Zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym: Skarga nadzwyczajna do wymiany. To kolejne ustępstwo wobec Komisji Europejskiej [REFORMA SĄDOWNICTWA]

Leszek Rudziński (AIP)
Marek Szawdyn
Szykują się kolejne zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym. Tym razem dotyczyć będą m.in. skargi nadzwyczajnej. Uwagi do obecnych przepisów zgłaszała Komisja Europejska.

W piątek do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne i Biuro Analiz Sejmowych wpłynął rządowy projekt nowelizacji ustawy o SN dotyczący skargi nadzwyczajnej. Miała być ona - jak mówił prezydent Andrzej Duda - „ instytucją korygującą prawomocne orzeczenia sądowe”.

Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą skargę może złożyć osiem podmiotów, m.in. Prokurator Generalny, Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO), prezes Prokuratorii Generalnej, czy Rzecznik Praw Dziecka. Skargę można było złożyć gdyby orzeczenie sądu naruszało prawa człowieka i obywatela określone w Konstytucji, rażąco naruszało prawo przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie albo gdyby zachodziła oczywista sprzeczność istotnych ustaleń sądu z treścią zebranego w sprawie materiału dowodowego.

Zgodnie z zapowiedzianymi zmianami skargę nadzwyczajną będą mogli złożyć tylko Prokurator Generalny oraz RPO. - Główne założenie jest takie, by wzmocnić skargę nadzwyczajną, w tym sensie, że ma to być absolutnie wyjątkowy środek zaskarżania - mówił poseł PiS Marek Ast. - Skargę można byłoby wnieść wówczas jeżeli byłoby to niezbędne z uwagi na ochrony zasad demokratycznego państwa prawnego - zaznaczył. Dodał, że zmiany „idą w kierunku pewnych oczekiwań ze strony środowiska międzynarodowego”.

Polacy chętnie korzystali z możliwości podważania wyroków sądowych. Jak poinformowała „Rzeczpospolita”, od czasu wprowadzenia ustawy (3 kwietnia b.r.) tylko do biura RPO spłynęło 314 wniosków o skargę nadzwyczajną, w tym 87 cywilnych. Wszystkich wniosków było ok. 600.

Komisja Europejska rekomendowała Polsce rezygnację z instytucji skargi nadzwyczajnej. W czwartek szef MSZ Jacek Czaputowicz rozmawiał na ten temat w Brukseli z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. Ten ostatni podkreślił, że porozumienia nie ma, ale rozmowy idą w dobrym kierunku.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl