Zmiany w oświacie 2018. Nauczycieli czeka smutny początek roku

Katarzyna Gruszczyńska
Uśmiechnięty nauczyciel, zadowolony ze swojej pracy, lepiej pracuje z  uczniami. Ale w polskich szkołach panuje frustracja
Uśmiechnięty nauczyciel, zadowolony ze swojej pracy, lepiej pracuje z uczniami. Ale w polskich szkołach panuje frustracja 123rf
Brak podwyżek od stycznia, zmiany w przyznawaniu urlopów czy nowy system oceniania - pedagodzy już szykują się na zmiany.

Dla nauczycieli, również z Pomorza, nowy rok oznacza wiele zmian, ale w większości, jak sami mówią, na gorsze. Właśnie wtedy w życie wchodzą bowiem nowe przepisy zawarte w Karcie nauczyciela.

I tak zamiast jednorazowej 15-procentowej podwyżki od 1 stycznia 2018 roku, doczekają się wzrostu wynagrodzeń, ale rozłożonego na trzy lata. Trudniej będzie o skorzystanie z urlopu dla poratowania zdrowia, zacznie obowiązywać system oceniania nauczycieli, a droga awansu zawodowego wydłuży się z 10 do 15 lat.

Największą bolączką są oczywiście problemy z zagwarantowaniem podwyżek. Ostatnia realna była 1 września 2012 roku. Minister edukacji narodowej Anna Zalewska i ówczesna premier Beata Szydło zapowiedziały podwyżkę dla nauczycieli o 15 proc., ale rozłożoną na trzy lata. Pierwszą wyższą wypłatę nauczyciele otrzymają dopiero w kwietniu 2018 roku.

- Traktujemy to jako primaaprilisowy żart, bo w skali całego roku będzie to 3,7 procent, a znakomitą część tych pieniędzy pochłonie inflacja - mówi Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego.

ZNP domaga się wzrostu wynagrodzeń nauczycieli o 15 proc. od 1 stycznia 2018 roku i apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego o spotkanie i rozmowę na ten temat. Rząd na temat podwyżek milczy, a pomorscy nauczyciele nie kryją żalu.

- Nie jest tajemnicą, że na „dzień dobry” w Lidlu czy Biedronce zarabia się więcej niż jako nauczyciel stażysta, czyli 2294 zł brutto. Obojętnie, kto rządzi, młodym nauczycielom pokazuje się figę z makiem. Szkoda, że nie umiemy się tak zorganizować jak lekarze rezydenci - ubolewa na portalu społecznościowym młoda nauczycielka geografii.

- Jeśli zarobki faktycznie nie wzrosną, młodzi ludzie nie będą chcieli podejmować tego zawodu - kwituje Wojciech Książek z oświatowej Solidarności.

Kolejnym bublem, według pedagogów, jest zmiana w udzielaniu urlopów dla poratowania zdrowia. Do tej pory mogli przez rok przebywać na specjalnym urlopie z powodu ciężkich lub przewlekłych chorób, m.in. nowotworowych czy kardiologicznych, wypalenia zawodowego, leczenia pooperacyjnego, a także rehabilitacji. Teraz listę przyczyn udzielania urlopów mocno zawężono. Będzie można wystąpić o niego wyłącznie w przypadku leczenia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub gdy na jej powstanie miało wpływ środowisko pracy. Ponadto nie będą uwzględnione schorzenia słuchu i oczu.

- W ogóle nie wzięto pod uwagę chorób wynikających ze stresu, na które jesteśmy narażeni nieustannie - narzeka w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” Aneta, nauczycielka matematyki i wychowawczyni w gdańskim ogólniaku.

Problem, który elektryzuje środowisko, dotyczy oceny pracy nauczycieli dyplomowanych. Wprowadzono obowiązek ich oceny co trzy lata. Tylko ci, którzy uzyskają notę wyróżniającą, będą mieli prawo do dodatku w wysokości 500 złotych miesięcznie przez trzy lata, co wynosi 420 zł na rękę.

Sprawę komplikuje też fakt, że do skali dołączono ocenę bardzo dobrą. Do tej pory były trzy stopnie: wyróżniający, dobry i negatywny. Może być kłopot z odróżnieniem osoby bardzo dobrej od wyróżniającej się.

Tylko kilka zmian jest pożądanych przez środowisko, jak na przykład regulacje pensum godzin pedagogów, psychologów, logopedów czy socjoterapeutów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zmiany w oświacie 2018. Nauczycieli czeka smutny początek roku - Plus Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl