Zmiana czasu w Polsce. O której i kiedy przestawiamy zegarki? [1.11.2017]

S
Zmiana czasu na letni 2018. W internecie pojawiły się informacje, że do zmiany dojedzie w połowie marca. Nie dajcie się nabrać. Podpowiadamy, kiedy tak naprawdę dojdzie do zmiany czasu.

Wideo: Zmiana czasu: czy to jest w ogóle potrzebne?/AIP

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje ona nieprzerwanie od 1977 roku, z tym że do 1995 r. czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września. Od 18 lat czas zimowy wprowadzamy tak samo jak inne kraje – w ostatni weekend października.

Zmiana czasu z zimowego na letni już w marcu. Tym razem zegarki przestawimy godzinę do przodu, czyli niestety będziemy spać krócej. Jednak dzięki temu zyskamy dodatkową godzinę dnia.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?

W 2018 roku czas letni zastąpi zimowy w nocy z 24 na 25 marca, czyli z soboty na niedzielę. Powinniśmy więc zmienić czas z drugiej w nocy na trzecią.

W teorii jednak większość zegarków w telefonach, telewizorach i komputerach przestawia się automatycznie. Nam zostają te, które nosimy na ręku i te, wiszące na ścianach. Dlaczego musimy zmieniać czas? Chodzi o lepsze wykorzystanie słonecznego światła. Gdy dni trwają krócej, cofamy zegarki. Natomiast, gdy sytuacja się odwraca, przesuwamy je do przodu, aby zniwelować tamtą różnicę.

Raport dotyczący najseksowniejszych imion przygotował kilka lat temu portal BabyNameWizard.com, były to wyniki wielotetniej ankiety. Zobaczcie nasz ranking najseksowniejszych imion i co one mówią o jego posiadaczu. Imiona te często wykorzystywane są przez twórców filmowych i książkowych. Wiele z tych imion nadano bohaterkom romantycznych filmów i książek. Zobaczcie czy jesteście na liście.

Najseksowniejsze imiona. Sprawdź, czy jesteś na liście! [lista]

Kogo obowiązuje zmiana czasu?

Czas zmieniamy więc w ostatni weekend października i ostatni marca. Osoby, które ten czas spędzą w pracy, będą mogły dopisać do swojego konta godzinę nadgodzin.

Zmiana czasu obowiązuje od 1977 roku, a zegarki przestawiają mieszkańcy 70 krajów na świecie. Wyjątek stanowią m.in. Islandia, Japonia, Chiny i Indie.

W 2017 roku zegarki z czasu letniego na zimowy przestawiamy w nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października. Z jakiej dokładnie godziny ? Tym razem musimy przesunąć wskazówki zegara do tyłu, czyli z godziny 3.00 na 2.00. To dobra wiadomość dla wszystkich śpiochów! Przez kolejne miesiące śpimy godzinę dłużej.

Dlaczego przestawiamy zegarki? Latem zmieniamy czas, aby lepiej wykorzystać światło dzienne. Czas letni jest dopasowany do przeciętnej aktywności człowieka.

Zmiana czasu na zimowy odbywa się na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2008 roku. Czas jest zmieniany prawie w 70 krajach na świecie, w tym prawie we wszystkich państwach europejskich poza Islandią.

Gdzie jeszcze występuje zmiana czasu? Zmiana na czas letni lub zimowy obowiązuje w prawie wszystkich krajach europejskich (wyjątkiem jest Islandia). Zmianę czasu stosuje się w około 70 krajach na całym świecie, m.in. w Australii, Nowej Zelandii, USA, Kanadzie, Brazylii, Egipcie i Meksyku.

Zmiana Czasu na Letni 2017. Kiedy zmiana?

Przestawienie zegarów dla tych, którzy muszą pełnić nocne dyżury oznacza wydłużenie czasu pracy z ośmiu do dziewięciu godzin. Jednak jak wynika z art. 80 kodeksu pracy dodatkowe 60 minut pracy musi być potraktowane przez pracodawcę jako nadgodzina. Tak więc zgodnie z przepisami przysługuje nam dodatkowe wynagrodzenie lub wolne.

Do zmiany czasu wkrótce może jednak nie dojść. Sejm ma gotowy projekt ustawy. Przypomnijmy, że Unia Europejska w 2001 roku uchwaliła prawo, które bezterminowo reguluje obowiązujące zmiany czasu na letni i zimowy. Czas dwa razy roku zmieniany jest w ok. 70 państwach na świecie.

Tymczasem wniosek PSL ma w Polsce wielu zwolenników. Jeżeli zostanie przyjęty przez Sejm (na razie jest analizowany przez Biuro Legislacyjne i Biuro Analiz Sejmowych), z 28 na 29 nie przestawimy zegarów, i pozostaniemy przy czasie letnim. Będziemy stanowili wtedy jeden z nielicznych krajów europejskich, które nie zmieniają czasu. Na ten moment są to jedynie Białoruś, Islandia i Rosja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zmiana czasu w Polsce. O której i kiedy przestawiamy zegarki? [1.11.2017] - Gazeta Pomorska

Komentarze 29

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gosia
Mam od zawsze zegar postawiony na segmencie i w tym miejscu mi pasuje to gdzie teraz mam po 29 października przedstawiać ten zegar???
P
Pluchu
W dniu 01.10.2017 o 13:45, Combat napisał:

Kiedy przedstawiamy zegarki? - W artykule jakieś wątki historyczne a nic z informacji w nagłówku, coraz więcej artykułów pisanych przez bezmózgich ludzi, praktykant dziennikarstwa to pisał?

Zegarek sobie możesz przestawić w każdej chwili, np. z szafki na stolik. Naucz się czytać dokładnie, lub ze zrozumieniem to się doczytasz, że czas zmieniamy w nocy z soboty na niedziele (tj. 28-29 października 2017) z godziny 3:00 na 2:00. 

s
slawko

ludzie ale pierdo...licie

 

K
Krzychu
Nie przestawiamy zegarków a czas! Jeśli, to będziemy spać dłużej tylko jednej nocy. Słaby poziom artykułu.
p
pec

Nie przestawiamy zegarków, mogą zostać na swoich miejscach.
Przestawiamy czas na tych zegarkach.
Nie wprowadzajcie ludzi w błąd.

 

Q
Qava
Boże jak to się strasznie czyta
W
Wyszymir

Jakim cudem śpimy o godzinę dłużej ?? Ja normalnie chodzę spać ok  24:00. Więc skoro teraz mam siedzieć do 3 w nocy żeby zmienić czas, to będę spał 2 h, krócej. 

O
ODP
W dniu 01.10.2017 o 13:45, Combat napisał:

Kiedy przedstawiamy zegarki? - W artykule jakieś wątki historyczne a nic z informacji w nagłówku, coraz więcej artykułów pisanych przez bezmózgich ludzi, praktykant dziennikarstwa to pisał?

Nie czytamy a komentujemy?

 

"W 2017 roku zegarki z czasu letniego na zimowy przestawiamy w nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października. Z jakiej dokładnie godziny ? Tym razem musimy przesunąć wskazówki zegara do tyłu, czyli z godziny 3.00 na 2.00."

B
Bzdura

"To dobra wiadomość dla wszystkich śpiochów! Przez kolejne miesiące śpimy godzinę dłużej."
Co za bzdura!
Tej jednej nocy śpimy godzinę dłużej co i tak się "zwróci" przy kolejnej zmianie czasu na wiosnę.

T
Traszka
Zgodność merytoryczna beznadziejna. Najpierw napisane, że jedyny kraj to Islandia, a później dodano, że Białoruś i Rosja również nie zmienia czasu. Studencik pisał...
K
Krupeczka
W dniu 21.10.2017 o 15:05, UTC+2 to NASZ CZAS ! napisał:

Letni jest prawidłowy, a zimowy to czas COFNIĘTY O GODZINĘ. Zgadza się?

Czas zimowy jest zgodny z obrotami ziemi wokół słońca i to jest biologiczny czas zdrowy dla naszego organizmu. Powinien pozostać niezmieniony - ten zimowy.

G
Gość
Bredzisz. W Polsce naturalnym(standardowym) jest czas UTC+1, czyli przypisany do 15 południka, który dla Twojej wiadomości, przebiega blisko zachodniej granicy naszego państwa. Czas UTC+2(letni) jest wymysłem tzw."chumanistów" itp. Tobie podobnych durniów.
U
UTC+2 to NASZ CZAS &#33;
W dniu 16.10.2017 o 14:16, Boss napisał:

Po jakiego go zmieniać gówno prawda że jest jakaś ekonomia. Pozostawić zimowy bo to jest prawdziwy czas i nie zmieniać.

Letni jest prawidłowy, a zimowy to czas COFNIĘTY O GODZINĘ. Zgadza się?

U
UTC+2 to NASZ CZAS &#33;

Prawda jest taka, że CZAS ŚRODKOWOEUROPEJSKI LETNI zapisany w projekcie ustawy jest prawidłowy i taki powinien pozostać na zawsze. Dość chaosu na kolei i przestojów w bankach, dość pociągów stojących gdzieś w lesie, czy na polu tylko po to, by dalej jechać zgodnie z rozkładem jazdy.

Z
Zadowolona
Komu przeszkadza zmiana czasu całe moje życie Go zmieniają i nie było problemu chyba tym starym dziadom z PospaćSobieLubie i PierwszyIdeSpac bo starość nie radość i wstawać się wcześniej nie chce
Wróć na i.pl Portal i.pl