósmą klasę.

Jak tłumaczył w piątek radny Tomasz Kacprzak (PO), oddziałów z SP nr 141 nie można od tak przenieść do drugiej podstawówki na Olechowie-Janowie, czyli do SP nr 205. Wprawdzie współdzieli ona duży gmach z dogasającym gimnazjum, ale już teraz ma 1018 uczniów, zaś oznaczenia oddziałów czwartych kończą się na literce... „i”.

Co robić? Drugi powód rozgłosu SP nr 141 to jej planowana rozbudowa. Tomasz Trela, ogłosił w piątek, że władze miasta 1 października otworzą oferty, które firmy z branży budowlanej nadsyłają na przetarg w związku z poszerzeniem SP nr 141 o nowy budynek. Podstawówka za dwa lata dostanie 10 nowych sal. To pozwoli na komfortowe warunki nauczania dla około 450 uczniów (obecnie jest ich ok. 400). Samorząd szacuje, że inwestycja będzie kosztowała ok. 5 milionów zł.

Tomasz Kacprzak przewiduje, że na rozbudowie SP nr 141 się nie skończy, ponieważ osiedle to miejsce kolejnych inwestycji w budownictwo mieszkaniowe. W ciągu najbliższych lat trzeba będzie zainwestować w całkiem nową podstawówkę.

Mimo trudności lokalowych SP nr 141 utrzymuje wysoki poziom nauczania. Podczas ostatniego w historii państwowego sprawdzianu szóstoklasistów (2016) szkoła znalazła się wśród 20 najlepszych podstawówek samorządowych w mieście.
Smaczku sprawie nadaje plan reformy łódzkich szkół z 2011 r. Zakładał on... likwidację SP nr 141.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 36

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
czas
Przykre jest to każdy samorząd sobie poradził z wprowadzeniem reformy. Widać że w Łodzi rządzą dyletant i nieudacznicy.
x
xxl
Chojny 162 pierwszoklasiści do 17 ,30
G
Gość
Ta państwo wzięło się za reformę to teraz budynków nie ma też byłem za tym by nie było gimnazjów ale najpierw rząd powinien miec rozeznanie w ilości uczniów i czy są dostępne budynki jeśli po gimnazjach budynki zostają przenieść część uczniów do nich i dopiero robić reformy nie do końca przemyślany sposób działania
j
jakiś developer
się znajdzie i zagospodaruje budynek ;)
K
Karolina
To nie jest jedyna szkoła w której uczniowie mają do tej godziny lekcję. W sp 182 jest to samo ,a budynek po gimnazjum który jest bardzo blisko stoi pusty.
G
Gość
i tylko determinacja mieszkańców Olechowa obroniła tą szkołę.

a rządziła już wtedy Hanna!!! jak można być takim hipokrytą???

Tak samo przez kilka lat z rzędu głosował przeciwko zabezpieczeniu w budżecie kilkudziesięciu tysięcy zł na program funkcjonalno-użytkowy basenu przy SP 205. Dzisiaj przed wyborami ogłasza budowę basenu dla Olechowa i Janowa. Czyżby to choroba dwubiegunowa???
z
zarząd mafii p.o.
Poszedł " na chorobowe " , może będzie w siłowni albo pubie ...
g
gdzie
ukryli Pracownika Roku ... Radnego Domaszewicza. Taki medialny jest :)
p
pan
pan trela obiecywał, mamił i się zarzekał, jednak robi wszystko na odwrót, nie ma pieniędzy na podwyżki ponieważ zatrudnia się świtę z sld z odpowiednim wynagrodzeniem, opanowali urzędy, miasta łodzi, pracy, ośrodka pomocy społecznej,
p
przypominam,
przypominam, iż PIS był bardzo przeciwny likwidacją szkół, z tego powodu wykluczył kilku swoich członków, którzy mieli odmienne zdanie
t
tak
głosowałem i głośno krzyczałem likwidować, likwidować,
L
Lisek
Piątkowska, Rabiej, Sudoł, gwiazda z 173 i cała reszta to ludzie SLD lub PO.
L
Lisek
A jaki numer odwalił w MOPS w Łodzi!Zatrudnił aparat SLD, dał im niezłą kasę. Bez konkursów. A pracownikom socjalnym by zapchać gęby dał ochłapy. A i tak całej obiecanej kasy nie wypłacił i nie wypłaci. Dwóm osobom z zarządu związku zawodowego, którzy zaczęli strajk, załatwił kasę i zamknął im gęby. Dlatego MOPS nie strajkuje. W Urzędzie Pracy wywalił ludzi i zatrudnił beton z SLD. W MPO za to, że wykiwał związki zawodowe w MOPS podczas strajku, dał prezesur mecenasowi, który był radcą prawnym w tym samym związku. Takie bagno.
R
Retorycznie
Panie Kcprzak.
Czy przypadkiem w roku 2012 nie głosował Pan (między innymi) za likwidacją kilku Łódzkich szkół oraz za zwolnieniem kilkudziesięciu nauczycieli?
L
Lisek
Zdanowska zaczęła zamykać szkoły już w 2011 roku, wtedy chłoptaś na posyłki - Piątkowski- zamulał tłumacząc, że jest mało dzieci. Szkoły gdzie żonę zrobił dyrektorem nie ruszył.
Wróć na i.pl Portal i.pl