Zmiany w obrocie ziemią rolną. We wrześniu 2018 propozycje złagodzenia przepisów

AGW
Minister rolnictwa zapowiedział złagodzenie przepisów dotyczących sprzedaży ziemi rolnej w Polsce. Szczegóły poznamy we wrześniu, ale już teraz wiadomo, że wzrośnie powierzchnia gruntów, której ograniczenia nie będą dotyczyły.

W kwietniu 2016 roku uchwalona została ustawa wstrzymująca sprzedaż gruntów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa na 5 lat. Znacznie ograniczyła też obrót prywatnymi hektarami.

Projekt ustawy z 21.11.2018:

Bez ograniczeń można sprzedać osobie, która nie jest rolnikiem nieruchomości rolne o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha. Poza tym, każdą powierzchnię osobom bliskim, które nie są rolnikami czy jednostkom samorządu terytorialnego, Skarbowi Państwa a za zgodą prezesa KOWR innym podmiotom. W tym ostatnim przypadku - jeżeli zbywca wykaże, że nie było możliwości przeniesienia własności nieruchomości na rzecz wcześniej wymienionych podmiotów, jak również w wyniku nabycia nie dojdzie do nadmiernej koncentracji gruntów rolnych, tak mówią przepisy

Najpierw zmiany zapowiadano w lutym tego roku, ale nie pojawiły się. W kwietniu informowaliśmy o tym, że trwają prace nad projektem ustawy, który zmieni obowiązujące od ponad 2 lat przepisy o kształtowaniu ustroju rolnego. Izba rolnicza zgłaszała postulat wyłączenia spod ograniczeń siedlisk do 2 ha oraz słabych gleb o takiej samej powierzchni.

Będą zmiany w przepisach dotyczących sprzedaży ziemi rolnej

30 sierpnia ministerstwo rolnictwa zapowiedziało, że we wrześniu 2018 przedstawi propozycję nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Ustawa jest dobra, ale może być jeszcze lepsza - zdaje się komunikować resort.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski: - Dzięki tej ustawie ograniczyliśmy, a nawet wyeliminowaliśmy spekulacje przy zakupie ziemi, więc nie będą to duże zmiany – przekazał w czwartek. - Jednak różne opinie, które napływają na przykład od rolników i osób, które chciałyby zamieszkać na terenach wiejskich, sygnalizują pewne trudności, wynikające z zapisów funkcjonującej ustawy. To pokazuje, że ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego należy zmodyfikować – dodał szef resortu.

Jakie zmiany w handlu ziemią zapowiada ministerstwo?

"Zmiany będą miały na celu m.in. złagodzenie dotychczas obowiązujących ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi. Utrzymana zostanie zasada, zgodnie z którą nabywcami nieruchomości rolnych powinni być przede wszystkim rolnicy indywidualni, prowadzący gospodarstwa rodzinne, będące w myśl art. 23 Konstytucji podstawą ustroju rolnego państwa".

Jak wspominaliśmy, obecnie ustawa ograniczająca obrót gruntami nie dotyczy areałów do 0,3 ha. Ta powierzchnia wyłączona spod ograniczeń ma wzrosnąć do 1 ha.

"Zmiana ta ułatwi nabywanie niewielkich nieruchomości rolnych przez osoby zainteresowane osiedleniem się na wsi. Dodatkowo, wprowadzenie tej poprawki spowoduje, że rolnicy w niektórych przypadkach będą mogli zbyć takie nieruchomości (o pow. do 1 ha) samodzielnie, dowolnej osobie, bez potrzeby ubiegania się o zgodę Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa", uważa resort.

– Chciałbym, aby w procesie konsultacji z resortami, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa oraz z izbami rolniczymi – których przedstawiciele najlepiej znają sytuację rolników – uzgodnić i wypracować najlepsze rozwiązania – mówił 30 sierpnia Ardanowski.

Średnie ceny gruntów wg GUS - IV kw. 2017
Infogram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zmiany w obrocie ziemią rolną. We wrześniu 2018 propozycje złagodzenia przepisów - Gazeta Pomorska

Komentarze 45

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
Konkrety będa jak już czarna sekta pedofilska się dostatecznie obkupi
P
Piotr

Kiedy mozna sie spodziewac konkretow.

D
Dorota

Ukończyłam szkołe rolniczą z bardzo dobrym wynikiem egzaminu końcowego. Odbywałam praktyki i staż w gospodarstwach rolnych. Odziedziczyłam gospodarstwo po rodzicach i nie moge go powiekszyć bez zgody jakiegos gościa, który pewnie nie wie co to brony i jak sie doi krowe.

Bo rolnikiem teoretycznie jestem od 2 lat czyli za krótko żeby kupic ziemie rolną.

Załosne !!!!!!!

D
Dorota

Jestem w stanie zrozumieć, że powinniśmy chronić polska ziemię przed "obcymi", ale nie pojmuję dlaczego w demokratycznym państwie nie mogę swobodnie decydować o swojej własności i mam ją strzec przed nie wiem kim?

N
Nol
Ta ustawa to cios w pysk dla kogokolwiek z kasiną bo nawet nie kasą. Jak masz na zakup i budowę to jesteś wròg klasowy... Kasa tylko w Toruniu,dla Szefa na Złotą, i dla Długich Ryjòw w korycie pisowym
N
Nol
Do szkoły Mariusz pisać trzeba się nauczyć
w
weterynarz

lubię kiedy klikowi piana cieknie z pyska

 

K
Krzysztof
Jak myślicie kiedy będzie gotowa ustawa
M
Mariusz
Ja nie jestem absolutnie za po.... ale to co zrobil pis przy tej ustawie to jest poprostu bubel.... to jest ograniczenie prawa wlasnosci i tyle jakis typowy cwok zadzi czyjas ziemia... sam niema to probuje zadzic czyims. W miejscowosciach podwarszawskich gdzie niema mpzp jest tragedia niemo z na sprzedac nic... bo ustawa o ziemi rolnej
U
URGO

Nowelizacja ustawy jest w trakcie,nie wiadomo jak długo to potrwa.

Można sprawdzić prace legislacyjne nr projektu UD330

Piszcie do nich w jakiej fazie jest projekt zmian - im więcej zapytań tym większa presja.

Ja napisałem  ze wzmianką że niektóre ustawy można było w 1 noc wprowadzić i jeszcze mnie nie zamknęli  :D  :D  :D  :D  :D

P
Podpis

Najpierw uzgadniają że był błąd z ograniczeniem sprzedaży ziemi do 0,3h i będzie można sprzedać i kupić  do 2h , a teraz nie można co za kompletny idiotyzm 

M
Mik

Jaja jak balony z tą ustawą!!!!! Rozeszłam się z zona ona wzięła dom kasę a ja grunty i teraz państwo mi utrudnia sprzedaż działek muszę pytać o swoje czy mogę sprzedać działkę 3080m.Zona nie ma problemów zainwestował kapitał a ja mam problem bo muszę się pytać o zgodę ale swojego majątku i to 3080m .Ta ustawa powinna wisieć w kiblu i to nie warta podtarcia zadka.

m
marian

Ktoś z ustawodawców wymyślił  okresy zasiedzenia w dobrej i złej wierze  20 lub 30 lat ,po co te bzdury , przecież  można określić okres 25 lat jeden a nie utrudniać ludziom życia a sądom orzekanie.

k
krzysiek
W dniu 03.12.2018 o 11:13, Maciej napisał:

Ja mam chorą córkę i ledwo udało mi się znaleźć kupca ale niestety okazało się, że według planu jest tam około 35 arów roli, mimo że też znajduje się tam też około 50 arów pod zabudowę jednorodzinną i nie mogę tego sprzedać.... oni tam nie chcą roli uprawiać a na dodatek nawet gdyby chcieli to potrzebują 1ha ziemi pod uprawy a tam jest ~35 arów.. sytuacja jest taka, że jej nie sprzedam bo przepisy są takie a nie inny a na leczenie córki? no już Państwo nie da... przepraszam 183zł/m-c ! co mi da 3 rehabilitacje a ma ich średnio w miesiącu 12+

prawo spadkowe  i prawa  dotyczące  nieruchmosci   to  jedno z  z najbardziej zagmatwanych praw  w naszym kraju  nabijające  kase  sądom  i notariuszom  dlatego  jest takie  a nie  inne.

M
Maciej
W dniu 28.11.2018 o 17:16, Andrzej napisał:

Ludzie się rozwodzą i nie mogą sprzedać domu bo leży na działce pow. 30 arów, inni chcieli sprzedać 50 arów niepotrzebnej ziemi bo są za starzy ale nie mogą a chcieli mieć pieniądze na starość, ktoś ma chore dziecko i chciał sprzedać działkę którą kiedyś kupił ale nie może bo może kupić tylko rolnik a takiego w mieście nie ma. Nikt nie pomyślał pisząc ustawę , a wystarczyło się wtedy poradzić prostego chłopa, który by im powiedział gdzie bubel prawny leży. Jak chłop chce sprzedać pole w mieście to nie może, bo może kupić tylko rolnik, a gdzie go w mieście szukać. musi rolnik zostać w mieście i dalej paść krowy między domami.    

 

Ja mam chorą córkę i ledwo udało mi się znaleźć kupca ale niestety okazało się, że według planu jest tam około 35 arów roli, mimo że też znajduje się tam też około 50 arów pod zabudowę jednorodzinną i nie mogę tego sprzedać.... oni tam nie chcą roli uprawiać a na dodatek nawet gdyby chcieli to potrzebują 1ha ziemi pod uprawy a tam jest ~35 arów.. sytuacja jest taka, że jej nie sprzedam bo przepisy są takie a nie inny a na leczenie córki? no już Państwo nie da... przepraszam 183zł/m-c ! co mi da 3 rehabilitacje a ma ich średnio w miesiącu 12+

Wróć na i.pl Portal i.pl