Znów zmiana czasu. Kiedy musimy poprzestawiać zegarki?

Agata Wodzień/AIP
Czas przestawia zegarmistrz Bogdan Szczepaniak z Torunia
Czas przestawia zegarmistrz Bogdan Szczepaniak z Torunia Grzegorz Olkowski / Polska Press
Powoli, nieśmiało, ale jednak nadchodzi wiosna! Przynajmniej ta kalendarzowa. Wraz z nią będziemy przestawiać zegary na czas letni. Sprawdzamy, kiedy w 2018 nastąpi ta zmiana czasu.

Co prawda pojawiają się pomysły zniesienia zmian czasu, jednak jak dotąd taka decyzja nie zapadła. Parlament Europejski przegłosował co prawda na początku lutego rezolucję, ale jest ona dopiero wezwaniem Komisji Europejskiej do zmiany przepisów. Jak relacjonował PE, posłowie wezwali w rezolucji do przeprowadzenia dogłębnej oceny zmiany czasu. Rezolucję przyjęto 384 głosami za, przy 153 głosach przeciw i 12 wstrzymujących się od głosu. Obecnie w Unii Europejskiej godzinę zmienia się 2 razy w roku - w ostatni weekend marca i października. Zharmonizowana data i godzina zmiany obowiązuje w całej UE.

Miliony Polaków przejmą grunt pod blokami na własność. A jak to jest z nowymi mieszkaniami? Kliknij w ten tekst, a się dowiesz

Tym razem zegary przestawiamy do przodu - dla wielu to mniej lubiana zmiana, która godzinę wcześniej wygania nas spod kołdry. Czas zmienia się w nocy z soboty na niedzielę (24/25 marca) z godziny 2:00 na 3:00.

Miał być koniec ze zmianami, ale...

O zmianie czasu dyskutują nie tylko politycy. - Mnie to w ogóle nie przeszkadza - mówi o zmianie czasu Ada, studentka z Torunia. - No może wtedy, gdy muszę przestawić gdzieś zegar, jest to odrobię uciążliwe, ale w komputerze i komórce zmienia mi się sam, więc nie widzę problemu. Jak zniosą zmianę czasu, to będzie mi to równie obojętne - zapewnia. Dodaje: Z tym zmienianiem czasu i próbami jego wycofania to jest wiele hałasu o nic.
Marcin, pracownik administracyjny z Grudziądza: - Zmiana czasu z jednej strony jest uciążliwa, ale z drugiej strony – zniesienie tego zwyczaju pociągnie za sobą kolejne zmiany. Przykładowo: teraz jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że na początku marca wschód słońca jest o godzinie 7. Po zniesieniu zmiany czasu, wschód słońca będzie teraz o godzinie 8. Może trochę zabrzmię jak osoba źle nastawiona na zmiany, ale w tym wypadku paradoksalnie brak zmiany czasu spowoduje zmiany w naszym funkcjonowaniu, do których będzie trzeba przyzwyczajać się latam.

Wiosna budzi nie tylko o godzinę wcześniej, ale też daje więcej możliwości. Dzień się wydłuża, temperatura podnosi, a my chętniej spędzamy czas na zewnątrz. Rolnicy ruszają do prac polowych, a kto ma trochę czasu wolnego szuka kierunków podróży. Marzec skończy się Wielkim Tygodniem, a kwiecień powita Wielkanocą, która w tym roku przypada 1.04.

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ BO WARTO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Znów zmiana czasu. Kiedy musimy poprzestawiać zegarki? - Strefa Biznesu

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Abaqus
Po pierwsze dla wschodniej czesci polski naturalnym czasem jest czas letni a dla zachodniej czas zimowy.
Po drugie ta sama strefa co u nas obowiazuje we Francji a nawet Hiszpanii. Zobacz sobie na mapie jak daleko sa te kraje na zachod. My jestesmy na samym wschodnim krancu tej strefy a znacznie korsystniejsze jest byc na zachodnim krancu kolejnej -wschodnioeuropejskiej. Wtedy mielibysmy czas lokalny mniej wiecej tak jak we Francji bo obecny jest do niczego nie podobny.
Po trzecie, trzeba sobie odpowiedziec na jedno proste pytanie - kiedy ludziom jest potrzrba wiecej swiatla nayuralnego popoludniami kiefy wracaja z pracy i cos chcieliby zrobic w domy czy wokol domu czy bladym switem kiedy i tak sie wychodzi do pracy czesto potem caly dzien siedzac w zamknietych halach przy szrucznym swietle? Efekt jest taki ze przy czasie zimowym wirle osob od poniedzialku do piatku w ogole nie widzi swiatla dziennego!!! Powinnismy pozostać przy czasie letnim bo on po prostu lepiej odpowiada godzinom aktywnosci czlowieka
a
adr
co ma piernik do wiatraka czyli czas do tmperatury czy godzine wczesniej czy pózniej to i tak tmp. nie zmienimy zmiana czasu ma to do tego że mamy wiecej światła dziennego względem czasu a co do dzieci i ich szkół to i tak wiekszość jest wożona przez rodziców i opiekunów nawet do 17 roku życia nie to co kiedyś trzeba było 2 klasiscie maszerować do szkoły w upał , deszcz , mróz , zime mi zmiana czasu nie robi różnicy ale jak widać leniom to przeszkadza
s
stały
Jedno jest niezmienne od zmiany czasu- bezpieczeństwo a co za tym idzie przeglądy okresowe instalacji, z którymi super radzą sobie www.lodz.przeglady-budowlane24.pl, i cała dokumentacja z tym związana
G
Gość
Zmiana powinna być - geograficznym czasem w ogóle jest czas zimowy - i w zimie musi być zimowy, gdyż inaczej w grudniu czy na początku stycznia pierwsza lekcja w szkole odbywałaby się ... w nocy (o zmroku), nie mówiąc o drodze do szkoły. Letni czas w lecie ma też wady (oprócz zalet), gdyż powoduje to, że temperatura maksymalna dobowa jest później, przez co mamy te horrendalnie gorące popołudnia w czerwcu, lipcu (często też w sierpniu i maju) i duszne, parne wieczory w lecie (jakby był czas zimowy, to temperatura zaczęłaby wcześniej spadać). Lata są obecnie bardzo gorące.
Wróć na i.pl Portal i.pl